Połącz się z nami

Jestem ateistą/-tką – jak rozmawiać o tym z rodziną?

Psychologia

Jestem ateistą/-tką – jak rozmawiać o tym z rodziną?

„Mam dość nietypowy problem. Chodzi o to, że wywodzę się z bardzo wierzącej rodziny. Wszyscy biegają co tydzień do kościoła, regularnie się modlą itd. A ja… nie wierzę. Nie, że mam wątpliwości albo mi się nie chce – po prostu nie wierzę w boga, ani tego, ani żadnego innego. I nie mam ochoty brać udziału w tych wszystkich obrzędach. Problem polega na tym, że nie bardzo wiem, jak rozmawiać o tym ze swoją rodziną. Przyznać się i narazić na awanturę? A może po prostu udawać, że nic się nie zmieniło i biegać do kościoła razem z nimi?” Martyna, 16l.

Teoretycznie kwestia wiary jest rzeczą bardzo osobistą, indywidualną i nikt nie powinien wywierać wpływu na jej aspekty. W praktyce jednak… doskonale wiemy, że jest inaczej. Rodzicom, dziadkom, ciociom i wujkom bardzo zależy, aby wszyscy członkowie rodziny zgodnie wierzyli, a wszelkie próby protesty spotykają się z gwałtownymi protestami. Co zatem robić?

Opcja pierwsza – wyjaśniasz zgodnie z prawdą, jak jest.

Opcja pierwsza to po prostu przełożenie teorii na praktykę, czyli jasne stanowisko: „To moja i tylko moja sprawa, więc przestańcie się wtrącać”. Jak to zrobić?

Przede wszystkim musisz szczerze porozmawiać z rodzicami. Jeżeli są bardzo wierzący, to będzie im trudno zaakceptować twój wybór i decyzję. Będą czuli złość na samo słowo: „ateista” i chęć przekonania cię do swojego zdania.

Dlatego tak bardzo ważne jest, abyś podkreślał/-a, że kwestia wiary jest osobistą sprawą każdego człowieka. Nie można do niej zmusić. Możesz powiedzieć coś w stylu: „Ok, będę chodzić do kościoła, bo inaczej obrazicie się na mnie. Ale czy myślicie, że coś dobrego z tego wyjdzie? Wręcz przeciwnie!”. Na początku ta rozmowa może być naprawdę trudna. Dlatego jeśli widzisz, że wszystko idzie w złym kierunku – odpuść. Powiedz: „Wiecie co, może poczekajmy, aż ochłoną emocje, bo nie chodziło mi o to, żeby się kłócić.” Takie słowa powinny zadziałać.

O tym, że początki nie są łatwe, ale warto w ten sposób działać, przekonuje Alicja:

– Już jakieś trzy lata temu czułam, że to wszystko jest nie dla mnie. Za dużo rzeczy mi nie „gra”, wolę fakty, niż wiarę bez prawa do wątpliwości. Więc powiedziałam o tym moim rodzicom, to było jakiś rok temu. Nie miałam już ochoty udawać, że wierzę, chodzić do kościoła, do spowiedzi. Na początku był… szał. Moja mama zaczęła płakać, powiedziała, że babcia dostanie zawału, że ma wnuczkę ateistkę. Po miesiącu zaczęli przestać zwracać na to uwagę, a dzisiaj po prostu mój brak wiary przyjmują jako coś normalnego. Nie wyobrażam sobie inaczej, nie chcę żyć w sprzeczności z samą sobą. To moja sprawa, czy wierzę w coś, czy nie i inni muszą to uszanować – mówi Alicja (17).

Jeśli zgadzasz się z Alą, to uparcie trwaj przy swoim. Pamiętaj – nie robisz nikomu krzywdy. Nie ranisz nikogo, po prostu nie wierzysz i masz do tego prawo.

Opcja druga – odpuszczasz do czasu samodzielności

Takie rozwiązanie wybrała Kamila:

– Już dawno nie wierzę w boga, ale nie „wyrywam się” z tym. Dlaczego? Sama nie wiem, chyba jestem trochę tchórzem. Poza tym, żal mi trochę mojej rodziny. Babcia niedawno straciła dziadka, a teraz wiadomość o moim ateizmie na pewno spowodowałaby, że przybyłoby jej kilka siwych włosów. Zamartwiałaby się, że pójdę do piekła itd. Mama z kolei ma dużo stresów w pracy. Pewnie i by zaakceptowała mój wybór, ale wiem, że lubi, kiedy towarzyszę jej w kościele. Kiedy wracamy spacerem, mamy chwilę na rozmowy, których brakuje nam na co dzień. Więc odpuszczam – kiedy pojadę na studia, będę żyła po swojemu. Teraz jeszcze trochę poudaję – wyznaje Kamila.

