Połącz się z nami

Rodzice chcą abym miała taki sam zawód jak oni

Rodzina

Rodzice chcą abym miała taki sam zawód jak oni

„Mam poważny problem. Chodzi o to, że moi rodzice są lekarzami. Mama jest pediatrą, tata kardiologiem. I oni bardzo chcą, żebym ja też był lekarzem. Właściwie to nie przyjmują do wiadomości, że w ogóle może być inaczej. Pytają na przykład: „Czy myślałeś już nad specjalizacją?” zamiast „Jaki kierunek chciałbyś studiować”. Twierdzą, że mam warunki, ich wsparcie i to jest najważniejsze. I że to jedyny zawód, który przynosi tyle kasy. Wszystko fajnie, ale ja nie chcę być lekarzem! Marzy mi się architektura. Jak mam z nimi o tym rozmawiać?” Adam, 17l.

Najczęściej rodzice nie ingerują aż tak bardzo w wybór zawodu swoich dzieci. Mają jakieś zastrzeżenia, uwagi, ale pozostawiają dzieciom wolny wybór. Czasem jednak jest inaczej – zwłaszcza w sytuacji, gdy oboje rodzice mają podobny i do tego prestiżowy zawód. Jak z nimi rozmawiać, gdy wcale nie chcesz robić tego, co oni?

Dlaczego nie chcesz, czyli chwila refleksji

Zanim dojdziemy do tego, jak rozmawiać z rodzicami, musisz zastanowić się, dlaczego właściwie nie chcesz robić tego, co oni. Niektóre powody są bowiem dobre i uzasadnione, inne… mogą skutkować dużym żalem w przyszłości.

Zastanów się, czy przypadkiem w całej tej sprawie nie chodzi o to, że chcesz zrobić rodzicom na złość. Może tak naprawdę nie masz nic przeciwko np. byciu lekarzem (czy kimś innym), ale po prostu denerwuje cię to, że rodzice w ogóle nie dają ci wyboru? Jak to sprawdzić? Pomyśl o tym, co by było, gdyby nikt nie naciskał. Jak widzisz siebie w przyszłości? Kim chciałbyś być? Może jednak okazuje się, że czujesz „więź” do tego, co robią rodzice?

Na pewno tak nie jest, jeśli czujesz, że nie chcesz tego robić… i już. Bo, jak Adama, pociąga cię architektura albo coś zupełnie innego. Czujesz w sobie pasję, najchętniej podjąłbyś lub podjęłabyś studia już, zaraz. I kompletnie nie czujesz „mięty” nawet do przedmiotów przybliżających cię do pracy rodziców – np. chemii. Albo zawsze czułeś/-łaś obrzydzenie, kiedy np. twoi rodzice mówili o badaniu pacjentów. Wówczas jedno jest pewne – to nie ma sensu.

Pozostaje jeszcze jedna możliwość – chciałbyś robić to, co rodzice, wiesz, że mogliby ci pomóc, widzisz się w tym zawodzie, ale… nie chce ci się aż tak bardzo uczyć. Wolisz iść na jakiś mało wymagający kierunek, a przy okazji studiów mieć czas także na „studenckie życie”. Wówczas powinieneś lub powinnaś naprawdę poważnie zastanowić się nad wszystkim. Może się bowiem okazać, że po wybranych studiach po prostu nie będziesz miał/-a pracy. I wtedy pojawi się żal.

Jak rozmawiać z rodzicami?

Załóżmy jednak, że chodzi o drugą opcję – nie chcesz robić tego, co rodzice i jesteś co do tego absolutnie przekonany/-a. Jak im to powiedzieć?

Cóż, po prostu pewnego dnia musisz z nimi porozmawiać. Na początek – jak tego NIE robić. Otóż nie reaguj nerwowo, gdy pytają cię, czy myślałeś już o wyborze np. konkretnej szkoły medycznej. Nie krzycz wtedy „czy wy nie rozumiecie, że ja nie chcę robić tego, co wy?!” i nie trzaskaj drzwiami. Okaż dojrzałość!

Wybierz moment, w którym rodzice będą zrelaksowani i będą mieli chwilę. Powiedz, że musisz z nimi porozmawiać. Że dużo o tym myślałeś/-łaś i doceniasz ich wsparcie, ale po prostu nie jest to droga dla ciebie. Wyjaśnij, jakie masz plany, powiedz, co naprawdę cię interesuje. Co więcej, powiedz też, że nie jest to decyzja nagła, nie chcesz zrobić im na złość. Ale zwyczajnie chcesz robić w życiu coś innego.

