Połącz się z nami

Jak zyskać pewność siebie?

Psychologia

Jak zyskać pewność siebie?

Marek, 17 lat: Pewność siebie, a tak właściwie jej absolutny brak, to mój największy problem. Choć dobrze się uczę, koleżanki powtarzają mi, że jestem przystojny, cechuje mnie kompletny brak wiary we własne możliwości. Prawdę mówiąc, uważam, że jestem do niczego. Często nie podejmuje jakichkolwiek działań, które mogłyby przynieść mi jakąś korzyść z obawy przed porażką a w kontaktach z innymi ludźmi cechuje mnie duża nieśmiałość gdyż uważam się za gorszego od innych. Czy można sobie jakoś z tym poradzić?

Pewność siebie – każdy chciałby ją mieć we wszystkich sytuacjach jakie nas w życiu spotykają. Bardzo często zdarza się jednak, że właśnie wtedy gdy jej najbardziej potrzebujemy, pewność siebie i wiara we własne możliwości, opuszcza nas. Gdy zdarza się to nam sporadycznie, nie musimy się przejmować, gdyż w życiu każdego człowieka są takie momenty, gdy pewność siebie nas opuszcza. Najczęściej ma to miejsce w momentach „dołków emocjonalnych” lub gdy wykonujemy czynności dotychczas nam nieznane, wchodzimy w nowe środowisko – nowi znajomi, nowa szkoła itp.

Zmierz się z „demonami” i zyskaj większą pewność siebie!

Chroniczny brak pewności siebie jest stanem z którym powinniśmy jednak się zmierzyć. Wiele osób, nawet tych utalentowanych, obdarzonych przez naturę urodą i licznymi atutami, może cierpieć z powodu niskiej samooceny i braku wiary we własne możliwości. Jak zatem zyskać pewność siebie? Odpowiedź na te pytanie jest prosta – kluczem do sukcesu jest samoakceptacja.

W momencie gdy zaakceptujemy siebie takich jakimi jesteśmy, z naszymi wadami i zaletami, to przestaniemy się przejmować tym jak będziemy odbierani przez innych ludzi a nasza niska samoocena odejdzie w zapomnienie. Dodatkowo, gdy zrozumiemy, że to jak nas odbierają inni ludzie i ich działania względem nas, nie definiują naszej osoby, wykonamy kolejny krok naprzód.

Dużym problemem wśród osób, które cechuje brak pewności siebie, jest nieśmiałość. Pamiętajmy jednak, że nieśmiałość jest łatwa do pokonania, choć wymagać to może trochę czasu.

Istnieje jeszcze jeden złoty środek aby zyskać pewność siebie. Tym złotym środkiem są… nowe doświadczenia. Gdy wyjdziemy ze swojej strefy komfortu, czyli środowiska i zachowań z którymi spotykamy się na co dzień, zaczniemy zdobywać nowe umiejętności. To trochę tak jak z jazdą na rowerze – gdy nie umiemy jeździć na rowerze, wsiadając na niego pierwszy raz, czujemy dyskomfort oraz brak pewności siebie. Po kilku jazdach, czynność ta, staje się dla nas zupełnie naturalna. Co więcej, nie ma tu szczególnego znaczenia rodzaj czynności i sytuacji w których czujemy się niepewnie. Zarówno brak pewności siebie w kontaktach z płcią przeciwną, z nauczycielami, nieznajomymi, podczas egzaminów czy też zawodów sportowych, można pokonać doświadczając tychże sytuacji.

Pamiętać należy także, że powinniśmy przestać być tak krytyczni względem samym siebie i koniecznie musimy nagradzać siebie samych, nawet za drobne sukcesy. To co odróżnia wygranych od przegranych to to, jak reagują na porażkę – wygrani wyciągają z niej wnioski na przyszłość, przegrani zaś, poddają się.

Pewność siebie jest niezbędna w codziennym życiu. Warto zatem abyśmy zastosowali się do wymienionych wskazówek, co powinno zaowocować wzmocnieniem naszej wiary we własne możliwości.

Więcej w kategorii Psychologia

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.