Połącz się z nami

Trudne relacje z ojczymem

Psychologia

Trudne relacje z ojczymem

Roksana, 14 lat: Moja mama związała się z nowym partnerem. Bardzo go nie lubię ze względu na jego nerwowość. Często na mnie krzyczy, chociażby za bałagan. Chce bym mu uległa i się go słuchała a ponieważ to dla mnie obcy człowiek, buntuję się. Mama stoi po jego stronie cały czas i cały czas się z nią kłócę. Rozmowy z nią nie pomagają, nawet gdy jesteśmy same, na spokojnie. Jestem w tej chwili samotna, wieczorami zamykam się w pokoju i płaczę. Czasami boję się nowego partnera mamy. Nie wiem zupełnie co robić…

Sam rozwód rodziców jest trudną sytuacją, która powoduje poczucie bólu, osamotnienia i dezorientację. Po rozstaniu, nie tylko dzieci ale także dorośli, muszą odnaleźć się w nowej rzeczywistości i ułożyć sobie życie. Prawdziwym przełomem jest moment, gdy nasi rodzice poznają nowych partnerów. Bardzo często dochodzi wtedy do konfliktowych sytuacji.

Musisz zrozumieć, że rodzice, po rozwodzie, mają prawo ułożyć sobie na nowo życie – w końcu każdy dąży do tego aby być szczęśliwym i mieć u boku partnera, który będzie wsparciem w trudnych chwilach. Choć możesz nie zgadzać się z wyborem swojej mamy, to ona zdecyduje czy z daną osobą jest szczęśliwa czy też nie oraz czy nowy partner spełnia jej wymagania. Nie powinna jednak zapominać przy tym o Twoim szczęściu.

Aby kłótnie z ojczymem nie były tak częste, będziesz musiała zaakceptować fakt, że jest on nowym partnerem życiowym Twojej mamy i poniekąd Twoim opiekunem. Choć nie musisz go traktować jako „nowego ojca” to w pewnym zakresie powinnaś się go słuchać. Oczywiste jest to, że początkowo część Twojej osobowości będzie się buntować, gdyż jest to dla Ciebie obcy człowiek. Jednak z góry nie powinnaś skreślać możliwość unormowania się Waszych stosunków.

O ile uwagi nowego partnera Twojej mamy nie godzą w Twoje dobro, spróbuj im się podporządkować. Nie oznacza to, że musisz od razu się z nim we wszystkim zgadzać, jednak Twoje postępowanie będzie rzutować na to, jak konfliktowe sytuacje będzie odbierała Twoja mama.

W przypadku konfliktów i kłótni, między Tobą a ojczymem, szczera, spokojna rozmowa z Twoją mamą jest kluczem do jej zrozumienia. Choć to trudne, nawet jak Twoja mama nie będzie się z Tobą zgadzać, będzie popierać stanowisko nowego partnera, nie powinnaś pozwolić aby ponosiły Cię emocje. Tak, to jest trudne, ale da do myślenia Twojej mamie – z każdą rozmową, gdy będziesz opanowana, jasno przedstawiała swoje argumenty, Twoje mama powinna odczuć, że nie jest to tylko i wyłącznie bezpodstawny „bunt” z Twojej strony lecz konkretny problem z którym ona, jako Twoja matka, musi się zmierzyć.

Gdyby jednak rozmowy z Twoją mamą nie pomagały a konflikt z ojczymem narastał, spróbuj poprosić o pomoc albo Twojego biologicznego ojca albo szkolnego psychologa – pedagoga. Choć rozwód rodziców jak i wspólne życie z ich nowymi partnerami może początkowo wydawać się sytuacją beznadziejną, warto stawić jej czoła – w końcu to nasi rodzice i powinno nam zależeć na ich szczęściu.

Więcej w kategorii Psychologia

 • Przyjaźń

  Zazdroszczę przyjaciółce!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Przyjaźnicie się od wielu lat. Jesteście nierozłączne i prawie zawsze zgodne. Znają się wasi rodzice, a...

 • Rodzina

  Chcę poznać biologicznych rodziców!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Mam 16 lat i załamało się moje życie. Niedawno dowiedziałam się, że wiele lat temu zostałam...

 • Nałogi

  Mój chłopak handluje narkotykami!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Od trzech miesięcy chodzę z Kamilem. Na początku nie znałam jego „sekretów”, wiedziałam tylko, że ma...

 • Psychologia

  Rude włosy – powód do kompleksów?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Twierdzenia „rude jest fałszywe” albo podśpiewki w stylu „rudy, rudy rydz!” skutecznie umacniają w wielu złotowłosych...

 • Pasje i hobby

  Jak fajnie urządzić swój pokój?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Patrzysz na swój pokój i… stwierdzasz, że czegoś mu brakuje. Niby jest fajny, ale jednak nieco...

Do góry