Połącz się z nami

Mój ojciec jest alkoholikiem

Nałogi

Mój ojciec jest alkoholikiem

Problemy innych nastolatków? Pewnie uśmiechasz się z politowaniem na samą myśl. Bo zakochanie, oceny w szkole czy kompleksy związane z wyglądem wydają się mieć mniejsze znaczenie, kiedy w najbliższej rodzinie pojawia się (lub trwa od lat) znacznie większy kłopot – głowa rodziny bardzo nadużywa alkoholu. Pewnie nie jeden raz czujesz złość, wstyd, poczucie niesprawiedliwości. Jak sobie z tym radzić? I czy jest jakiś sposób na to, by zmienić tak trudną sytuację?

To zupełnie naturalne, że unikasz przyprowadzania znajomych do domu gdy Twój ojciec jest alkoholikiem. Wizja ich spotkania z twoim ojcem, który akurat zapewne będzie miał „gorszy dzień” może przerażać i narażać cię na niepotrzebne stresy. Być może wyszukujesz różne wymówki, by nie zapraszać znajomych do domu, może są też osoby, które znają prawdę. Niemniej, wstydzisz się tego, co dzieje się u ciebie  i masz do tego zupełne prawo – to przecież nie jest fakt, z którego można być dumnym.

Uczucie wstydu to jednak nie wszystko, co możesz odczuwać. Dużo zależy od tego, jak twój ojciec zachowuje się po pijanemu. Są przecież tacy, którzy zwyczajnie kładą się spać, a główne zarzuty kierowane pod ich adresem to brak zaufania i wydawane w dużej ilości pieniądze. Są jednak też i tacy alkoholicy, którzy zmieniają życie swojej rodziny w koszmar – wtedy właśnie do głosu dochodzą różne inne emocje. Strach przed pobiciem, obawa o pozostałych członków rodziny, uczucie bycia zastraszonym i obniżenie własnej samooceny, będące skutkiem ciągłych obelg. Wszystko to razem może zmienić życie w koszmar.

Jak pomóc sobie, jak wesprzeć rodzinę
Życie z ojcem alkoholikiem jest bardzo trudne. To okres wyrzeczeń, wstydu i złości. Z drugiej strony, czasem może być ci żal członków swojej rodziny – mamy, rodzeństwa, a czasem i samego taty. Zastanawiasz się, jak im pomóc – jednak wiedz, że w pierwszej kolejności musisz zadbać o siebie. Może to brzmieć nielogicznie – to przecież nie ty masz problem, nie ty potrzebujesz pomocy. Jednak kiedy zastanowisz się bardziej, poczytasz na temat współuzależnienia (możesz być współuzależniony nawet, jeśli nigdy nie sięgasz po alkohol!), odkryjesz, że przyniesienie pomocy sobie ma wielki sens. Na początek poszukaj więc grupy wsparcia. Tam dowiesz się, jak radzić sobie z codziennymi problemami, wynikającymi z życia z osobą uzależnioną od alkoholu, znajdziesz wsparcie i poczucie zrozumienia.

Chciałabym, ale chyba się wstydzę…
Możesz mieć duże opory przed pójściem w dane miejsce i podzieleniem się swoimi problemami – to zupełnie zrozumiałe. Pamiętaj jednak, że to jest grupa inna, niż wszystkie. Nikt cię tu nie wyśmieje, nikt nie zawstydzi ani nie stwierdzi, że wyolbrzymiasz. Spotkasz za to ludzi w swoim wieku, którzy mają dokładnie takie same problemy i w końcu będziesz mógł odczuć, że ktoś przeżywa to, co ty. Pamiętaj także, że podstawową zasadą funkcjonowania takich grup wsparcia jest zachowanie pełnej anonimowości i dyskrecji.

A gdyby tak na własną rękę?
Oczywiście, możesz podjąć decyzję o rezygnacji z grupy wsparcia i próbować naprawić sytuację na własną rękę. Pierwszym, odważnym krokiem jest rozmowa z ojcem – pamiętaj jednak, by podejmować ją tylko w sytuacji, gdy jest on trzeźwy. W innym przypadku nie tylko ryzykujesz wszczęciem awantury, ale też nawet nie będziesz miał gwarancji, że twoje słowa zostaną zapamiętane. Boisz się takiej formy? Spróbuj więc napisać list. Jeżeli twój ojciec jest „złotą osobą” po trzeźwemu, jest duża szansa, że chociaż spróbuje przemyśleć wszystko to, co napisałeś(-łaś) i sam poszukać pomocy.

