Połącz się z nami

Trudne relacje z ojczymem

Psychologia

Trudne relacje z ojczymem

Roksana, 14 lat: Moja mama związała się z nowym partnerem. Bardzo go nie lubię ze względu na jego nerwowość. Często na mnie krzyczy, chociażby za bałagan. Chce bym mu uległa i się go słuchała a ponieważ to dla mnie obcy człowiek, buntuję się. Mama stoi po jego stronie cały czas i cały czas się z nią kłócę. Rozmowy z nią nie pomagają, nawet gdy jesteśmy same, na spokojnie. Jestem w tej chwili samotna, wieczorami zamykam się w pokoju i płaczę. Czasami boję się nowego partnera mamy. Nie wiem zupełnie co robić…

Sam rozwód rodziców jest trudną sytuacją, która powoduje poczucie bólu, osamotnienia i dezorientację. Po rozstaniu, nie tylko dzieci ale także dorośli, muszą odnaleźć się w nowej rzeczywistości i ułożyć sobie życie. Prawdziwym przełomem jest moment, gdy nasi rodzice poznają nowych partnerów. Bardzo często dochodzi wtedy do konfliktowych sytuacji.

Musisz zrozumieć, że rodzice, po rozwodzie, mają prawo ułożyć sobie na nowo życie – w końcu każdy dąży do tego aby być szczęśliwym i mieć u boku partnera, który będzie wsparciem w trudnych chwilach. Choć możesz nie zgadzać się z wyborem swojej mamy, to ona zdecyduje czy z daną osobą jest szczęśliwa czy też nie oraz czy nowy partner spełnia jej wymagania. Nie powinna jednak zapominać przy tym o Twoim szczęściu.

Aby kłótnie z ojczymem nie były tak częste, będziesz musiała zaakceptować fakt, że jest on nowym partnerem życiowym Twojej mamy i poniekąd Twoim opiekunem. Choć nie musisz go traktować jako „nowego ojca” to w pewnym zakresie powinnaś się go słuchać. Oczywiste jest to, że początkowo część Twojej osobowości będzie się buntować, gdyż jest to dla Ciebie obcy człowiek. Jednak z góry nie powinnaś skreślać możliwość unormowania się Waszych stosunków.

O ile uwagi nowego partnera Twojej mamy nie godzą w Twoje dobro, spróbuj im się podporządkować. Nie oznacza to, że musisz od razu się z nim we wszystkim zgadzać, jednak Twoje postępowanie będzie rzutować na to, jak konfliktowe sytuacje będzie odbierała Twoja mama.

W przypadku konfliktów i kłótni, między Tobą a ojczymem, szczera, spokojna rozmowa z Twoją mamą jest kluczem do jej zrozumienia. Choć to trudne, nawet jak Twoja mama nie będzie się z Tobą zgadzać, będzie popierać stanowisko nowego partnera, nie powinnaś pozwolić aby ponosiły Cię emocje. Tak, to jest trudne, ale da do myślenia Twojej mamie – z każdą rozmową, gdy będziesz opanowana, jasno przedstawiała swoje argumenty, Twoje mama powinna odczuć, że nie jest to tylko i wyłącznie bezpodstawny „bunt” z Twojej strony lecz konkretny problem z którym ona, jako Twoja matka, musi się zmierzyć.

Gdyby jednak rozmowy z Twoją mamą nie pomagały a konflikt z ojczymem narastał, spróbuj poprosić o pomoc albo Twojego biologicznego ojca albo szkolnego psychologa – pedagoga. Choć rozwód rodziców jak i wspólne życie z ich nowymi partnerami może początkowo wydawać się sytuacją beznadziejną, warto stawić jej czoła – w końcu to nasi rodzice i powinno nam zależeć na ich szczęściu.

Więcej w kategorii Psychologia

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.