Jak widać, motywacja do ukrywania takiej informacji nie zawsze związana jest ze strachem – a w każdym razie nie tylko z nim. Zdarza się, że robimy coś dla innych i jeśli czujesz, że nie zaboli cię to udawanie, to nie ma w tym nic złego.

Na spokojnie

Zanim podejmiesz decyzję, dobrze się zastanów. Przemyśl, na ile meczące jest dla ciebie dotychczasowe funkcjonowanie, na ile czujesz potrzebę zmiany sytuacji i bycia sobą. Jeśli udawanie wiary bardzo ci przeszkadza – zrób krok do przodu i mów szczerze, jak jest. Przyzwyczają się. Jeśli jednak nie masz na to siły albo ochoty – poczekaj do chwili usamodzielnienia się.

Czytaj dalej

Więcej w kategorii Psychologia

 • Dziewictwo na sprzedaż Dziewictwo na sprzedaż

  Psychologia

  Dziewictwo na sprzedaż

  Autor: Redakcja TeenZone

  Dziewictwo już dawno przestało być czymś, czym należy się chwalić. Wyśmiewane przez znajomych i traktowane jako...

 • Najgorsze randki – poznaj 10 z nich! Najgorsze randki – poznaj 10 z nich!

  Podrywanie

  Najgorsze randki – poznaj 10 z nich!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Jeśli w niedalekiej przyszłości czeka cię ważna randka, to z całą pewnością często o niej marzysz,...

 • Jak znaleźć przyjaciół? Jak znaleźć przyjaciół?

  Przyjaźń

  Jak znaleźć przyjaciół?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Choć każdy z nas jest w jakimś sensie indywidualistą, do satysfakcjonującego życia potrzebujemy innych ludzi –...

 • Niepełnosprawność a związek nastolatków Niepełnosprawność a związek nastolatków

  Związki

  Niepełnosprawność a związek nastolatków

  Autor: Redakcja TeenZone

  Związki nastolatków z reguły już należą do dosyć trudnych – chodzi przecież o nowe emocje, pokonywanie...

 • Kłótnie z najlepszą przyjaciółką Kłótnie z najlepszą przyjaciółką

  Przyjaźń

  Kłótnie z najlepszą przyjaciółką

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mam problem. Mianowicie, mam wspaniałą przyjaciółkę. Znamy się od kilku lat i od zawsze świetnie się...

 • Sposoby aby zaimponować dziewczynie na randce Sposoby aby zaimponować dziewczynie na randce

  Podrywanie

  Sposoby aby zaimponować dziewczynie na randce

  Autor: Redakcja TeenZone

  Nadeszła ta wiekopomna chwila – ona dała się zaprosić na randkę i w najbliższej przyszłości czeka...

 • Rzeczy po „eks” – wyrzucać, czy nie? Rzeczy po „eks” – wyrzucać, czy nie?

  Psychologia

  Rzeczy po „eks” – wyrzucać, czy nie?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Niedawno rozstałam się z moim chłopakiem. I wczoraj moja przyjaciółka spytała, czy wyrzuciłam pamiątki po nim...

 • Mam dwie dziewczyny! Mam dwie dziewczyny!

  Związki

  Mam dwie dziewczyny!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Fajnie jest mieć powodzenie u płci przeciwnej i do tego być pewnym siebie. Znajomości przychodzą łatwo,...

 • Rodzice nie akceptują mojego związku! Rodzice nie akceptują mojego związku!

  Rodzina

  Rodzice nie akceptują mojego związku!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Zakochałaś się? Zakochałeś się? Świetnie, jesteś w jednym z najpiękniejszych momentów swojego życia. Zapewne chcesz podzielić...

 • Moi znajomi mają kasę… a ja nie Moi znajomi mają kasę… a ja nie

  Przyjaźń

  Moi znajomi mają kasę… a ja nie

  Autor: Redakcja TeenZone

  Na samą propozycję wyjścia na piwo niechętnie wzdychają. Unikają wyjść na imprezy, zasłaniając się obowiązkami. Nie...

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.