Reakcja rodziców może być bardzo różna. Mogą się mocno zdenerwować, nie chcieć z tobą rozmawiać albo zakazać ci czegoś. Trudno, musisz to przeczekać. Nie denerwuj się, tylko powiedz spokojnie: „Wiem, że wam zależy. Ale to dla mnie ważne, to moje życie i musze sam dokonywać wyborów”. Bo tak przecież jest.

Zastanów się jeszcze kilka razy

Pamiętaj, aby przed podjęciem ostatecznej decyzji przemyśleć sprawę jeszcze kilka razy. Wybór studiów i zawody to naprawdę ważna sprawa, od której będzie wiele zależało w twoim późniejszym życiu. Jeśli nie chcesz robić tego, co rodzice, bo zrobić im na złość albo po prostu nie chce ci się mocno przykładać do nauki, to niestety z czasem ta decyzja obróci się przeciwko tobie. Zatem wyobraź sobie swoje życie po studiach i zadaj sobie pytanie, czy na pewno dokonujesz słusznego wyboru.

Czytaj dalej

Więcej w kategorii Rodzina

 • Gdy rodzic zakochuje się na nowo… Gdy rodzic zakochuje się na nowo…

  Rodzina

  Gdy rodzic zakochuje się na nowo…

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Pomóżcie, bo nie wiem już, co mam robić. Mój tata nie żyje od kilku lat. Od...

 • Jak powiedzieć o starszym chłopaku? Jak powiedzieć o starszym chłopaku?

  Rodzina

  Jak powiedzieć o starszym chłopaku?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Aniołek, 15 lat: Jestem z dużo starszym chłopakiem, nie chcielibyśmy się ukrywać. Chciałabym powiedzieć o nas...

 • Przyłapałam rodziców podczas seksu! Przyłapałam rodziców podczas seksu!

  Rodzina

  Przyłapałam rodziców podczas seksu!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Ola, 16 lat: Pewnego dnia wróciłam nieco wcześniej ze szkoły. Po wejściu do domu zastałam moich...

 • Dzieci alkoholików – co jest dla nich typowe? Dzieci alkoholików – co jest dla nich typowe?

  Nałogi

  Dzieci alkoholików – co jest dla nich typowe?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Ktoś z twoich rodziców pije bardzo dużo alkoholu? A może problem dotyczy twojego przyjaciela? Alkoholizm wpływa...

 • Co robić gdy rodzice pracują za granicą? Co robić gdy rodzice pracują za granicą?

  Psychologia

  Co robić gdy rodzice pracują za granicą?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Właśnie dowiedziałam się, że mój tata będzie pracował za granicą. Wyjeżdża za miesiąc i będzie wracał...

 • Mój ojciec jest alkoholikiem Mój ojciec jest alkoholikiem

  Nałogi

  Mój ojciec jest alkoholikiem

  Autor: Redakcja TeenZone

  Problemy innych nastolatków? Pewnie uśmiechasz się z politowaniem na samą myśl. Bo zakochanie, oceny w szkole...

 • Jeden skręt zmienił wszystko Jeden skręt zmienił wszystko

  Nałogi

  Jeden skręt zmienił wszystko

  Autor: Redakcja TeenZone

  Marihuana to obecnie najpowszechniejszy narkotyk wśród polskich nastolatków. Z popularnym „ziołem” pierwszy kontakt najczęściej następuje już...

 • Moi rodzice się rozwodzą Moi rodzice się rozwodzą

  Rodzina

  Moi rodzice się rozwodzą

  Autor: Redakcja TeenZone

  Rozwód rodziców jest często jednym z najbardziej traumatycznych doświadczeń dla ich dzieci. Niestety, jak dowodzą statystyki,...

 • Moi rodzice kompromitują mnie na Facebooku! Moi rodzice kompromitują mnie na Facebooku!

  Psychologia

  Moi rodzice kompromitują mnie na Facebooku!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Pomóżcie, błagam, bo oszaleję. Chodzi o moich rodziców. Szlag mnie już z nimi trafia, odkąd założyli...

 • Bez tabu: Mój brat jest gejem! Bez tabu: Mój brat jest gejem!

  Psychologia

  Bez tabu: Mój brat jest gejem!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mam wielki problem. Właśnie dowiedziałam się, że mój brat… jest gejem! Niechcący weszłam do jego pokoju...

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.