Połącz się z nami

Mój ojciec jest alkoholikiem

Nałogi

Mój ojciec jest alkoholikiem

Problemy innych nastolatków? Pewnie uśmiechasz się z politowaniem na samą myśl. Bo zakochanie, oceny w szkole czy kompleksy związane z wyglądem wydają się mieć mniejsze znaczenie, kiedy w najbliższej rodzinie pojawia się (lub trwa od lat) znacznie większy kłopot – głowa rodziny bardzo nadużywa alkoholu. Pewnie nie jeden raz czujesz złość, wstyd, poczucie niesprawiedliwości. Jak sobie z tym radzić? I czy jest jakiś sposób na to, by zmienić tak trudną sytuację?

To zupełnie naturalne, że unikasz przyprowadzania znajomych do domu gdy Twój ojciec jest alkoholikiem. Wizja ich spotkania z twoim ojcem, który akurat zapewne będzie miał „gorszy dzień” może przerażać i narażać cię na niepotrzebne stresy. Być może wyszukujesz różne wymówki, by nie zapraszać znajomych do domu, może są też osoby, które znają prawdę. Niemniej, wstydzisz się tego, co dzieje się u ciebie  i masz do tego zupełne prawo – to przecież nie jest fakt, z którego można być dumnym.

Uczucie wstydu to jednak nie wszystko, co możesz odczuwać. Dużo zależy od tego, jak twój ojciec zachowuje się po pijanemu. Są przecież tacy, którzy zwyczajnie kładą się spać, a główne zarzuty kierowane pod ich adresem to brak zaufania i wydawane w dużej ilości pieniądze. Są jednak też i tacy alkoholicy, którzy zmieniają życie swojej rodziny w koszmar – wtedy właśnie do głosu dochodzą różne inne emocje. Strach przed pobiciem, obawa o pozostałych członków rodziny, uczucie bycia zastraszonym i obniżenie własnej samooceny, będące skutkiem ciągłych obelg. Wszystko to razem może zmienić życie w koszmar.

Jak pomóc sobie, jak wesprzeć rodzinę
Życie z ojcem alkoholikiem jest bardzo trudne. To okres wyrzeczeń, wstydu i złości. Z drugiej strony, czasem może być ci żal członków swojej rodziny – mamy, rodzeństwa, a czasem i samego taty. Zastanawiasz się, jak im pomóc – jednak wiedz, że w pierwszej kolejności musisz zadbać o siebie. Może to brzmieć nielogicznie – to przecież nie ty masz problem, nie ty potrzebujesz pomocy. Jednak kiedy zastanowisz się bardziej, poczytasz na temat współuzależnienia (możesz być współuzależniony nawet, jeśli nigdy nie sięgasz po alkohol!), odkryjesz, że przyniesienie pomocy sobie ma wielki sens. Na początek poszukaj więc grupy wsparcia. Tam dowiesz się, jak radzić sobie z codziennymi problemami, wynikającymi z życia z osobą uzależnioną od alkoholu, znajdziesz wsparcie i poczucie zrozumienia.

Chciałabym, ale chyba się wstydzę…
Możesz mieć duże opory przed pójściem w dane miejsce i podzieleniem się swoimi problemami – to zupełnie zrozumiałe. Pamiętaj jednak, że to jest grupa inna, niż wszystkie. Nikt cię tu nie wyśmieje, nikt nie zawstydzi ani nie stwierdzi, że wyolbrzymiasz. Spotkasz za to ludzi w swoim wieku, którzy mają dokładnie takie same problemy i w końcu będziesz mógł odczuć, że ktoś przeżywa to, co ty. Pamiętaj także, że podstawową zasadą funkcjonowania takich grup wsparcia jest zachowanie pełnej anonimowości i dyskrecji.

A gdyby tak na własną rękę?
Oczywiście, możesz podjąć decyzję o rezygnacji z grupy wsparcia i próbować naprawić sytuację na własną rękę. Pierwszym, odważnym krokiem jest rozmowa z ojcem – pamiętaj jednak, by podejmować ją tylko w sytuacji, gdy jest on trzeźwy. W innym przypadku nie tylko ryzykujesz wszczęciem awantury, ale też nawet nie będziesz miał gwarancji, że twoje słowa zostaną zapamiętane. Boisz się takiej formy? Spróbuj więc napisać list. Jeżeli twój ojciec jest „złotą osobą” po trzeźwemu, jest duża szansa, że chociaż spróbuje przemyśleć wszystko to, co napisałeś(-łaś) i sam poszukać pomocy.

