Połącz się z nami

Mój ojciec jest alkoholikiem

Nałogi

Mój ojciec jest alkoholikiem

Problemy innych nastolatków? Pewnie uśmiechasz się z politowaniem na samą myśl. Bo zakochanie, oceny w szkole czy kompleksy związane z wyglądem wydają się mieć mniejsze znaczenie, kiedy w najbliższej rodzinie pojawia się (lub trwa od lat) znacznie większy kłopot – głowa rodziny bardzo nadużywa alkoholu. Pewnie nie jeden raz czujesz złość, wstyd, poczucie niesprawiedliwości. Jak sobie z tym radzić? I czy jest jakiś sposób na to, by zmienić tak trudną sytuację?

To zupełnie naturalne, że unikasz przyprowadzania znajomych do domu gdy Twój ojciec jest alkoholikiem. Wizja ich spotkania z twoim ojcem, który akurat zapewne będzie miał „gorszy dzień” może przerażać i narażać cię na niepotrzebne stresy. Być może wyszukujesz różne wymówki, by nie zapraszać znajomych do domu, może są też osoby, które znają prawdę. Niemniej, wstydzisz się tego, co dzieje się u ciebie  i masz do tego zupełne prawo – to przecież nie jest fakt, z którego można być dumnym.

Uczucie wstydu to jednak nie wszystko, co możesz odczuwać. Dużo zależy od tego, jak twój ojciec zachowuje się po pijanemu. Są przecież tacy, którzy zwyczajnie kładą się spać, a główne zarzuty kierowane pod ich adresem to brak zaufania i wydawane w dużej ilości pieniądze. Są jednak też i tacy alkoholicy, którzy zmieniają życie swojej rodziny w koszmar – wtedy właśnie do głosu dochodzą różne inne emocje. Strach przed pobiciem, obawa o pozostałych członków rodziny, uczucie bycia zastraszonym i obniżenie własnej samooceny, będące skutkiem ciągłych obelg. Wszystko to razem może zmienić życie w koszmar.

Jak pomóc sobie, jak wesprzeć rodzinę
Życie z ojcem alkoholikiem jest bardzo trudne. To okres wyrzeczeń, wstydu i złości. Z drugiej strony, czasem może być ci żal członków swojej rodziny – mamy, rodzeństwa, a czasem i samego taty. Zastanawiasz się, jak im pomóc – jednak wiedz, że w pierwszej kolejności musisz zadbać o siebie. Może to brzmieć nielogicznie – to przecież nie ty masz problem, nie ty potrzebujesz pomocy. Jednak kiedy zastanowisz się bardziej, poczytasz na temat współuzależnienia (możesz być współuzależniony nawet, jeśli nigdy nie sięgasz po alkohol!), odkryjesz, że przyniesienie pomocy sobie ma wielki sens. Na początek poszukaj więc grupy wsparcia. Tam dowiesz się, jak radzić sobie z codziennymi problemami, wynikającymi z życia z osobą uzależnioną od alkoholu, znajdziesz wsparcie i poczucie zrozumienia.

Chciałabym, ale chyba się wstydzę…
Możesz mieć duże opory przed pójściem w dane miejsce i podzieleniem się swoimi problemami – to zupełnie zrozumiałe. Pamiętaj jednak, że to jest grupa inna, niż wszystkie. Nikt cię tu nie wyśmieje, nikt nie zawstydzi ani nie stwierdzi, że wyolbrzymiasz. Spotkasz za to ludzi w swoim wieku, którzy mają dokładnie takie same problemy i w końcu będziesz mógł odczuć, że ktoś przeżywa to, co ty. Pamiętaj także, że podstawową zasadą funkcjonowania takich grup wsparcia jest zachowanie pełnej anonimowości i dyskrecji.

A gdyby tak na własną rękę?
Oczywiście, możesz podjąć decyzję o rezygnacji z grupy wsparcia i próbować naprawić sytuację na własną rękę. Pierwszym, odważnym krokiem jest rozmowa z ojcem – pamiętaj jednak, by podejmować ją tylko w sytuacji, gdy jest on trzeźwy. W innym przypadku nie tylko ryzykujesz wszczęciem awantury, ale też nawet nie będziesz miał gwarancji, że twoje słowa zostaną zapamiętane. Boisz się takiej formy? Spróbuj więc napisać list. Jeżeli twój ojciec jest „złotą osobą” po trzeźwemu, jest duża szansa, że chociaż spróbuje przemyśleć wszystko to, co napisałeś(-łaś) i sam poszukać pomocy.

Nie rezygnuj z siebie
Życie z alkoholikiem to bardzo trudne, życiowe wyzwanie. Może ci się wydawać, że jesteś odpowiedzialny za wszystko – za młodsze rodzeństwo, za stan psychiczny matki, a czasem nawet i za zakupy spożywcze. Pamiętaj jednak, że absolutnie musisz znaleźć kiedyś czas dla siebie. Kiedy tylko możesz, wychodź z domu. Idź do kina, do parku, spotkaj się ze znajomymi – wszystko po to, by choć na chwilę oderwać się od smutnej rzeczywistości i uwierzyć, że twoje życie nie będzie tak wyglądało już zawsze.

Więcej w kategorii Nałogi

 • Nałogi

  Mój chłopak pali papierosy!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Stare przysłowie mówi, że nie kocha się za coś, ale pomimo czegoś. To prawda, bo nie...

 • Nałogi

  Jeszcze lek czy już trucizna?

  Autor: Redakcja TeenZone

  O jakich uzależnieniach mówi się najczęściej w kontekście nastolatków? Oczywiście o narkotykach, ewentualnie o papierosach. Tymczasem...

 • Nałogi

  Dzieci alkoholików – co jest dla nich typowe?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Ktoś z twoich rodziców pije bardzo dużo alkoholu? A może problem dotyczy twojego przyjaciela? Alkoholizm wpływa...

 • Nałogi

  Marihuana – fakty i mity o paleniu „trawki”

  Autor: Redakcja TeenZone

  Marihuana ma zarówno zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników. Jedni twierdzą, że jest zupełnie nieszkodliwa, a wręcz...

 • Nałogi

  Wciąganie… dezodorantu. Czy to bezpieczne?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Ostatnio byłam na imprezie. Wszystko było jak zawsze, aż do czasu, kiedy kumpel… zaproponował wciąganie dezodorantu....

 • Nałogi

  Czy grozi Ci… uzależnienie?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Jak wyobrażasz sobie osobę uzależnioną od alkoholu? Jako osobę spod „budki z piwem”, prawda? Brudny, śmierdzący...

 • Aktywność fizyczna

  Uzależnienie od ćwiczeń fizycznych

  Autor: Redakcja TeenZone

  Kiedy myślimy o uzależnieniach, to najczęściej w kontekście narkotyków, alkoholu albo papierosów. Coraz częściej mówi się...

 • Nałogi

  Cała prawda o dopalaczach

  Autor: Redakcja TeenZone

  Na pewno o nich słyszałeś lub słyszałaś. Z dużym prawdopodobieństwem nawet miałeś/-łaś okazję je zobaczyć, ktoś...

 • Nałogi

  Mój chłopak dużo pije!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Pomóżcie, bo już naprawdę nie wiem, co mam zrobić. Chodzi o to, ze mam chłopaka, Irka....

 • Nałogi

  Jeden skręt zmienił wszystko

  Autor: Redakcja TeenZone

  Marihuana to obecnie najpowszechniejszy narkotyk wśród polskich nastolatków. Z popularnym „ziołem” pierwszy kontakt najczęściej następuje już...

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.