Połącz się z nami

Rodzice nie akceptują mojego związku!

Rodzina

Rodzice nie akceptują mojego związku!

Zakochałaś się? Zakochałeś się? Świetnie, jesteś w jednym z najpiękniejszych momentów swojego życia. Zapewne chcesz podzielić się tym z całym światem, w tym – z rodzicami. Nawet, jeśli podchodzisz do tego ostrożnie, w końcu nadchodzi moment, w którym czas przedstawić tę drugą połówkę. W niektórych przypadkach rodzice cieszą się szczęściem swojego dziecka i nie stawiają żadnych sprzeciwów, by młoda para spotykała się regularnie. Znacznie częściej jednak dochodzi do innej sytuacji – zupełnie niespodziewanie okazuje się, że rodzice nie akceptują związku syna czy córki. Trudno cieszyć się uczuciem, kiedy w domu wybuchają ciągłe awantury – czy można jakoś to zmienić? I dlaczego w ogóle tak często rodzice nie potrafią wykazać zrozumienia dla związku ich dziecka?

Powodów braku sympatii dla partnera córki czy dziewczyny syna może być naprawdę wiele. Niestety, wiele z nich wynika… z nieprawidłowych zachowań samych zainteresowanych. Nie wierzysz? Zastanów się nad poniższymi powodami:

Nieumiejętność rozmowy
Nastolatka przyprowadza do domu chłopaka, przedstawia go swoim rodzicom. Ci, po wyjściu gościa, zaczynają wypytywać: „A czym ten chłopak się zajmuje?:, „Gdzie mieszka?”, „Do której klasy chodzi i jak ma na nazwisko?”. Pierwszą reakcją znakomitej większości nastolatek jest – niestety – złość. Padają zupełnie niepotrzebne słowa typu: „Już szukacie dziury w całym!”, „Już się go czepiacie, jakie znaczenie ma szkoła?!”. Reakcja nastolatki jest w pełni nieprawidłowa i automatycznie rodzi niechęć do nowego chłopaka. Bo tak naprawdę jedyny sygnał, jaki daje dziewczyna, brzmi: „Mam coś do ukrycia i nie będę o tym rozmawiała”.

Warto wiedzieć, że zainteresowanie rodziców nie wynika z „czepiania się”. Ci, którzy mają młodsze rodzeństwo, mogą wyobrazić sobie swoją reakcję na spotykanie się siostry czy brata z nieznajomym. To oczywiste, że z czystej troski chcemy wiedzieć jak najwięcej, prawda? Dokładnie to samo czują rodzice.

Rozwiązanie: Zamiast denerwować się na każde, niewinne i oczywiste pytanie rodziców, spokojnie na nie odpowiadaj. Pokażesz tym samym, że nie masz „nic do ukrycia” i z przyjemnością zapoznasz rodziców bliżej z bliską ci osobą.

Fatalne pierwsze wrażenie
Może jemu wymsknęło się jakieś przekleństwo? Może dzwonił na telefon stacjonarny przed godziną 24 (bo, np. ma darmowe rozmowy wieczorne właśnie na numery stacjonarne). A może powiedział coś, co wyjątkowo nie spodobało się twoim rodzicom – na przykład stwierdził, że zamierza rzucić szkołę? Psychologowie już dawno udowodnili, że pierwsze wrażenie jest niezwykle ważne dla późniejszego odbioru danej osoby. Nie dziw się zatem, że mogą nie przepadać za twoim wybrankiem.

Rozwiązanie:  Jeśli znacie się już na tyle dobrze, że wiesz, że to był prawdopodobnie głupi żart – powiedz o tym rodzicom. Wytłumacz, że to tylko, a nie aż pierwsze wrażenie. Powiedz prawdę – że i tobie zdarza się coś „palnąć”, ale nie oznacza to natychmiast, że jesteś niewartą zaufania osobą. Twoja otwarta postawa, zamiast buntowniczego „wcale go nie znacie!” będzie znacznie korzystniejsza dla budowania pozytywnych relacji  – a przecież o to chodzi, prawda? Więcej w artykule Jak przedstawić rodzicom chłopaka.

Poważne zarzuty
Czasem nastolatkowie z pełną świadomością odwlekają moment „odkrycia się” przed rodzicami, ponieważ już z góry podejrzewają, że ich miłość nie będzie „mile widziana”. Jest tak najczęściej, gdy parę różni spora różnica wiekowa (zwłaszcza, gdy to on jest sporo starszy), gdy druga połówka ma za sobą niezbyt ciekawe doświadczenia (np. chłopak siedział w poprawczaku) bądź wywodzi się na przykład ze znanej wszystkim alkoholicznej rodziny. Przede wszystkim, warto mieć na uwadze fakt, że jest to dla wszystkich niezwykle trudna sytuacja. Nie ma tu złotego środka, idealnej rady czy prostego rozwiązania. Są jednak wytyczne, które pomogą wam dojść do porozumienia i nie postawią między wami wrogiego muru.

Pamiętaj: W sytuacji, w której rodzice bardzo wyraźnie sprzeciwiają się twojemu związkowi, trudno o opanowanie emocji i spokojną rozmowę, ale… to najlepsze rozwiązanie. Trzaskanie drzwiami, krzyczenie i histeryczne ucieczki z domu nigdy nikomu nie pomogły – za to zawsze zaogniają sytuację. Zamiast więc stosować takie „techniki”, usiądź i porozmawiaj – w ten sposób okażesz też swoją dojrzałość. Uświadom rodzicom, że wasz związek ma swoje początki. Nie planujecie się pobierać, mieszkać razem ani wspólnie uciekać z domu. Wyjaśnij, że wasza miłość nie wpływa na twoją naukę czy żadne inne, ważne sprawy. Razem spróbujcie dojść do kompromisu: na przykład możecie się spotykać, ale jest jeszcze za wcześnie na wspólne wyjazdy.

Robienie ci na złość? Nie, to tylko strach!
W natłoku emocji i przykrych uczuć możesz podejrzewać, że jedyną intencją twoich rodziców jest chęć zrobienia ci na złość. Wiedz jednak, że w zdecydowanej większości przypadków rodzicami kieruje jedynie strach o ciebie. Dlatego właśnie warto zrobić wszystko, by ten lęk złagodzić i dojść do porozumienia.

Czytaj dalej

Więcej w kategorii Rodzina

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.