Połącz się z nami

Mam duże kompleksy… rujnujące życie!

Psychologia

Mam duże kompleksy… rujnujące życie!

„Kiedy miałam jakieś 12 lat, usłyszałam jak moja ciocia mówi do mamy, że byłabym naprawdę śliczną dziewczynką, gdyby nie te moje uszy. Ta pozornie niewinna uwaga sprawiła, że od tamtej pory moja samoocena kompletnie podupadła. Mam wrażenie, że wszyscy na mnie patrzą tylko z powodu uszu, a jeśli interesuje się mną jakiś chłopak, to po to, by mnie wyśmiać. Nienawidzę siebie i tylko czekam na 18-tkę, by pójść do pracy i w końcu zoperować te znienawidzone części ciała”. Ten przykład dowodzi, jak wielki wpływ na naszą psychikę mają kompleksy. Czy i ty jesteś ich nieszczęśliwym posiadaczem?

Na początek warto wyjaśnić, czym właściwie jest kompleks. Pozornie wydaje się, że wszyscy doskonale znamy definicję tego pojęcia – to przecież coś, czego w sobie nie lubimy. Jednak po głębszym zastanowieniu się, sprawa wygląda trochę inaczej, a popularne stwierdzenie „wszyscy mamy kompleksy” traci na wiarygodności.

Oczywiste jest, że nie ma ludzi idealnych – nie oznacza to jednak, że każdy ma kompleksy. Jeżeli kobieta, która ma bardzo długie stopy – na przykład w rozmiarze 42, podchodzi do tego ze śmiechem albo z rozsądkiem („mam martwić się zdrowymi stopami? Dobrze, że je mam!”) to choć zapewne wolałaby, by te części ciała były mniejsze, trudno tu mówić o jakimkolwiek problemie.

Zupełnie inaczej jest, gdy mamy do czynienia z kompleksem. Ta świadomość jakiejś swojej wady potrafi wpłynąć na wiele sfer życia. Dla ułatwienia warto posłużyć się w przykładem pani z długimi stopami. Jeżeli staną się one kompleksem, będą bardzo utrudniać codzienne życie. Kupno nowych butów z koleżanką? (czyli rzecz uwielbiana przez dziewczyny) – nic z tych rzeczy, bo się zorientuje. Wyjście na plażę czy choćby basen będzie także problemem, ponieważ osoba z wielkim kompleksem będzie obawiała się na przykład tego, ze ktoś zobaczy numer obuwia w jego wnętrzu.

Jest jeden prosty sposób na to, by odróżnić, czy mamy kompleks, czy raczej nie. Jeśli go posiadasz, każda, nawet najdrobniejsza uwaga na temat danej części ciała będzie wzbudzać w tobie wielkie emocje i obniżać nastrój. Jeśli wstydzisz się swoich odstających uszu, drobny żart na ten temat nie pozwoli ci myśleć o niczym innym do końca dnia. Gdy jednak kompleksy ci nie grożą – potraktujesz taką uwagę jako nic nie wartą albo zwykły żart… i rzeczywiście nie będziesz o tym myśleć.

Skąd biorą się kompleksy?

Tak naprawdę trudno jednoznacznie stwierdzić, jak powstają kompleksy. Czasem jest tak, że mają świetne podłoże do „rozwoju” – na przykład wtedy, kiedy rodzice bardzo często krytykują swoje dziecko, nie widzą w nich żadnych zalet, co często powtarzają. Czasem kompleks powstaje, kiedy usłyszymy coś w nieodpowiednim czasie i okolicznościach. Przykładem może być stwierdzenie, że ktoś ma odstające uszy, gdy akurat osoba ta jest w wieku dojrzewania. Dojrzały człowiek przyjąłby taką informację zupełnie inaczej i szybko by o niej zapomniał. Jednak w wieku lat kilkunastu każda ocena wyglądu jest niezwykle znacząca.

Masz duży kompleks? To może wpłynąć na całe twoje życie!

Wbrew pozorom, posiadanie wielkiego kompleksu może mieć wpływ na wiele sfer życia. To nie tylko kwestia „nielubienia” swojego nosa czy uszu. Co zatem grozi osobie, która zamiast zwalczać, pielęgnuje swoje kompleksy?

Obniżenie poczucia wartości
Wobec znajomych będziesz zawsze czuł się mniej wartościowy – bo jacy oni by nie byli, nie mają najgorszego – czyli twojej wady. Twoja niska samoocena wpływa na każdy aspekt Twojego życia.

Strach przed podejmowaniem nowych wyzwań
Gdy ktoś ma obniżone poczucie wartości (patrz punkt 1), często ma mniej odwagi do podejmowania nowych wyzwań. Kompleksy mają działanie długofalowe – po pewnym czasie po prostu przyzwyczajamy się, że nie jesteśmy tak wartościowi, jak inni. Efektem jest niepodejmowanie wyzwań z obawy przed niepowodzeniem.

