Połącz się z nami

Moi rodzice się rozwodzą – jak przetrwać pierwszy szok?

Psychologia

Moi rodzice się rozwodzą – jak przetrwać pierwszy szok?

„Moi rodzice się rozwodzą. Dowiedziałam się o tym wczoraj i nie mogę wyjść z szoku. Najchętniej płakałabym całymi dniami w pokoju. Nie potrafię sobie tego wyobrazić, nie chcę nawet próbować. Jak będzie wyglądało nasze życie? Z kim będę mieszkać? Nie mogę w to uwierzyć. Co mam robić, jak się pozbierać?” Ilona, 14l.

Pierwsza wiadomość o rozwodzie rodziców zawsze jest szokiem. Nawet, jeśli rodzice często się kłócili, jedno zdradzało drugiego albo były inne kłopoty, to jednak rozwód zaskakuje. Masz prawo czuć się kompletnie rozbity/-a. Co więc robić?

Daj sobie czas po informacji o rozwodzie rodziców

Na początek musisz dać sobie czas na uspokojenie emocji. Ogarnięcie się, przyzwyczajenie do nowej sytuacji i tego, co będzie się działo. Pozwól sobie płakać, daj sobie czas na smutek. Nie myśl, że od razu musisz wziąć się w garść i pokazać swoją dojrzałość. Masz prawo do negatywnych emocji, które z czasem pokonasz, chociaż chwilami będą wracały.

Ewelina (15l.) także przeżyła rozwód rodziców. Oto, jak wspomina pierwsze kilka dni tej sytuacji:

– Na początku po prostu ryczałam. Ciągle. Krzyczałam na rodziców, płakałam, wyżalałam się kumpelom, płakałam. Zasypiałam z rykiem i budziłam się ze łzami w oczach. To był dla mnie koszmar, największa tragedia w życiu. Poprosiłam rodziców, żeby pozwolili mi zostać kilka dni w domu. I jak w amerykańskich filmach obżerałam się lodami, oglądałam romantyczne komedie i płakałam. Po kilku dniach moja mama powiedziała: „stop” i musiałam wrócić do szkoły. I to była dobra decyzja. Chyba łzy mi się skończyły i potrafiłam normalnie rozmawiać z ludźmi ze szkoły. Zaczęliśmy planować z rodzicami przyszłość. Teraz jest tak, że mieszkasz z mamą, ale z tatą też mam dobry kontakt. Nie jest tak źle, jak wyglądało to na początku i da się przyzwyczaić. A oni dogadują się chyba lepiej, niż kiedy byli razem – mówi Ewelina.

Może i ty poprosisz rodziców o kilka dni wolnego? Odpocznij sobie w tym czasie, pozwól emocjom wypłynąć. Dobrze jest je wyrzucić. Uważaj tylko, by ten stan nie trwał zbyt długo.

Znajdź kogoś, kto będzie dla ciebie wsparciem

Potrzebujesz kogoś, kto będzie słuchał twoich żali i pozwoli ci wyrzucić tłumione emocje. Kto przytuli i powie: „wszystko będzie dobrze”. Taką osobą może być dobra przyjaciółka, babcia, ciocia albo chociażby ludzie z internetowego forum, który przeżyli to samo (w tym przypadku trudniej jednak o przytulenie J).

Uważaj jednak na ciekawskie osoby ze szkoły. Ludzie będą cię wypytywać, co się dzieje, ale nie wszyscy będą kierować się prawdziwą troską. Nie wyżalaj się zatem wszystkim dookoła, jeśli nie chcesz wkrótce zostać obiektem plotek.

Zaplanuj przyszłość z rodzicami

Z początku trudno będzie ci rozmawiać z rodzicami odnośnie ich planów. Jednak z czasem, gdy emocje ostygną i przyzwyczaisz się do tej wizji – będzie lepiej. Spróbuj wtedy podjąć temat z rodzicami. Rozmawiaj z nimi, pytaj o ich dokładne plany, zadaj pytanie: „co ze mną?”. Jednak staraj się nie wybuchać płaczem, nie atakować ich wyrzutami. To bez sensu – oni przecież podjęli już decyzję i mają do niej prawo.

Tego nie rób gdy rodzice się rozwodzą!

Chociaż emocje w takich momentach naprawdę buzują, unikaj pewnych bezsensownych albo krzywdzących zachowań. Od czego warto się powstrzymać?

Nie krzycz do rodziców: „Nienawidzę was!”