Nie rezygnuj z siebie
Życie z alkoholikiem to bardzo trudne, życiowe wyzwanie. Może ci się wydawać, że jesteś odpowiedzialny za wszystko – za młodsze rodzeństwo, za stan psychiczny matki, a czasem nawet i za zakupy spożywcze. Pamiętaj jednak, że absolutnie musisz znaleźć kiedyś czas dla siebie. Kiedy tylko możesz, wychodź z domu. Idź do kina, do parku, spotkaj się ze znajomymi – wszystko po to, by choć na chwilę oderwać się od smutnej rzeczywistości i uwierzyć, że twoje życie nie będzie tak wyglądało już zawsze.

Więcej w kategorii Nałogi

  • Dlaczego napoje energetyczne są szkodliwe? Sprawdź! Dlaczego napoje energetyczne są szkodliwe? Sprawdź!

    Nałogi

    Dlaczego napoje energetyczne są szkodliwe? Sprawdź!

    Autor: Redakcja TeenZone

    Uwielbiamy napoje energetyczne – za smak i pobudzenie, jak dają. Jednak jeśli i ty jesteś miłośnikiem...

  • Dopalacze – jak odmówić? Dopalacze – jak odmówić?

    Nałogi

    Dopalacze – jak odmówić?

    Autor: Redakcja TeenZone

    „Moich znajomych bardzo kręcą dopalacze – raz na jakiś czas, na imprezach najczęściej, sięgają po jakieś...

  • Jeden skręt zmienił wszystko Jeden skręt zmienił wszystko

    Nałogi

    Jeden skręt zmienił wszystko

    Autor: Redakcja TeenZone

    Marihuana to obecnie najpowszechniejszy narkotyk wśród polskich nastolatków. Z popularnym „ziołem” pierwszy kontakt najczęściej następuje już...

  • Palenie wśród młodzieży Palenie wśród młodzieży

    Nałogi

    Palenie wśród młodzieży

    Autor: Redakcja TeenZone

    Zdecydowana większość osób palących to te, które weszły w nałóg w okresie dorastania. Czas ten sprzyja...

  • Mój chłopak handluje narkotykami! Mój chłopak handluje narkotykami!

    Nałogi

    Mój chłopak handluje narkotykami!

    Autor: Redakcja TeenZone

    „Od trzech miesięcy chodzę z Kamilem. Na początku nie znałam jego „sekretów”, wiedziałam tylko, że ma...

  • Jeszcze lek czy już trucizna? Jeszcze lek czy już trucizna?

    Nałogi

    Jeszcze lek czy już trucizna?

    Autor: Redakcja TeenZone

    O jakich uzależnieniach mówi się najczęściej w kontekście nastolatków? Oczywiście o narkotykach, ewentualnie o papierosach. Tymczasem...

  • Marihuana – fakty i mity o paleniu „trawki” Marihuana – fakty i mity o paleniu „trawki”

    Nałogi

    Marihuana – fakty i mity o paleniu „trawki”

    Autor: Redakcja TeenZone

    Marihuana ma zarówno zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników. Jedni twierdzą, że jest zupełnie nieszkodliwa, a wręcz...

  • Uzależnienie od Facebook’a Uzależnienie od Facebook’a

    Nałogi

    Uzależnienie od Facebook’a

    Autor: Redakcja TeenZone

    Kinga, 15 lat: Ostatnio zauważyłam, że jestem uzależniona od Facebook'a. Cały czas mam ochotę sprawdzać co...

  • Uzależnienie od gier komputerowych Uzależnienie od gier komputerowych

    Nałogi

    Uzależnienie od gier komputerowych

    Autor: Redakcja TeenZone

    O uzależnieniu od gier komputerowych mówi się od dłuższego czasu – jednak specjaliści podkreślają, że skala...

  • Dlaczego alkohol jest szczególnie groźny dla dziewczyn? Dlaczego alkohol jest szczególnie groźny dla dziewczyn?

    Nałogi

    Dlaczego alkohol jest szczególnie groźny dla dziewczyn?

    Autor: Redakcja TeenZone

    Polskie kobiety piją coraz więcej alkoholu i picie to zaczyna się już od nastoletniego wieku. Jednocześnie...

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.