Połącz się z nami

Śmierć babci lub dziadka – jak sobie poradzić z tą stratą?

Psychologia

Śmierć babci lub dziadka – jak sobie poradzić z tą stratą?

„Dwa tygodnie temu zmarła moja babcia. Była wspaniałą osobą, u której często przebywałam, nocowałam. Była wspaniała. I teraz nie wiem, co mam ze sobą zrobić. Jest mi smutno, ale nikt mnie nie rozumie. Dla znajomych jestem dziwna, bo oni nie mają tak dobrych kontaktów z babcią i dziadkiem i po prostu gdy ich tracą, to szybko wracają do rzeczywistości. Jak sobie z tym poradzić?” Marzena, 14l.

Relacje z dziadkami mogą być bardzo różne. Dla niektórych jest to „tylko” babcia i dziadek, z którymi nawet nie mają częstego kontaktu albo nie znają ich zbyt dobrze. Dla innych babcia czy dziadek są tak ważni, jak inni, bliscy członkowie rodziny. W takiej sytuacji śmierć jest bardzo bolesnym doświadczeniem i trudno się w tym wszystkim odnaleźć. Co zatem robić?

Czas – tego potrzebujesz

Jeśli doświadczasz tak smutnego wydarzenia, to przede wszystkim musisz dać sobie czas i przyzwolenie na smutek. Gdy słyszysz od znajomych, że powinnaś wziąć się w garść albo nawet nie rozumieją oni, że cię to bardzo boli – ignoruj ich słowa. Pozwól sobie na płacz w poduszkę i nie czuj się z tego powodu źle. Nie musisz teraz tryskać humorem. Przeżywasz żałobę i cokolwiek będą mówili inni – masz do niej prawo!

Rozmowa z kimś bliskim

Jeśli czujesz, że znajomi cię nie rozumieją, to nie mów im o swoich uczuciach – może się okazać, że będziesz potem czuł/-a się jeszcze gorzej. Zamiast tego, staraj się znaleźć kogoś, kto cię zrozumie, pocieszy i wesprze. Dla 15-letniej Kornelii była to na przykład kuzynka:

– Nigdy nie żyłam dobrze z moją kuzynką, nie przyjaźniłyśmy się jakoś szczególnie. Wszystko zmieniło się jednak po śmierci mojej babci. Ona raz przyjechała do mnie i okazało się, że nam obu jest równie trudno i że ona też nie może znaleźć zrozumienia wśród swoich rówieśników. Zaczęłyśmy się spotykać, razem chodzić na cmentarz, często wspominałyśmy babcię. Czułam się taka zrozumiana! Po jakimś czasie przeszłyśmy na inne tematy, teraz jesteśmy przyjaciółkami. Oczywiście zawsze pamiętamy o babci, ale nie towarzyszy już nam tamta rozpacz. Myślę, że bez siebie nie poradziłybyśmy sobie z tym całym żalem – podkreśla Kornelia.

Znalezienie kogoś „do wygadania” jest bardzo ważne. Dzięki temu poczujesz, że masz wsparcie, co ma wielkie znaczenie. Pamiętaj, że taką osobą może być dziadek, mama, tata, kuzynka, siostra, przyjaciółka, wychowawczyni – obojętnie. Ważne jest tylko, żeby między wami pojawiła się więź zrozumienia.

Odwiedzanie zmarłej osoby

Po śmierci bliskiej osoby ulgę przyniesie ci odwiedzanie jej na cmentarzu. Kupienie kwiatów, wyczyszczenie nagrobka, chwila zadumy – poczujesz się bliżej babci czy dziadka. Nie słuchaj innych, jeśli mówią, że powinnaś zapomnieć, a nie chodzić na cmentarz. Ta potrzeba jest zupełnie naturalna.

Listy – dobry pomysł

Czasem bardzo pomocne jest pisanie listów do osoby, która zmarła. Chociaż wiesz, że nigdy ich nie przeczyta, to przecież już samo ich pisanie będzie sprawiało ci ulgę. Poza tym masz prawo wierzyć, że ta jednak, bliska ci osoba jest przy tobie i ”czuje”, że jej się zwierzasz.

Kiedy „wychodzić do ludzi”?

A co, jeśli znajomi zaczynają się o ciebie martwić, bo stan smutku trwa już bardzo długo, a ty sobie nie radzisz? Cóż, jeśli już kilka miesięcy nie potrafisz cieszyć się z życia, to najwyższy czas coś z tym zrobić. Przedłużająca się żałoba nigdy nie jest dobra i może doprowadzić nawet do depresji. Twoja babcia czy dziadek na pewno nigdy by tego nie chcieli, prawda?

