Połącz się z nami

Kiedy donieść na rodzeństwo?

Psychologia

Kiedy donieść na rodzeństwo?

Nikt z nas nie lubi być donosicielem. Zdrajcą, „sprzedawcą”, konfidentem – negatywnych określeń na tego, kto donosi rodzicom albo nauczycielom, jest naprawdę mnóstwo. Jednak z drugiej strony, czasem, gdy rzecz dotyczy naszych bliskich, motamy się między tym, co trzeba, a byciem w porządku wobec rodzeństwa. Uporządkujmy trochę te kwestie – w jakich sytuacjach „donoszenie” jest zupełnie usprawiedliwione, a nawet potrzebne?

Co do tego, że istnieją takie sytuacje, nie ma żadnych wątpliwości. Czasem za chęć bycia lojalnym trzeba zapłacić o wiele większą cenę, niż złość siostry albo brata. Wyrzuty do końca życia, pretensje do samego siebie, że nie zareagowało się w porę – to wszystko może cię czekać, gdy nie podejmiesz odpowiedniej decyzji i zamiast poinformować rodziców, wybierzesz bycie lojalnym. Przykre, prawda? Dlatego nie wahaj się, co robić, gdy:

  • Twój brat/siostra pije zbyt dużo alkoholu.

Każdemu zdarza się małe przestępstwo – dlatego możesz czasami przymknąć oko na to, że twoja siedemnastoletnia siostra wypije jakieś piwo ze znajomymi. W takiej sytuacji nie musisz od razu biec do rodziców.

Poprzez „za dużo” rozumiemy sytuacje, w których już kolejny raz zauważyłeś/-łaś, że twoje rodzeństwo się upija. Do nieprzytomności albo stanu, w którym jest już bez kontaktu. Kiedy widzisz, że po alkoholu robi coś, czego nie robi na trzeźwo. Albo, że popija sam/-a, na przykład znajdziesz butelki w pokoju.

W takich sytuacjach nie miej wątpliwości, co należy robić – poinformuj rodziców. Powiedz o swoim „odkryciu”, wykaż się troską. Lepiej teraz narazić się bratu/siostrze, niż później dowiadywać się na policji, że stało się cos naprawdę złego.

  • Twój brat/siostra wpadła w podejrzane towarzystwo.

Co rozumiemy przez słowo „podejrzane”? Tutaj już dużo zależy od twojej intuicji – często są to osoby, o których po prostu nie możesz powiedzieć dobrego słowa, po prostu czujesz, że coś jest nie tak. A konkretniej? Zachęcają twoją siostrę lub brata do niefajnych rzeczy – picia,  zażywania narkotyków, kradzieży.

Jeśli coś takiego zauważasz, reaguj. Niestety sam lub sama jesteś bezsilna/-a – w takich sytuacjach potrzeba kogoś z większym autorytetem i mocą sprawczą.

  • Twój brat/siostra zażywa narkotyki.

Zauważyłeś igły, strzykawki, biały proszek, fifkę albo jeszcze coś innego, co wzbudza twoje mocne podejrzenia. Zawsze, ale to zawsze w takich sytuacjach uderzaj do rodziców – zanim będzie za późno.

Jeśli masz jakieś wątpliwości, pomyśl, co może się stać. Twoje milczenie może oznaczać, że twoja siostra lub brat wpadnie w uzależnienie i zacznie robić rzeczy które dla wszystkich będą szokujące. Może nawet umrzeć. Zacząć się prostytuować. Do takich rzeczy prowadzą narkotyki i nie miej wątpliwości, czy rozmowa z rodzicami ma sens. Ma.

  • Twoja siostra/brat kradnie.

Bo chce się komuś przypodobać, bo na coś potrzebuje – nieważne! Ważne jest to, że jeśli tego nie zatrzymasz, to w końcu ona lub on wpadnie w kłopoty. I za kilka lat będzie mocno żałować incydentu z policją – czy wiesz, że wyrok za kradzieże, nawet te niepozorne, uniemożliwia podjęcie pracy w różnych zawodach?

  • Twoja siostra jest w ciąży.

Błaga cię, żeby tylko nie mówić rodzicom, a ty nie masz pojęcia, co w takiej sytuacji robić? To proste – powiedzieć rodzicom prawdę i to jak najszybciej.

Nieplanowana ciąża nastolatki to nie tylko szok. To także ryzyko podjęcia wielu niebezpiecznych decyzji. Niektóre z nich mogą grozić nawet życiu twojej siostry – może ona na przykład poddać się zabiegowi nielegalnej aborcji, wskutek którego dojdzie do komplikacji. Może wziąć nieznanego pochodzenia tabletki mające usunąć ciążę, a na skutek ich działania umrzeć. Może usunąć ciążę, a potem bardzo, bardzo tego  żałować i wpaść w depresję. Nie pozwalaj jej na to i nie zostawiaj jej samej – poinformuj rodziców, co się dzieje. Po początkowym szoku będzie ci wdzięczna!

  • Twoja siostra/brat zachowuje się… dziwnie.

Jest przygnębiony/-a, zdołowany/-a, nie ma na nic ochoty, nie chce się z nikim spotykać. Powiedz rodzicom, że się martwisz, wyjaśnij, dlaczego. To bardzo ważne, gdyż takie zachowanie może być początkiem depresji.

  • Twój brat/siostra dokonuje samookaleczeń.

Widzisz, że się tnie. Znajdujesz żyletki i obserwujesz wciąż nowe blizny albo świeże ślady po cięciach. Czy wiesz, do czego może to doprowadzić? Tak jest, do śmierci. Nie wierz zatem w zapewnienia, że to już naprawdę ostatni raz. To nigdy tak nie działa.

  • Twój brat/siostra odmawia jedzenia.

Zauważasz, że gdy rodzice nie widzą, pozbywa się śniadania, obiadu albo kolacji. Widzisz, że w szkole nic nie je, a dodatkowo okłamuje rodziców. I że chudnie. Albo zmusza się o wymiotów. Wszystko to są sytuacje, które wskazują na bulimię albo anoreksję. To choroby, nie chwilowe problemy. Zadaniem twoich rodziców jest skierowanie twojej siostry lub brata do specjalisty i wyleczenie jej/jego. To nie są sprawy, które można ukrywać!

Najpierw złość, potem zrozumienie

Nie licz na to, że kiedy poinformujesz rodziców o tego typu sprawach, brat lub siostra będą ci wdzięczni. Będą absolutnie wściekli i w ich oczach będziesz największym zdrajcą. Musisz jednak wziąć na barki ten ciężar – wszystko dla dobra swojego rodzeństwa. Jego zdrowie lub życie ważniejsze jest od chwilowego pogorszenia waszych relacji, prawda?

Więcej w kategorii Psychologia

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.