Połącz się z nami

Wstydzę się pracy moich rodziców!

Rodzina

Wstydzę się pracy moich rodziców!

Sprzątają, pracują na kasie w sklepie albo na magazynie. Mogą być też stróżami na parkingu albo ochroniarzami w hipermarkecie. Niezależnie od tego, czym zajmują się twoi rodzice – jeśli nie uznajesz tego za „dobrą pracę”, możesz się wstydzić ich zawodu. Czy masz tego słuszne powody? Co mówić znajomym o pracy swoich rodziców?

Spójrzmy prawdzie w oczy – może być ci głupio, jeśli rozmawiasz z kumplem – synem lekarzy i on pyta, co robi twoja matka. Niezręcznie tak jakoś odpowiedzieć zgodnie z prawdą, że sprząta, prawda? Dlatego może cię czasem kusić, by skłamać, wymyślić historyjkę o własnym biznesie. Czy jednak warto to robić?

Specjaliści odpowiadają z pełnym przekonaniem – zdecydowanie nie. Oczywiście jeśli tylko chcesz, możesz wymyślić bardzo „atrakcyjną” historię. Ale niestety, szanse na to, że prawda i tak wyjdzie na jaw, są dosyć spore – zwłaszcza, jeśli nie mieszkasz w dużym mieście. Jeśli taka informacja rzeczywiście ujrzałaby światło dzienne, stawiasz się w bardzo niekorzystnej sytuacji. Jesteś nie tylko kłamcą, ale też wstydzisz się swoich rodziców. Brzmi nieciekawie, prawda?

Punkt widzenia rodziców
Oczywiste jest, że w krępującej sytuacji możesz nie zastanawiać się nad tym, co poczuliby twoi rodzice, gdyby wiedzieli o twoim kłamstwie. Jeśli jednak nadal masz wątpliwości, czy wyznawać „prawdę” o zawodzie mamy albo taty, zastanów się, jak ty poczułby się w ich skórze. Dla ułatwienia, warto przyjąć pewną analogię. Wyobraź sobie, że twoi rodzice, pytani przez znajomych o szkołę, do której uczęszczasz, wymieniają zupełnie inną – taką, która posiada znacznie lepszą renomę, ale do której się nie dostałeś. To wyjątkowo jasna informacja – wstydzimy się tego, kim jest nasze dziecko, nie warto się nim chwalić. To przykre nawet, jeśli zachodzi tylko w wyobraźni.

Kpiący znajomi? Obroń rodziców – to jest zawsze w modzie
Twoi znajomi nabijają się z twojej mamy? Wyśmiewają zawód twojego ojca? Nie daj się postawić w tak idiotycznej sytuacji. Obrona rodziców zawsze jest modna w gronie inteligentnych ludzi. Powiedz wprost – „przestań, bo mnie to nie bawi”. Utniesz temat w zarodku – w przeciwieństwie do sytuacji, w której opuściłbyś głowę, albo zaczął się nabijać wraz z kumplami.

Pamiętaj, że to, co robią twoi rodzice, to żaden powód do wstydu – nawet, jeżeli nie jest to zawód powszechnie szanowany. Choć zabrzmi to bardzo sentymentalnie, najbardziej istotne jest to, czy możesz na nich liczyć i czy są wartościowymi ludźmi – a nie to, czy obsługują ludzi w sklepie, czy może są wykładowcami na uniwersytecie.

Więcej w kategorii Rodzina

 • Rodzina

  Jak powiedzieć o starszym chłopaku?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Aniołek, 15 lat: Jestem z dużo starszym chłopakiem, nie chcielibyśmy się ukrywać. Chciałabym powiedzieć o nas...

 • Rodzina

  Moi rodzice się rozwodzą

  Autor: Redakcja TeenZone

  Rozwód rodziców jest często jednym z najbardziej traumatycznych doświadczeń dla ich dzieci. Niestety, jak dowodzą statystyki,...

 • Psychologia

  Nienawidzę mojego przyrodniego brata/siostry

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Kiedy mój tata ożenił się drugi raz, to właściwie nawet się ucieszyłam. Jego żona, Magda, jest...

 • Psychologia

  Moja siostra się kompromituje!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mam mega problem. Chodzi o moją siostrę, Agatę. Od jakiegoś czasu trzyma się z nową paczką...

 • Rodzina

  Moi rodzice nie zgadzają się na (nową) komórkę!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Kiedy kilkanaście lat temu telefony wchodziły na rynek, nikt nie wiedział, że niedługo staną się aż...

 • Psychologia

  Kiedy donieść na rodzeństwo?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Nikt z nas nie lubi być donosicielem. Zdrajcą, „sprzedawcą”, konfidentem – negatywnych określeń na tego, kto...

 • Psychologia

  Moi rodzice są wścibscy!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mam poważny problem. Chodzi o to, że moi rodzice są strasznie wścibscy. Do tego stopnia, że...

 • Psychologia

  Moi rodzice kompromitują mnie na Facebooku!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Pomóżcie, błagam, bo oszaleję. Chodzi o moich rodziców. Szlag mnie już z nimi trafia, odkąd założyli...

 • Psychologia

  Bez tabu: Mój brat jest gejem!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mam wielki problem. Właśnie dowiedziałam się, że mój brat… jest gejem! Niechcący weszłam do jego pokoju...

 • Rodzina

  Gdy rodzic zakochuje się na nowo…

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Pomóżcie, bo nie wiem już, co mam robić. Mój tata nie żyje od kilku lat. Od...

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.