Połącz się z nami

Co robić gdy rodzice pracują za granicą?

Psychologia

Co robić gdy rodzice pracują za granicą?

„Właśnie dowiedziałam się, że mój tata będzie pracował za granicą. Wyjeżdża za miesiąc i będzie wracał na kilka dni co kilka miesięcy. Jestem załamana, mam z tatą naprawdę dobry kontakt. Chce mi się płakać. Co mam robić? Przekonywać go, że to zły pomysł? Jak sobie bez niego poradzimy?” Kamila, 14l.

W wielu rodzinach któryś z rodziców wyjeżdża za granicę. Powody są oczywiste i są nimi pieniądze. Niestety, minimalna stawka godzinowa w Polsce nie gwarantuje godnego życia i utrzymania rodziny, a często tylko takie są proponowane. Co możesz zatem zrobić, kiedy i twój rodzic wyrusza za większą kasą za granicę?

Rodzice będą pracować za granicą – pierwszy szok

Na początku z całą pewnością będziesz zszokowana albo zszokowany. To naturalne. Nie wyobrażasz sobie, jak będzie teraz funkcjonowała wasza rodzina – zwłaszcza, jeśli do tej pory twoje kontakty z tym rodzicem były naprawdę dobre. Takie doświadczenie ma za sobą Malwina:

– Mój tata też wyjechał, już rok pracuje w Danii. Na początku strasznie mnie to wszystko wkurzyło, byłam wściekła na cały świat, a na tatę chyba najmocniej. W końcu od zawsze byłam córeczką tatusia… Ostatecznie, kiedy tata wyjechał, chociaż ze sobą nie rozmawialiśmy. No, ale z czasem było lepiej. Zauważyłam pierwszy plus – rodzice odpoczęli finansowo, mama nie była już taka nerwowa i też dało się z nią normalnie rozmawiać. Z tatą też kontakt miałam dobry przez Skype. A kiedy wraca, odbijamy sobie jego nieobecność i robimy same fajne rzeczy. Nie jest łatwo, ale na pewno nie ma tragedii – mówi Malwina.

Jak widać, chociaż z początku wszystko może wydawać się naprawdę trudne, to jest duża szansa, że z czasem wszystko się ułoży. Pozwól sobie zatem na negatywne emocje i płacz, ale nie wyładowuj swojej agresji na bliskich. Dla nich to też jest naprawdę trudna decyzja!

Rodzice wyjeżdżają do pracy za granicą? Daj im wsparcie!

Pamiętaj, że dobrze byłoby wesprzeć rodzica, który wyjeżdża. Dla niego to naprawdę trudna sprawa! Wyobraź sobie – wyjeżdża bez was do nowego miejsca, w którym nie ma nawet ojczystego języka. Sporo nowych wyzwań, odpowiedzialność, oczekiwania rodziny. To nie wakacje, a to właśnie on (albo ona) podjął lub podjęła się tego wyzwania.

Okaż zatem trochę dojrzałości i stosowne wsparcie. Jeśli masz dobry kontakt z wyjeżdżającym rodzicem, to będzie to dla niego naprawdę wiele znaczyło. O wiele lżej będzie mu się wyjeżdżało, gdy usłyszy: „Nie martw się, damy sobie tutaj radę, ty myśl o tym, żeby tam się zaaklimatyzować”, niż po słowach „Nienawidzę cię, zostawiasz nas!”. Wyobraź sobie siebie na jego lub na jej miejscu – też wolałabyś lub wolałbyś poczuć wsparcie, prawda?

Kontakt z rodzicami pracującymi za granicą? Nie taki trudny!

Na szczęście żyjemy w czasach, w których kontakt z kimś za granicą nie był jeszcze tak łatwy. Masz Skype, Facebooka, masz telefon i możliwość ustawienia tanich albo darmowych rozmów z zagranicą. To wiele możliwości!

Umów się z tatą albo mamą, że będziecie regularnie rozmawiać. O wszystkim, o bzdurach i ważnych rzeczach. Nie „później się zdzwonimy” tylko „rozmawiamy zawsze w poniedziałki, środy i piątki”. Oczywiście dzwoń także dodatkowo, kiedy tylko masz ochotę albo potrzebę!

Szybko przekonasz się, że taka forma kontaktu to naprawdę sporo. Oczywiście zabraknie ci czasem spotkania na żywo, ale brak możliwości dotyku jest bardziej męczący raczej w relacji: chłopak – dziewczyna, niż np. syn – ojciec .

Wsparcie drugiego rodzica

Kolejna, ważna sprawa. Czasem zapominamy, że kochamy też kogoś, kto jest ciągle blisko nas. Pamiętaj zatem, aby wspierać także tego rodzica, który został w domu. Jemu tez nie jest łatwo – tęskni, nie ma już  możliwości zwykłego przytulenia się do żony czy męża, podzielenia się obowiązkami. Jest sam z wieloma wyzwaniami dnia codziennego. Staraj się zatem nie dorzucać mamie czy tacie zbyt wiele pretensji albo wyrzucać tego, że drugi rodzic musiał wyjechać. Tak się czasami w życiu układa i ważne jest to, aby się wspierać w trudnych chwilach.

A może wyjazd?

Na koniec – mały plus. Pamiętaj, że skoro twój rodzic jest za granicą, to oznacza to także kilka korzyści dla ciebie! Mianowicie, chodzi między innymi o wakacje. Mając rodzica za granicą, możesz do niego pojechać i zobaczyć trochę świata. To o wiele przyjemniejsze, niż nudne spędzanie czasu przed kompem, prawda? Zagadaj zatem do rodziców, uproś o taką możliwość i śmigaj odwiedzić drugiego rodzica – może to początek ciekawej, letniej przygody.

Czytaj dalej

Więcej w kategorii Psychologia

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.