Połącz się z nami

Rodzice chcą abym miała taki sam zawód jak oni

Rodzina

Rodzice chcą abym miała taki sam zawód jak oni

„Mam poważny problem. Chodzi o to, że moi rodzice są lekarzami. Mama jest pediatrą, tata kardiologiem. I oni bardzo chcą, żebym ja też był lekarzem. Właściwie to nie przyjmują do wiadomości, że w ogóle może być inaczej. Pytają na przykład: „Czy myślałeś już nad specjalizacją?” zamiast „Jaki kierunek chciałbyś studiować”. Twierdzą, że mam warunki, ich wsparcie i to jest najważniejsze. I że to jedyny zawód, który przynosi tyle kasy. Wszystko fajnie, ale ja nie chcę być lekarzem! Marzy mi się architektura. Jak mam z nimi o tym rozmawiać?” Adam, 17l.

Najczęściej rodzice nie ingerują aż tak bardzo w wybór zawodu swoich dzieci. Mają jakieś zastrzeżenia, uwagi, ale pozostawiają dzieciom wolny wybór. Czasem jednak jest inaczej – zwłaszcza w sytuacji, gdy oboje rodzice mają podobny i do tego prestiżowy zawód. Jak z nimi rozmawiać, gdy wcale nie chcesz robić tego, co oni?

Dlaczego nie chcesz, czyli chwila refleksji

Zanim dojdziemy do tego, jak rozmawiać z rodzicami, musisz zastanowić się, dlaczego właściwie nie chcesz robić tego, co oni. Niektóre powody są bowiem dobre i uzasadnione, inne… mogą skutkować dużym żalem w przyszłości.

Zastanów się, czy przypadkiem w całej tej sprawie nie chodzi o to, że chcesz zrobić rodzicom na złość. Może tak naprawdę nie masz nic przeciwko np. byciu lekarzem (czy kimś innym), ale po prostu denerwuje cię to, że rodzice w ogóle nie dają ci wyboru? Jak to sprawdzić? Pomyśl o tym, co by było, gdyby nikt nie naciskał. Jak widzisz siebie w przyszłości? Kim chciałbyś być? Może jednak okazuje się, że czujesz „więź” do tego, co robią rodzice?

Na pewno tak nie jest, jeśli czujesz, że nie chcesz tego robić… i już. Bo, jak Adama, pociąga cię architektura albo coś zupełnie innego. Czujesz w sobie pasję, najchętniej podjąłbyś lub podjęłabyś studia już, zaraz. I kompletnie nie czujesz „mięty” nawet do przedmiotów przybliżających cię do pracy rodziców – np. chemii. Albo zawsze czułeś/-łaś obrzydzenie, kiedy np. twoi rodzice mówili o badaniu pacjentów. Wówczas jedno jest pewne – to nie ma sensu.

Pozostaje jeszcze jedna możliwość – chciałbyś robić to, co rodzice, wiesz, że mogliby ci pomóc, widzisz się w tym zawodzie, ale… nie chce ci się aż tak bardzo uczyć. Wolisz iść na jakiś mało wymagający kierunek, a przy okazji studiów mieć czas także na „studenckie życie”. Wówczas powinieneś lub powinnaś naprawdę poważnie zastanowić się nad wszystkim. Może się bowiem okazać, że po wybranych studiach po prostu nie będziesz miał/-a pracy. I wtedy pojawi się żal.

Jak rozmawiać z rodzicami?

Załóżmy jednak, że chodzi o drugą opcję – nie chcesz robić tego, co rodzice i jesteś co do tego absolutnie przekonany/-a. Jak im to powiedzieć?

Cóż, po prostu pewnego dnia musisz z nimi porozmawiać. Na początek – jak tego NIE robić. Otóż nie reaguj nerwowo, gdy pytają cię, czy myślałeś już o wyborze np. konkretnej szkoły medycznej. Nie krzycz wtedy „czy wy nie rozumiecie, że ja nie chcę robić tego, co wy?!” i nie trzaskaj drzwiami. Okaż dojrzałość!

Wybierz moment, w którym rodzice będą zrelaksowani i będą mieli chwilę. Powiedz, że musisz z nimi porozmawiać. Że dużo o tym myślałeś/-łaś i doceniasz ich wsparcie, ale po prostu nie jest to droga dla ciebie. Wyjaśnij, jakie masz plany, powiedz, co naprawdę cię interesuje. Co więcej, powiedz też, że nie jest to decyzja nagła, nie chcesz zrobić im na złość. Ale zwyczajnie chcesz robić w życiu coś innego.