Po dwóch, trzech miesiącach zacznij stopniowo kontrolować sytuację. Przyjmuj zaproszenia na jakieś imprezy, dzwoń do znajomych, oglądaj filmy – wracaj do towarzyskiego życia. Nie miej przy tym wyrzutów sumienia! To, co robisz, jest konieczne i dobre.

Kiedy się martwić?

Są sytuacje, w których śmierć bliskiej nam osoby nas przerasta i wtedy konieczna jest pomoc specjalisty. Kiedy po nią sięgnąć? Przede wszystkim wtedy, kiedy czujesz, że sobie nie radzisz. Nic cię nie cieszy, nie potrafisz się niczym zająć na dłużej i na niczym skupić. To oznacza niestety, że być może potrzebujesz małej pomocy w powrocie do codzienności. Dobry psycholog z pewnością ci pomoże i szybko poczujesz się lepiej. Zrób to dla siebie – przedłużający się smutek niczemu nie służy, a ty masz przecież przed sobą jeszcze całe piękne życie. I takiego chcieliby dla ciebie babcia lub dziadek.

Więcej w kategorii Psychologia

  • Bez tabu: biseksualizm u nastolatków Bez tabu: biseksualizm u nastolatków

    Psychologia

    Bez tabu: biseksualizm u nastolatków

    Autor: Redakcja TeenZone

    „Od pewnego czasu mam spory problem ze sobą i nie wiem, jak sobie z nim poradzić....

  • Złość – jak nad nią panować? Złość – jak nad nią panować?

    Psychologia

    Złość – jak nad nią panować?

    Autor: Redakcja TeenZone

    Panowanie nad emocjami to wielka sztuka. Osoby, o których mówi się: „nigdy nie widziałem, aby on...

  • Kłótnie z najlepszą przyjaciółką Kłótnie z najlepszą przyjaciółką

    Przyjaźń

    Kłótnie z najlepszą przyjaciółką

    Autor: Redakcja TeenZone

    „Mam problem. Mianowicie, mam wspaniałą przyjaciółkę. Znamy się od kilku lat i od zawsze świetnie się...

  • Trudny temat: mój tata mnie dotyka Trudny temat: mój tata mnie dotyka

    Psychologia

    Trudny temat: mój tata mnie dotyka

    Autor: Redakcja TeenZone

    O niektórych sprawach nie chcemy rozmawiać z nikim. Temat jest zbyt delikatny, boimy się wyśmiania albo...

  • Mój tata zdradza moją mamę! Mój tata zdradza moją mamę!

    Psychologia

    Mój tata zdradza moją mamę!

    Autor: Redakcja TeenZone

    „Potrzebuję pomocy. Od jakiegoś czasu zauważyłam, że mój tata zachowuje się dziwnie. Dostaje jakieś „strzałki” na...

  • Jak fajnie urządzić swój pokój? Jak fajnie urządzić swój pokój?

    Pasje i hobby

    Jak fajnie urządzić swój pokój?

    Autor: Redakcja TeenZone

    Patrzysz na swój pokój i… stwierdzasz, że czegoś mu brakuje. Niby jest fajny, ale jednak nieco...

  • Jak powiedzieć o starszym chłopaku? Jak powiedzieć o starszym chłopaku?

    Rodzina

    Jak powiedzieć o starszym chłopaku?

    Autor: Redakcja TeenZone

    Aniołek, 15 lat: Jestem z dużo starszym chłopakiem, nie chcielibyśmy się ukrywać. Chciałabym powiedzieć o nas...

  • Psychotest: Czy umiesz podrywać? Psychotest: Czy umiesz podrywać?

    Psychotesty

    Psychotest: Czy umiesz podrywać?

    Autor: Redakcja TeenZone

    Chyba każdy choć raz w życiu był zakochany. Przysłowiowe motylki w brzuchu, bezsenność, uczucie euforii, a...

  • Przyjaciółka nie lubi mojego chłopaka! Przyjaciółka nie lubi mojego chłopaka!

    Przyjaźń

    Przyjaciółka nie lubi mojego chłopaka!

    Autor: Redakcja TeenZone

    Spotkałaś wspaniałego chłopaka, który wydaje się być spełnieniem twoich marzeń. Czujesz się szczęśliwa i byłaby to...

  • Nie wiem, czy go kocham – co robić? Nie wiem, czy go kocham – co robić?

    Podrywanie

    Nie wiem, czy go kocham – co robić?

    Autor: Redakcja TeenZone

    „Mam pewien nietypowy problem. Spotykam się z Arturem od pół roku. Wczoraj usłyszałam od niego wyznanie...

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.