Nie rezygnuj z siebie
Życie z alkoholikiem to bardzo trudne, życiowe wyzwanie. Może ci się wydawać, że jesteś odpowiedzialny za wszystko – za młodsze rodzeństwo, za stan psychiczny matki, a czasem nawet i za zakupy spożywcze. Pamiętaj jednak, że absolutnie musisz znaleźć kiedyś czas dla siebie. Kiedy tylko możesz, wychodź z domu. Idź do kina, do parku, spotkaj się ze znajomymi – wszystko po to, by choć na chwilę oderwać się od smutnej rzeczywistości i uwierzyć, że twoje życie nie będzie tak wyglądało już zawsze.

Więcej w kategorii Nałogi

 • Uzależnienie od Facebook’a Uzależnienie od Facebook’a

  Nałogi

  Uzależnienie od Facebook’a

  Autor: Redakcja TeenZone

  Kinga, 15 lat: Ostatnio zauważyłam, że jestem uzależniona od Facebook'a. Cały czas mam ochotę sprawdzać co...

 • Mój chłopak dużo pije! Mój chłopak dużo pije!

  Nałogi

  Mój chłopak dużo pije!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Pomóżcie, bo już naprawdę nie wiem, co mam zrobić. Chodzi o to, ze mam chłopaka, Irka....

 • Solarium – prawdy i mity Solarium – prawdy i mity

  Nałogi

  Solarium – prawdy i mity

  Autor: Redakcja TeenZone

  Przed nami cudowne dni pełne słońca i.. bardziej skąpych strojów. Pokazujemy nogi, ręce, a na plaży...

 • Mój chłopak handluje narkotykami! Mój chłopak handluje narkotykami!

  Nałogi

  Mój chłopak handluje narkotykami!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Od trzech miesięcy chodzę z Kamilem. Na początku nie znałam jego „sekretów”, wiedziałam tylko, że ma...

 • Jeszcze lek czy już trucizna? Jeszcze lek czy już trucizna?

  Nałogi

  Jeszcze lek czy już trucizna?

  Autor: Redakcja TeenZone

  O jakich uzależnieniach mówi się najczęściej w kontekście nastolatków? Oczywiście o narkotykach, ewentualnie o papierosach. Tymczasem...

 • Przyjaciółka ma problem z narkotykami… Przyjaciółka ma problem z narkotykami…

  Nałogi

  Przyjaciółka ma problem z narkotykami…

  Autor: Redakcja TeenZone

  Tytułowa przyjaciółka może być też przyjacielem – płeć nie ma tutaj żadnego znaczenia. Problem narkotyków dotyka...

 • Uzależnienie od gier komputerowych Uzależnienie od gier komputerowych

  Nałogi

  Uzależnienie od gier komputerowych

  Autor: Redakcja TeenZone

  O uzależnieniu od gier komputerowych mówi się od dłuższego czasu – jednak specjaliści podkreślają, że skala...

 • Ciągłe przebywanie na Facebook’u Ciągłe przebywanie na Facebook’u

  Nałogi

  Ciągłe przebywanie na Facebook’u

  Autor: Redakcja TeenZone

  Większość nastolatków kocha Facebooka. Dodajemy tam właściwie wszystko – zdjęcia z wycieczek, z domu, ze spotkań,...

 • Cała prawda o dopalaczach Cała prawda o dopalaczach

  Nałogi

  Cała prawda o dopalaczach

  Autor: Redakcja TeenZone

  Na pewno o nich słyszałeś lub słyszałaś. Z dużym prawdopodobieństwem nawet miałeś/-łaś okazję je zobaczyć, ktoś...

 • Dlaczego napoje energetyczne są szkodliwe? Sprawdź! Dlaczego napoje energetyczne są szkodliwe? Sprawdź!

  Nałogi

  Dlaczego napoje energetyczne są szkodliwe? Sprawdź!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Uwielbiamy napoje energetyczne – za smak i pobudzenie, jak dają. Jednak jeśli i ty jesteś miłośnikiem...

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.