Reakcja rodziców może być bardzo różna. Mogą się mocno zdenerwować, nie chcieć z tobą rozmawiać albo zakazać ci czegoś. Trudno, musisz to przeczekać. Nie denerwuj się, tylko powiedz spokojnie: „Wiem, że wam zależy. Ale to dla mnie ważne, to moje życie i musze sam dokonywać wyborów”. Bo tak przecież jest.

Zastanów się jeszcze kilka razy

Pamiętaj, aby przed podjęciem ostatecznej decyzji przemyśleć sprawę jeszcze kilka razy. Wybór studiów i zawody to naprawdę ważna sprawa, od której będzie wiele zależało w twoim późniejszym życiu. Jeśli nie chcesz robić tego, co rodzice, bo zrobić im na złość albo po prostu nie chce ci się mocno przykładać do nauki, to niestety z czasem ta decyzja obróci się przeciwko tobie. Zatem wyobraź sobie swoje życie po studiach i zadaj sobie pytanie, czy na pewno dokonujesz słusznego wyboru.

Czytaj dalej

Więcej w kategorii Rodzina

 • Nadopiekuńczy rodzice – co robić? Nadopiekuńczy rodzice – co robić?

  Rodzina

  Nadopiekuńczy rodzice – co robić?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Nie wiem już, co mam robić, jestem załamana. Moi rodzice najwidoczniej postanowili, że będą mnie chronić...

 • Nienawidzę moich rodziców! Nienawidzę moich rodziców!

  Rodzina

  Nienawidzę moich rodziców!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Nienawidzę moich rodziców. Czasami po prostu marzę o tym, aby uciec z domu albo się wyprowadzić....

 • Rodzice przyłapali nas na seksie! Rodzice przyłapali nas na seksie!

  Rodzina

  Rodzice przyłapali nas na seksie!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Pomóżcie, nie mam pojęcia, co robić! Rodzice mojej dziewczyny Ani złapali nas... na seksie. Miało ich...

 • Trudny temat: molestowanie seksualne Trudny temat: molestowanie seksualne

  Psychologia

  Trudny temat: molestowanie seksualne

  Autor: Redakcja TeenZone

  Czym właściwie jest molestowanie seksualne? Czy należy do niego chociażby konieczność słuchania erotycznych żartów? Jak nie...

 • Niepełnosprawność rodziców Niepełnosprawność rodziców

  Psychologia

  Niepełnosprawność rodziców

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mam na imię Aneta, mój problem jest dość nietypowy. Mianowicie, chodzi o to, że mój tata...

 • Obciachowi rodzice – jak sobie z nimi poradzić? Obciachowi rodzice – jak sobie z nimi poradzić?

  Rodzina

  Obciachowi rodzice – jak sobie z nimi poradzić?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Pomóżcie! Mam problem z moją mamą. Chodzi o to, że ona robi mega obciach, kiedy są...

 • Moi rodzice nie zgadzają się na (nową) komórkę! Moi rodzice nie zgadzają się na (nową) komórkę!

  Rodzina

  Moi rodzice nie zgadzają się na (nową) komórkę!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Kiedy kilkanaście lat temu telefony wchodziły na rynek, nikt nie wiedział, że niedługo staną się aż...

 • Śmierć w rodzinie: szybkie dorastanie Śmierć w rodzinie: szybkie dorastanie

  Rodzina

  Śmierć w rodzinie: szybkie dorastanie

  Autor: Redakcja TeenZone

  Do tej pory twoimi problemami były głównie kwestie związane z ubiorem, grami albo przyjaciółmi. Nagle, za...

 • Dobre stosunki rodzinne Dobre stosunki rodzinne

  Rodzina

  Dobre stosunki rodzinne

  Autor: Redakcja TeenZone

  Wielu wyznaje zasadę „Z rodziną dobrze wychodzi się tylko na zdjęciach”, w myśl której rodzina przysparza...

 • Mój tata zdradza moją mamę! Mój tata zdradza moją mamę!

  Psychologia

  Mój tata zdradza moją mamę!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Potrzebuję pomocy. Od jakiegoś czasu zauważyłam, że mój tata zachowuje się dziwnie. Dostaje jakieś „strzałki” na...

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.