Doświadczanie większych ilości stresu
Gdyby spytać osoby z dużymi kompleksami, ile tak naprawdę myślą o swoich „wadach”, wiele z nich stwierdzi, ze niewiele. Jednak po zastanowieniu się – tego typu przemyśleń jest naprawdę sporo. Biorąc pod uwagę chociażby poczucie niższości z powodu nadwagi – myślenie o niej pojawia się przy jedzeniu, ubieraniu się, a nawet bawieniu się na imprezie. Podobnie jest z rzeczą, której zmienić nie można – jak na przykład ze wzrostem. Gdy jest kompleksem, nieodpowiednia uwaga znajomych może zrujnować cały wieczór. Oczywiście wszystko to przekłada się na doświadczanie większej ilości stresu.

Czy kompleksy można zwalczyć?

Oczywiście! Wbrew pozorom, nie jest to takie trudne. Jedną z metod jest odnalezienie ludzi, którzy mają podobne problemy. Na forach internetowych znajdziemy ich mnóstwo! Oczywiście nie chodzi tutaj o wzajemne „dołowanie się”, ale o zwykłe wsparcie i dowartościowanie.

Czasem warto po prostu uwierzyć innym ludziom. Gdy ktoś mówi nam, że gdyby nie nasze narzekanie, nigdy nie zwróciliby uwagi na odstające uszy – dlaczego właściwie mamy im nie uwierzyć? Co więcej – gdy mówią nam to samo wszyscy dookoła, a my wciąż upieramy się przy swoim zdaniu – można to już zaliczyć do pewnego rodzaju obsesji, nie mającej nic wspólnego z rzeczywistymi niedoskonałościami.

Oczywiście, bywa i tak, że rozwiązaniem problemu z kompleksem rzeczywiście jest operacja. Zanim jednak zdecydujemy się na ten niezwykle poważny krok, zastanówmy się nad kilkakrotnym spotkaniem z psychologiem. Może się bowiem okazać, że problem nie leży w „wadzie”, ale bardzo niskim poczuciu wartości. A ono nie zmieni się nawet po operacji…

Więcej w kategorii Psychologia

 • Podoba mi się… siostra kumpla! Podoba mi się… siostra kumpla!

  Przyjaźń

  Podoba mi się… siostra kumpla!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Jesteście najlepszymi przyjaciółmi, więc teoretycznie powinniście mówić sobie wszystko bez żadnych zahamowań. I zwykle sprawdza się...

 • Moi rodzice ciągle mnie krytykują! Moi rodzice ciągle mnie krytykują!

  Psychologia

  Moi rodzice ciągle mnie krytykują!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Pomóżcie, bo już nie wiem, co mam robić! Chodzi o moich rodziców. Oni ciągle mnie krytykują!...

 • Randka z internetu Randka z internetu

  Podrywanie

  Randka z internetu

  Autor: Redakcja TeenZone

  Zawieranie internetowych znajomości to jedna z najciekawszych i najprzyjemniejszych rozrywek współczesnych nastolatków. Nie ma w tym...

 • Jesteśmy razem czy… nie? Jesteśmy razem czy… nie?

  Związki

  Jesteśmy razem czy… nie?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Nie wiem już, co mam robić. Chodzi o to, że niby mam chłopaka, Roberta. Ale chyba...

 • Mój chłopak jest czarnoskóry! Mój chłopak jest czarnoskóry!

  Psychologia

  Mój chłopak jest czarnoskóry!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Jakiś czas temu zakochałam się we wspaniałym chłopaku. Niestety, jest pewien problem – on jest... czarnoskóry....

 • Nienawidzę mojego rodzeństwa! Nienawidzę mojego rodzeństwa!

  Rodzina

  Nienawidzę mojego rodzeństwa!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Nie ma chyba na świecie osoby, która choć raz w życiu nie zdenerwowałaby się na swojego...

 • Zakochał się we mnie przyjaciel mojego chłopaka Zakochał się we mnie przyjaciel mojego chłopaka

  Podrywanie

  Zakochał się we mnie przyjaciel mojego chłopaka

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Pomóżcie! Mam poważny problem. Chodzi o to, że zakochał się we mnie najlepszy przyjaciel mojego chłopaka....

 • Jak wykorzystać stary T-shirt? Znamy 8 sposobów! Jak wykorzystać stary T-shirt? Znamy 8 sposobów!

  Pasje i hobby

  Jak wykorzystać stary T-shirt? Znamy 8 sposobów!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Moda na DIY staje się coraz większa. Dlatego też tym razem postanowiliśmy podać wam więcej przepisów...

 • Kłótnie z najlepszą przyjaciółką Kłótnie z najlepszą przyjaciółką

  Przyjaźń

  Kłótnie z najlepszą przyjaciółką

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mam problem. Mianowicie, mam wspaniałą przyjaciółkę. Znamy się od kilku lat i od zawsze świetnie się...

 • Nieodwzajemniona miłość Nieodwzajemniona miłość

  Psychologia

  Nieodwzajemniona miłość

  Autor: Redakcja TeenZone

  Zdecydowana większość utworów muzycznych odnosi się do miłości. Filmy, by odniosły sukces, muszą mieć motyw miłosny...

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.