Połącz się z nami

Jak zyskać pewność siebie?

Psychologia

Jak zyskać pewność siebie?

Marek, 17 lat: Pewność siebie, a tak właściwie jej absolutny brak, to mój największy problem. Choć dobrze się uczę, koleżanki powtarzają mi, że jestem przystojny, cechuje mnie kompletny brak wiary we własne możliwości. Prawdę mówiąc, uważam, że jestem do niczego. Często nie podejmuje jakichkolwiek działań, które mogłyby przynieść mi jakąś korzyść z obawy przed porażką a w kontaktach z innymi ludźmi cechuje mnie duża nieśmiałość gdyż uważam się za gorszego od innych. Czy można sobie jakoś z tym poradzić?

Pewność siebie – każdy chciałby ją mieć we wszystkich sytuacjach jakie nas w życiu spotykają. Bardzo często zdarza się jednak, że właśnie wtedy gdy jej najbardziej potrzebujemy, pewność siebie i wiara we własne możliwości, opuszcza nas. Gdy zdarza się to nam sporadycznie, nie musimy się przejmować, gdyż w życiu każdego człowieka są takie momenty, gdy pewność siebie nas opuszcza. Najczęściej ma to miejsce w momentach „dołków emocjonalnych” lub gdy wykonujemy czynności dotychczas nam nieznane, wchodzimy w nowe środowisko – nowi znajomi, nowa szkoła itp.

Zmierz się z „demonami” i zyskaj większą pewność siebie!

Chroniczny brak pewności siebie jest stanem z którym powinniśmy jednak się zmierzyć. Wiele osób, nawet tych utalentowanych, obdarzonych przez naturę urodą i licznymi atutami, może cierpieć z powodu niskiej samooceny i braku wiary we własne możliwości. Jak zatem zyskać pewność siebie? Odpowiedź na te pytanie jest prosta – kluczem do sukcesu jest samoakceptacja.

W momencie gdy zaakceptujemy siebie takich jakimi jesteśmy, z naszymi wadami i zaletami, to przestaniemy się przejmować tym jak będziemy odbierani przez innych ludzi a nasza niska samoocena odejdzie w zapomnienie. Dodatkowo, gdy zrozumiemy, że to jak nas odbierają inni ludzie i ich działania względem nas, nie definiują naszej osoby, wykonamy kolejny krok naprzód.

Dużym problemem wśród osób, które cechuje brak pewności siebie, jest nieśmiałość. Pamiętajmy jednak, że nieśmiałość jest łatwa do pokonania, choć wymagać to może trochę czasu.

Istnieje jeszcze jeden złoty środek aby zyskać pewność siebie. Tym złotym środkiem są… nowe doświadczenia. Gdy wyjdziemy ze swojej strefy komfortu, czyli środowiska i zachowań z którymi spotykamy się na co dzień, zaczniemy zdobywać nowe umiejętności. To trochę tak jak z jazdą na rowerze – gdy nie umiemy jeździć na rowerze, wsiadając na niego pierwszy raz, czujemy dyskomfort oraz brak pewności siebie. Po kilku jazdach, czynność ta, staje się dla nas zupełnie naturalna. Co więcej, nie ma tu szczególnego znaczenia rodzaj czynności i sytuacji w których czujemy się niepewnie. Zarówno brak pewności siebie w kontaktach z płcią przeciwną, z nauczycielami, nieznajomymi, podczas egzaminów czy też zawodów sportowych, można pokonać doświadczając tychże sytuacji.

Pamiętać należy także, że powinniśmy przestać być tak krytyczni względem samym siebie i koniecznie musimy nagradzać siebie samych, nawet za drobne sukcesy. To co odróżnia wygranych od przegranych to to, jak reagują na porażkę – wygrani wyciągają z niej wnioski na przyszłość, przegrani zaś, poddają się.

Pewność siebie jest niezbędna w codziennym życiu. Warto zatem abyśmy zastosowali się do wymienionych wskazówek, co powinno zaowocować wzmocnieniem naszej wiary we własne możliwości.

Więcej w kategorii Psychologia

 • Psychologia

  Niska samoocena

  Autor: Redakcja TeenZone

  Natalia, 16 lat: Moim największym problemem jest niska samoocena. Mimo iż mam przyjaciół, chłopaka itp. to...

 • Związki

  Dziewczyna przeszukuje mój telefon!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Patryk, 18 lat: Moja dziewczyna dość często "przeszukuje" mój telefon. Zdarza się jej pod moją nieobecność...

 • Ciąża

  Chcę być nastoletnią matką!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Wchodzący właśnie na ekrany dokument "Teen Mom" przedstawiający sytuację matek – nastolatek, może z pozoru stwarzać...

 • Związki

  Powiedział, że będzie ze mną, jeśli… schudnę!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mam taki jeden problem. Chodzi o to, że jakiś czas temu poznałam fajnego chłopaka, Mateusza. Odważyłam...

 • Rodzina

  Gdy rodzic zakochuje się na nowo…

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Pomóżcie, bo nie wiem już, co mam robić. Mój tata nie żyje od kilku lat. Od...

Do góry