Połącz się z nami

Zakochałam się w kuzynie!

Rodzina

Zakochałam się w kuzynie!

„Nie wiem, co mam robić, jestem załamana. Siostra mojego taty, czyli moja ciocia, mieszka za granicą. Nie widziałam jej i moich kuzynów od ponad dziesięciu lat. Teraz przyjechali i okazało się, że mój kuzyn jest po prostu cudowny, chyba się w nim… zakochałam. Widzę, że on czuje to samo, co ja, ale jeszcze o tym nie rozmawialiśmy. Najgorsze jest to, że oni zostają w Polsce na stałe.. co robić, czy takie uczucie ma szanse na przetrwanie?” Lena, 15 l.

Problem, o jaki mówi Lena, nie jest wyjątkowy, chociaż zdarza się raczej rzadko. Osoby, których dotyczy, borykają się z wieloma wątpliwościami – między innymi dotyczącymi tego, czy taki związek ma w ogóle jakieś szanse. Wyjaśnijmy to.

Prawo a miłość
Na początek warto wyjaśnić, w jaki sposób sprawa ta wygląda w kontekście prawa kanonicznego oraz cywilnego – rozróżnienie to jest potrzebne, ponieważ prawo cywilne oraz Kościół podchodzą do tych spraw nieco inaczej.

Według „zwykłego” prawa, czyli cywilnego, któremu podlega każdy z nas, nie ma przeszkód, aby kuzyn z kuzynką wzięli ślub, ich niezalegalizowany związek nie jest tez czynem kazirodczym. To tzw. stopień pokrewieństwa w IV stopniu linii bocznej, który nie jest zakazany, jeśli chodzi o prawo.

Nieco inaczej wygląda to w świetle prawa kościelnego. Tutaj taki związek jest zakazany, a „złamać go” może jedynie dyspensa papieża. Warto jednak podkreślić, że wszelkie dalsze pokrewności (wspólny pradziadek) nie są już przeszkodą do zawarcia związku małżeńskiego.

Prawo, prawem, ale…
Jeśli chodzi o nastolatków, problem nie polega zwykle na zależnościach prawnych (zapewne nie planujecie jeszcze ślubu), ale na tym, że po prostu „wypada”, niemałe znaczenie ma również opinia znajomych i rodziców.

Biorąc pod uwagę rodziców, sprawa jest szalenie delikatna. Dla wielu z nich wręcz niedopuszczalne jest, aby młodzi ludzie, którzy są kuzynostwem, mogli być razem. Nawet, jeśli powiecie im o swoich uczuciach, z dużym prawdopodobieństwem spotkacie się z olbrzymim protestem i surowym zakazem spotykania się.

Bardzo trudno jest dziwić się rodzicom – związek tak bliskich kuzynów wydaje się być czymś absurdalnym, nietaktownym i trochę przerażającym. Nie jest przecież tajemnicą, że w związkach, które cechują się taka bliskością pod kątem pokrewieństwa, może występować zwiększone ryzyko wystąpienia pewnych chorób. Wszystko z powodu zwiększonej możliwości „spotkania” się genów, które jako pojedyncze nie wywołują choroby, ale – bardzo upraszając – „w zespole” już tak.

Jak wygasić to uczucie?
W kontekście niepochlebnej opinii publicznej i krytyki rodziców, wielu młodych ludzi stojących przed takim problemem woli zrezygnować z uczucia – sami nawet często
czują, że „coś jest nie tak”, że tego związku być nie powinno. Jak sobie z tym poradzić?

  • Przede wszystkim, nie myśl o kuzynie jak o „zakazanym owocu”. To, co zakazane, jeszcze bardziej kusi – im bardziej myślisz sobie „nie mogę”, tym bardziej chcesz. Zamiast tego, zmień swoje myślenie na „nie chcę, nie podoba mi się to i on mi się nie podoba”.
  • Za wszelką cenę unikaj spotkań. Jeśli czujesz, że to uczucie jest bardzo silne, szukaj wszelkich wymówek, by nie spotykać się z kuzynem. Unikaj wspólnych zjazdów, a rodzinę odwiedzaj, gdy kuzyna nie ma.
  • Nie zgadzaj się też na żadne prywatne rozmowy, np. na gg czy portalach społecznościowych. Takie rozmowy bardzo często prowadzą do otwarcia się na drugą osobę, a brak kontaktu wzrokowego dodaje odwagi. Jeśli chcesz zapomnieć o tym uczuciu, po prostu nie pozwalaj sobie na takie chwile słabości.
  • Zachowaj tę sprawę dla siebie. Jeśli zaczniesz wyżalać się znajomym czy przyjaciółkom, temat może zatoczyć znacznie szerszy krąg. A to też nie służy wygaszeniu uczucia.
  • Zajmij się czymś, zacznij biegać, zapisz się do szkoły tańca, poznawaj ludzi. Najgorsze, co możesz zrobić, to zamknąć się w pokoju i myśleć o nieszczęśliwej, niespełnionej miłości i swoim wielkim pechu.

Chcemy i już!
Jeśli podejmiecie decyzję, że z całą pewnością chcecie być razem, musicie przygotować się na falę krytyki, być może również wasi rodzice bardzo gwałtownie zareagują i zakażą wam spotykania się. Starajcie się wówczas przekonać ich najlepszymi argumentami, które świadczą na waszą korzyść. Musicie być jednak gotowi na to, że wasz związek nigdy nie spotka się z akceptacją otoczenia.

Czytaj dalej

Więcej w kategorii Rodzina

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.