Połącz się z nami

Tych rzeczy nie rób swoim rodzicom, a wasze kontakty będą ok!

Rodzina

Tych rzeczy nie rób swoim rodzicom, a wasze kontakty będą ok!

Dobre kontakty z rodzicami wiele ułatwiają. Możesz pozwolić sobie na więcej, masz na kogo liczyć w trudnych sytuacjach, komu się wygadać, a wakacje nie są koszmarem. Krótko mówiąc, dobre relacje z nimi to naprawdę fajna sprawa. Tylko… jak to osiągnąć, skoro zdajecie się żyć na zupełnie innych planetach?

Wbrew pozorom, to wcale nie jest takie trudne i zupełnie niemożliwe. Musisz jedynie przestrzegać pewnego niepisanego kodeksu – czyli nie ma łamać zasad, których łamania nienawidzą wszyscy rodzice. Szczegóły poniżej.

1. Nie okłamuj ich

Na pewno już wiele razy słyszałeś lub słyszałaś „wolę najgorszą prawdę, niż kłamstwo z twoich ust.”. Nie myśl sobie, że to tylko puste frazesy – rodzice naprawdę lubią wiedzieć, na czym stoją – a już zwłaszcza, kiedy rzecz tyczy się ich dziecka.

Cokolwiek się stało, powiedz im. Niech nie dowiadują się od koleżanki z pracy, że masz chłopaka albo że byłaś na imprezie. Zagrożenie z matmy? Ok, trudno o tym mówić, ale przecież jeśli się przyznasz, to ci pomogą (jak już przestaną się wkurzać). Wszystko będzie lepsze od kłamstwa. Wasze relacje też.

2. Nie okazuj im braku szacunku

Pogardliwe: „Weź, odejdź” – chyba żaden inny tekst (oprócz temu podobnych) nie podnosi rodzicom ciśnienia w tak błyskawicznym tempie. Okazywanie braku szacunku poprzez rzucanie bezczelnych tekstów to chyba najgorsze, co możesz zrobić, jeśli chociaż myślisz o lepszych stosunkach z rodzicami.

Mówienie „moja stara” i „mój stary” też nie jest dobrym pomysłem – dla swojego dobra wykreśl takie określenia ze słownika.

3. Nie mów im „nienawidzę cię”

Ok, wiadomo, że w nerwach bywa różnie. Ale gdy czujesz, że akurat „to” się zbliża, ugryź się w język! Już lepiej wykrzyknij: „Nienawidzę z tobą rozmawiać!” albo „Zawsze jest to samo” albo wyjdź do pokoju. Dlaczego? Bo jeśli krzykniesz „nienawidzę cię!” to masz pewność, że twoi rodzice zapamiętają to na bardzo długi okres. I nawet nie chodzi o to, że będą się „mścić”. Po prostu bardzo ich to zaboli.

4. Nie myśl, że kompletnie zapomnieli, jak to jest być nastolatkiem

Czyli nie uważaj ich za starych dinozaurów . To wcale nie jest tak, że nie wiedzą i nie pamiętają – oni boją się o ciebie właśnie dlatego, że sami wiedzą, jak to jest. Widzieli więcej od ciebie, sporo przeżyli. I właśnie dlatego, że cię kochają, nie chcą pozwolić ci popełnić niektórych błędów.

Wiadomo, że możecie się w wielu kwestiach nie zgadzać. Ale z drugiej strony – nie nastawiaj się przeciwko nim, zanim jeszcze w ogóle ich posłuchasz.

5. Nie unikaj rozmów z nimi

Nie ma opcji, że będziecie dobrze żyć, jeśli nie będziecie rozmawiać. Jeśli pytają cię, czy masz jakiś problem, to nie mów automatycznie, że nie, gdy jest inaczej. Co więcej – może cię zaskoczymy, ale doświadczenie twoich rodziców może sprawić, że rzeczywiście będą w stanie ci pomóc w różnych trudnych sytuacjach.

Odezwij się do nich czasem tylko po to, żeby po prostu… porozmawiać. Zapytaj, co sądzą o takich czy innych rzeczach, jak postąpiliby w jakiejś sytuacji albo czy mieli kiedyś jakiś problemy w szkole. Opowiedz o sobie albo o tym, co ostatnio wydarzyło się w twojej grupie znajomych. Oni naprawdę chcieliby wiedzieć!

6. Nie stawiaj ich w niezręcznej albo głupiej sytuacji

To jest coś, czego rodzice nie cierpią naaajbardziej! Przykład – mówisz, że w szkole wszystko ok, a potem mama albo tata dowiadują się, że właściwie to już niedługo możesz pożegnać się ze szkołą, bo od trzech miesięcy masz konflikt z nauczycielką matmy. Serio, to najgorsze, co możesz zgotować rodzicom – konieczność stwierdzenia „Nie o tym nie wiedziałam/-łem”. Czy wiesz, jak beznadziejnie to o nich świadczy?

7. Nie rób im problemów

O czym mowa? O głupim zdaniu „o, pan jest tym szefem, którego mój tata tak nie cierpi?” – miałoby być zabawne, a może spowodować prawdziwą lawinę niefajnych wydarzeń. Albo o wykradaniu samochodu rodziców na przejażdżkę lub robienie imprezy takiej, że przychodzi policja. To są już nie tylko twoje problemy – robisz też kłopot im. To nieuczciwe – ty też nie chciałbyś być brany do odpowiedzialności za czyjeś zachowanie, prawda? Nie wspominając już o tym, jak bardzo pogorszą się wasze relacje.

Bądź w porządku!

Jeśli będziesz w porządku wobec swoich rodziców i nie będziesz widział/-a w nich samych złych rzeczy, to na pewno odwdzięczą ci się tym samym. Nie wierzysz, bo „oni są inni”? Spróbuj stosować się do powyższych punktów przez miesiąc. Możesz się naprawdę zdziwić.

Więcej w kategorii Rodzina

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.