Połącz się z nami

Wigilia a rozwiedzeni rodzice

Psychologia

Wigilia a rozwiedzeni rodzice

„Pomóżcie mi, bo nie wiem, co mam robić. Moi rodzice rozwiedli się w marcu, od tego czasu mieszkam z mamą. Ale z tatą też mam dobry kontakt, często u niego nocuję, fajnie nam się rozmawia. Kocham ich oboje. I teraz oczywiście pojawił się problem związany z Wigilią. Z kim mam ją spędzić? Mama chyba uważa, że oczywiście u niej, ale przecież żal mi taty… chciałabym złożyć mu życzenia i w ogóle. Co robić?” Michalina, 16l.

Problematyczne święta

Święta to czas radości, miłości i – jeśli wierzyć reklamom, samych szczęśliwych rodzin. Jeżeli jednak twoi rodzice są już po rozwodzie, to na pewno dobrze wiesz, że święta mogą być też bardzo trudnym czasem, bogatym w dylematy, trudne decyzje i wyrzuty sumienia. Nastolatkowie, którzy mają dobry kontakt z obojgiem rodziców, mimo ich rozwodu, co roku przeżywają katusze. Bo przecież trzeba wybrać – do kogo pójść, z kim spędzić Wigilię, a z kim kolejne święta, do której babci pojechać… no cóż, nie jest to łatwe. Ale na pewno da się jakoś rozwiązać.

Dwie rodziny, dwie Wigilie

Najlepszym sposobem na złagodzenie wigilijnych nerwów jest po prostu spędzenie czasu z obojgiem rodziców. Jeśli się zgodzą spędzić ten czas razem – świetnie. Nie chcą (co bardzo prawdopodobne)? Trudno, musisz podejść do sprawy inaczej.

Porozmawiaj z rodzicami o opcji podwójnej kolacji. Innymi słowy, najpierw spędzasz Wigilię z mamą (np. na godzinę 18), a potem jedziesz do taty (na 20). W ten sposób wszyscy będą zadowoleni.

Rozmowa z rodzicami jest ważna, ponieważ muszą się dogadać w kwestii przywożenia cię i odwożenia. Jeśli któreś z nich będzie protestować („Myślałam, że spędzimy razem cały wieczór”) powiedz jasno: „Mam dwoje rodziców i oboje kocham. Rozwiedliście się – trudno, ale ja nie będę wybierać miedzy wami”. W zdecydowanej większości przypadków to naprawdę wystarcza. Wilk jest syty, owca cała, a ty masz więcej prezentów .

Pierwsze i drugie święto – jak to ogarnąć?

Święta to oczywiście nie tylko Wigilia. Pozostają jeszcze dwa dni, które trzeba jakoś podzielić. Są zapewne dwie babcie i pozostała część rodziny – u każdego z rodziców. Jak to wszystko zorganizować, żeby wszystkich odwiedzić?

Znowu musisz porozmawiać z rodzicami. Możesz albo ułożyć sensowny plan sam/-a albo zrzucić to na mamę i tatę. Oto, jak zrobił Karol:

– W zeszłym roku kompletnie nie wiedziałem, jak to zorganizować. Moja mama nie chciała jechać do byłej teściowej, ale ja chciałem odwiedzić babcię. Z drugą babcią to samo – tata nie chciał jej widzieć. Pomijam kuzynów z obu stron, których z chęcią bym zobaczył, ale wszystko było skomplikowane. W pewnym momencie pomyślałem sobie – nie, mam dość. Oni niech to ogarną. Napisałem smsa – takiego samego do mamy i taty. Napisałem w nim, żeby się dogadali, bo ja chcę odwiedzić całą swoją rodzinę, ale samodzielnie tego nie zorganizuję. I plan zostawiam na ich głowie. Zadziałało! Wieczorem mama do mnie przyszła i przestawiła szczegóły, kiedy i gdzie pojadę. I dało radę odwiedzić wszystkich. Jak chcą, to najwidoczniej potrafią się dogadać – śmieje się Karol.

Jeśli rodzice będą tylko chociaż chętni do współpracy, to ogarną to za ciebie – i tak powinno być. Jeżeli jednak nie, przygotuj jakiś sensowny plan i przedstaw go mamie i tacie.

Aby uniknąć konfliktów…

Czasem dzieje się tak, że rodzice – zwłaszcza bardzo skłóceni, wykorzystują święta do nastawieni dzieci przeciwko „temu drugiemu”. Nie daj się w to wciągnąć. Nie przyzwalaj na złośliwe komentowanie albo wypytywanie cię, np. „gdzie bardziej podobało ci się na Wigilii”. Najlepszym sposobem na bronienie się przed takim postepowaniem rodziców jest uparte powtarzanie: „Wszędzie jest mi dobrze”, „Nie można tego porównywać”, „Jest super, u każdego mi się podobało”. Gdy rodzice zobaczą, że jesteś stanowcza/-y, odpuszczą sobie. I będzie można spędzić ten czas tak, jak trzeba – w miłości i spokoju. Nawet mimo rozwodu w tle.

Więcej w kategorii Psychologia

 • Podrywanie

  Jak flirtować z dziewczyną?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Podoba mi się jedna dziewczyna w naszej szkole, Marlena. Nie mam jednak pojęcia, jak do niej...

 • Przyjaźń

  Ratunku, koleżanka wyznała mi miłość!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Nie sądziłam, że będę do Was kiedyś pisać i to jeszcze w takiej sprawie! Ale nie...

 • Psychologia

  Jak przetrwać walentynki będąc singlem?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Bycie singlem samo w sobie nie musi być specjalnie męczące – oczywiście pod warunkiem, że akurat...

 • Podrywanie

  Nieśmiały czy niezainteresowany chłopak – jak to rozgryźć?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mam problem i bardzo liczę na waszą pomoc. Chodzi o chłopaka, Adama. Chodzi ze mną do...

 • Podrywanie

  Najgorsze randki – poznaj 10 z nich!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Jeśli w niedalekiej przyszłości czeka cię ważna randka, to z całą pewnością często o niej marzysz,...

 • Psychologia

  Nieodwzajemniona miłość

  Autor: Redakcja TeenZone

  Zdecydowana większość utworów muzycznych odnosi się do miłości. Filmy, by odniosły sukces, muszą mieć motyw miłosny...

 • Psychologia

  Czy powiedzieć „kocham”?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Jeśli masz dziewczynę lub chłopaka, to pewnie zastanawiasz się, kiedy i czy w ogóle powiedzieć „kocham...

 • Psychologia

  Groźne sekty

  Autor: Redakcja TeenZone

  Człowiek z natury jest istotą trzymającą się w grupie. Nawet jeśli nie jest zbyt towarzyski, to...

 • Psychologia

  Wakacje „na stopa” – tak czy nie?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Jeżdżenie „na stopa” to bardzo popularny sposób podróżowania. Liczenie na dobroć innych ludzi i darmowe podrzucenie...

 • Psychologia

  Męski facet – jak nim być?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Bycie „męskim” jest pragnieniem każdego mężczyzny. Jednocześnie jest to określenie tak szerokie i niejasne, że trudno...

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.