Połącz się z nami

Moje przyjaciółki są o siebie zazdrosne!

Przyjaźń

Moje przyjaciółki są o siebie zazdrosne!

Masz dwie wspaniałe przyjaciółki, obie są dla ciebie ważne i nie wyobrażasz sobie życia bez żadnej z nich. Ale… one za sobą nie przepadają. Nie lubią się, obgadują się nawzajem, mają o siebie pretensje. Czy istnieje jakiś sposób na rozwiązanie tego problemu?

Konflikt między dwoma bliskimi osobami zawsze jest bolesny dla osoby, „pośrodku” – zwłaszcza, gdy przedmiotem sporu jest ona sama. Istnieje jednak kilka sposobów na to aby nieco poprawić tę trudną sytuację.

Przyczyny konfliktów

Na początek musisz po prostu dowiedzieć się, dlaczego twoje przyjaciółki tak bardzo nie lubią siebie nawzajem. Istnieje oczywiście opcja, że nie lubią się „bo nie”, ale to rzadkość. Najczęściej gdzieś po prostu leży przyczyna.

 • Obgadujesz je

Tak, tak! Zastanów się, czy przypadkiem to ty nie wzbudzasz w nich wzajemnej niechęci. Może na spotkaniach z nimi osobno wyżalasz się to na jedną, to na drugą? A może twoim standardowym tekstem jest „tylko jej tego nie powtarzaj, ale…”. Albo nawet powtórzyłaś którejś z nich to, co druga o niej mówiła? Musisz z tym natychmiast skończyć. Jeżeli będziesz je obgadywała, to po prostu nie będą się lubić. I nikomu nie wyjdzie to na dobre.

 • Nierówno je traktujesz

Warto też zastanowić się nad tym, czy przypadkiem nie faworyzujesz jednej ze swoich przyjaciółek – to też może być duży powód konfliktów. Złapała się na tym 15-letnia Ilona:

– Moje przyjaciółki bardzo się nie lubiły. Nie wiedziałam, dlaczego, aż w końcu jedna z nich mi powiedziała wprost – „jak mam być dla niej miła, skoro mam wrażenie, że jestem ci w ogóle niepotrzebna, gdy jest ona?”. Zastanowiłam się nad tym i faktycznie tak było – kiedy była Ola, to było po prostu ok. Ale kiedy jeszcze zjawiała się Marta, to potrafiłam nawet olewać Olę, żeby wysłuchać, co Marta ma do powiedzenia. Często przychodziłam po Martę, a Ola miała do nas dołączyć – chociaż obie dziewczyny mieszkają równie blisko. Zmieniłam więc swoje zachowanie i dziewczyny nie reagowały już taką złością na siebie – podkreśla Ilona.

 • Jedna z nich ma twoje szczególne „względy”

A może jest też tak, że jedna z twoich przyjaciółek cieszy się twoimi względami (np. mówisz jej różne sekrety, a druga poznaje je z innego źródła), a druga już w mniejszym stopniu? Jeśli tak jest, to zastanów się, dlaczego. Może podświadomie ufasz bardziej tylko jednej z dziewczyn? Wówczas oczywiście nie ma sensu bawić się taką przyjaźń opartą właściwie na udawaniu.

A jak jest u ciebie?

Po pierwsze, musisz dowiedzieć się, dlaczego właściwie dziewczyny tak bardzo się nie lubią. Jak możesz to zrobić?

Oczywiście rozmawiając. Najpierw porozmawiaj z każdą z nich osobno. Dowiedz się, jakie ma zarzuty wobec twojej drugiej przyjaciółki… i wobec ciebie. Może się bowiem okazać, że to np. niesprawiedliwe podzielenie czasu spędzanego z każdą z nich jest tutaj głównym problemem.

Gdy już będziesz wiedziała co i jak – zaaranżuj spotkanie obu dziewczyn. Porozmawiaj z nimi, przeproś za swoje błędy, jeśli je widzisz, powiedz wprost, że ta sytuacja jest dla wszystkich męcząca i twoim zdaniem musicie się bardziej postarać o lepsze traktowanie siebie nawzajem.

Wspólne pasje – łączą!

Postaraj się też wymyślić coś, co zbliży do siebie obie twoje przyjaciółki. Przykładem może być wspólne bieganie, zapisanie się na jakieś zajęcia albo jeszcze inna aktywność, w której będziecie brały udział wszystkie trzy. Może na przykład wszystkie zapisałybyście się do jakiegoś wolontariatu? Pozwoli to dziewczynom spojrzeć na siebie łaskawszym wzrokiem i być dla siebie milszymi. I koniecznie zaplanujcie już teraz jakieś małe wakacje razem, we trzy – plany i radość również są łączące. Z czasem okaże się, że możecie tworzyć naprawdę fajną i zgraną paczkę przyjaciółek.

Więcej w kategorii Przyjaźń

 • Przyjaźń

  Uczucie do kolegi z klasy

  Autor: Redakcja TeenZone

  Dominika, 15 lat: W mojej klasie jest pewien chłopak w którym kocham się już od trzech...

 • Przyjaźń

  Podoba mi się… siostra kumpla!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Jesteście najlepszymi przyjaciółmi, więc teoretycznie powinniście mówić sobie wszystko bez żadnych zahamowań. I zwykle sprawdza się...

 • Przyjaźń

  Robię to, czego chcą znajomi

  Autor: Redakcja TeenZone

  Niby nie masz ochoty robić tego, co twoi znajomi - ale to robisz. Sięgasz po trawkę,...

 • Przyjaźń

  Gdy dziewczyna woli przyjaźnić się z chłopakami…

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mój problem polega na tym, że wolę trzymać się z chłopakami – pewnie dlatego, że mam...

 • Przyjaźń

  Jak stać się lubianym?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Bycie akceptowanym, lubianym i szanowanym jest jedną z największych potrzeb człowieka. Niemal każdy z nas, zwłaszcza...

Do góry