Połącz się z nami

Gdy w przyjaźń wkrada się miłość…

Przyjaźń

Gdy w przyjaźń wkrada się miłość…

Znacie się od wielu lat. Nie macie przed sobą tajemnic, możecie na siebie liczyć w najtrudniejszych chwilach, a wasze poczucie humoru jest na bardzo podobnym poziomie. Jednak w pewnym momencie coś zaczyna się zmieniać. Zauważasz, że inaczej, niż do tej pory, reagujesz na jego przypadkowy dotyk, uśmiech, że bywasz zazdrosna o jego randki. W końcu nie potrafisz już ukryć sama przed sobą – zakochałaś się w swoim najlepszym przyjacielu. I dopada cię jeden z największych dylematów – czy powiedzieć mu, ryzykując utratę waszej przyjaźni, czy raczej cierpieć w ciszy, ciesząc się jego towarzystwem?

Z punktu widzenia nastolatki, zakochanej w swoim przyjacielu, dylemat jest ogromny – podobnie jak ryzyko utraty bardzo ważnej osoby w swoim życiu. Przed wyznaniem prawdy powstrzymuje nas wizja odrzucenia – nie tylko okazuje się, że chłopak nie odwzajemnia uczucia, ale też zaczyna nas traktować z wielkim dystansem.

Z punktu widzenia psychologii dylemat jest znacznie mniejszy. Bowiem niezależnie od tego, czy zakochana dziewczyna zdecyduje się powiedzieć przyjacielowi prawdę, czy też nie, ta relacja i tak już nigdy nie będzie taka, jak wcześniej. Jeśli chłopak stwierdzi, że nie potrafi odwzajemnić uczucia – z dużym prawdopodobieństwem więzy przyjaźni rozluźnią się w dużym stopniu. Jeśli jednak sekret zostanie zachowany – zakochana dziewczyna będzie przeżywała katusze. Każde wyznanie przyjaciela o sympatii do innej dziewczyny będzie niezwykle bolesne, każdy dotyk (np. łaskotanie) będzie interpretowany jako przejaw „czegoś więcej”, a w głowie nie będzie już tej przyjaźni, lecz ciągłe pytanie: „czy to możliwe, by on jednak coś do mnie czuł?”. Niestety, to nie przyjaźń – to męczenie samej siebie.

Jak przeprowadzić rozmowę?

Gdy już zdecydujesz się na rozmowę z przyjacielem, zadbaj o jej szczególną oprawę. Nie chodzi tu o świece i romantyczny klimat – może to wprowadzić zaskoczonego chłopaka w niepotrzebne zakłopotanie. Najważniejsze jest,  by nikt wam nie przeszkadzał – odpada szybkie rzucenie „kocham cię” na przerwie w szkole. Zaproś go do siebie do domu, powiedz rodzicom, że masz ważną rozmowę z przyjacielem i poproś  o wyrozumienie (czytaj: chwilę dla was). Po czym przełknij ślinę i powiedz po prostu o tym, że twoje uczucia się zmieniły. Wytłumacz, że nie traktujesz go już jak przyjaciela i taka relacja jest dla ciebie zbyt męcząca. Jeśli wiec odwzajemni uczucie, będziesz bardzo szczęśliwa, jeśli nie – musi dać ci trochę czasu na oswojenie się z sytuacją.

Gdy okazuje się, że:

…on czuje to samo!
Gratulacje! Możecie rozpocząć nowy związek. Zapewne pierwsze jego chwile będą dla was „dziwne”, być może trochę krępujące – w końcu znacie się tak dobrze i tyle lat łączyła was tylko przyjaźń. Kiedy jednak pierwsze oszołomienie minie, będziecie naprawdę zgraną parą – nie od dziś wiadomo, że rozpoczęcie miłości od przyjaźni jest mocnym fundamentem związku.

…nie odwzajemnia uczucia
Ta opcja będzie bardzo przykra – nawet, jeśli wyobrażałaś ją sobie miliony razy w ramach uniknięcia dużego cierpienia. Najlepszym rozwiązaniem w takie sytuacji jest chwilowe odsunięcie się od chłopaka – nie chodzi o to, byście przestali się przyjaźnić, ale byś dała sobie chwilę na przemyślenia i uspokojenie emocji. Z czasem może okazać się, że i twoje uczucie osłabło, a przyjaźń trwa nadal. W innym przypadku warto jednak trochę ograniczyć wspólne spotkania.

By zająć myśli…

Uczucie straty  w takiej sytuacji wydaje się być podwójne – nic zatem dziwnego, że możesz bardzo przeżywać to, co się stało. Najstarszym i najlepszym rozwiązaniem jest po prostu oderwanie myśli – dodatkową pracą, zapisaniem się na ekstra zajęcia czy mały remont pokoju. Fizyczna praca, przy której będziesz mogła posłuchać energicznej, radosnej muzyki, skutecznie przywróci ci życiowy optymizm i sprawi, że kolejne dni będą znacznie łatwiejsze.

Więcej w kategorii Przyjaźń

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.