Ok, w tym momencie być może naprawdę tak czujesz. Ale przecież wcale tak nie jest, prawda? Kochasz swoich rodziców, więc nie rzucaj słów, których potem nie sposób cofnąć. Dla nich to także trudna decyzja i wiele bólu – nie dokładaj im kamyczka od siebie. Jeśli czujesz, że wybuchniesz, to lepiej zamknij się w swoim pokoju.

Nie uciekaj z domu.

Bo być może przyszło ci to do głowy. To jednak głupi pomysł – nie tylko niczego to nie zmieni (rodzice nie pokochają się na nowo dlatego, że ty postanowisz zniknąć), ale też dodatkowo postawi cię w niebezpieczeństwie. Naprawdę nie warto.

Nie obrażaj się na rodziców na wieczność.

Ok, mogliby inaczej. Mogliby się nie rozwodzić i zostawić sprawy takimi, jakie są. Ale… po co? Żeby żyć razem nieszczęśliwie? Chciałabyś tak? Raczej nie, prawda? Nie traktuj więc rodziców jak wrogów – nikomu to naprawdę nie pomoże.

Nie błagaj ich o powrót do siebie.

Wiemy, że to jedyne, czego pragniesz. Ale jeśli oni tego nie chcą… to to nie ma sensu, po prostu. O wiele lepiej mieć szczęśliwych rodziców osobno, niż nieszczęśliwych razem. A poza tym… być może naprawdę wcale nie będzie tak źle. Zatem głowa do góry, popłacz sobie i pogadaj z rodzicami. To da się przetrwać.

Czytaj dalej

Więcej w kategorii Psychologia

 • Ciągłe poczucie winy – jak z nim walczyć? Ciągłe poczucie winy – jak z nim walczyć?

  Psychologia

  Ciągłe poczucie winy – jak z nim walczyć?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Pokłócisz się z chłopakiem – czujesz się winna i od razu pobiegłabyś przeprosić. Dostałaś gorszą ocenę...

 • Kiedy nie warto ratować związku? Kiedy nie warto ratować związku?

  Psychologia

  Kiedy nie warto ratować związku?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Decyzja o rozstaniu rzadko bywa łatwa – w końcu oznacza to koniec relacji z człowiekiem, który...

 • Czy jestem gejem lub lesbijką? Czy jestem gejem lub lesbijką?

  Psychologia

  Czy jestem gejem lub lesbijką?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Podejrzewasz, że z twoją orientacją seksualną jest coś „nie tak”? Podobają ci się chłopcy, choć sam...

 • Jestem brzydka i nie wiem jak z tym żyć Jestem brzydka i nie wiem jak z tym żyć

  Psychologia

  Jestem brzydka i nie wiem jak z tym żyć

  Autor: Redakcja TeenZone

  Niemalże każdy z nas ma kompleksy. U jednych są one wywołane brzydką cerą, u innych –...

 • Bez tabu: Mój chłopak się nie myje! Bez tabu: Mój chłopak się nie myje!

  Związki

  Bez tabu: Mój chłopak się nie myje!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Proszę o pomoc, bo mam naprawdę spory problem. Mianowicie, chodzi o mojego chłopaka Mateusza. Bardzo go...

 • Wakacyjna miłość Wakacyjna miłość

  Związki

  Wakacyjna miłość

  Autor: Redakcja TeenZone

  Okres wakacji i ogólnie rzecz ujmując letnie miesiące, to czas w którym najczęściej się zakochujemy. Na...

 • Jak stać się lubianym? Jak stać się lubianym?

  Przyjaźń

  Jak stać się lubianym?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Bycie akceptowanym, lubianym i szanowanym jest jedną z największych potrzeb człowieka. Niemal każdy z nas, zwłaszcza...

 • Czy on chce do mnie wrócić? Czy on chce do mnie wrócić?

  Związki

  Czy on chce do mnie wrócić?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Byliście parą, ale… no właśnie, byliście. Coś poszło nie tak i już nie jesteście razem. Ty...

 • Jak zorganizować fajne urodziny? Jak zorganizować fajne urodziny?

  Przyjaźń

  Jak zorganizować fajne urodziny?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Niedługo muszę zorganizować urodziny. Chciałabym zaprosić kilka osób z mojej klasy. I tutaj mam problem –...

 • Zdrada boli podwójnie Zdrada boli podwójnie

  Psychologia

  Zdrada boli podwójnie

  Autor: Redakcja TeenZone

  Zdrada, to jedno z tych uczuć, których chyba nikt nie chce doświadczyć. Ból, tysiące myśli i...

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.