Połącz się z nami

Moja siostra zakochała się i nie ma dla mnie czasu!

Psychologia

Moja siostra zakochała się i nie ma dla mnie czasu!

„Moja starsza o rok siostra zakochała się w koledze z klasy i teraz są parą. Wiem, że powinnam cieszyć się jej szczęściem, ale nie potrafię. Chodzi o to, że ona teraz w ogóle nie ma dla mnie czasu. Kiedyś wychodziłyśmy razem, bawiłyśmy się na imprezach, non stop rozmawiałyśmy. A teraz tylko Maciej i Maciej. Nawet, jeśli już ma dla mnie czas, to słucham tylko o nim. Tęsknię za moją siostrą z kiedyś. Co mam robić?” Aldona, 15l.

Sytuacja, w której ukochana siostra znajduje miłość, powinna być tylko przedmiotem wielkiej radości. Niestety, często dzieje się inaczej – okazuje się bowiem, że nowa osoba w jej życiu to brak czasu… dla nas. Czy można to zmienić i jeśli tak – to jak to zrobić?

Czy twoje uczucia są normalne?

Możesz zastanawiać się, czy w ogóle jesteś dobrą siostrą, skoro tak po cichu to wcale nie cieszysz się z tego, że twoja siostra jest zakochana. O takich „mieszanych” uczuciach mówi Daria:

– Kiedy moja siostra się zakochała, z początku byłam chyba równie szczęśliwa, jak ona. Naprawdę! Ale potem zaczęło mnie to nudzić i męczyć. To całe ciągłe gadanie, co Wojtek zrobił, czego nie, jak ona się czuje, kiedy napisał… miałam dość. W pewnym momencie złapałam się na tym, że czekam, aż powie mi o kłopotach w związku i wtedy się ucieszę. Oczywiście miałam wyrzuty sumienia, bo co ze mnie za siostra? A kiedy się rozstali, to miałam głupie wrażenie, że to przez moje myśli… – wspomina Daria.

Jak widać, takie uczucia to po prostu… norma. Z jednej strony kochasz siostrę, ale z drugiej – pragniesz uwagi poświęconej i tobie. Pozbądź się zatem wyrzutów sumienia, a swoje emocje i odczucia potraktuj raczej jako sygnał, że coś należy zrobić. Pytanie – co?

Jak rozwiązać ten problem?

Być może przyszło ci już nawet do głowy, że mogłabyś nawet… przyczynić się do zerwania siostry i jej chłopaka. Niby absurdalne, ale miałabyś jednak ją znowu tylko dla siebie, prawda? Na taki pomysł wpadła 16-letnia Iga:

– Z moją siostrą zawsze byłyśmy przyjaciółkami. Takimi bliskimi, mówiącymi sobie o wszystkim. Kiedy więc się zakochała z wzajemnością, ja też byłam szczęśliwa. Do czasu. W końcu jej gadanie o nim i brak czasu dla mnie tak mnie irytowały, że niewiele myśląc, znalazłam zdjęcie z jej eks, gdy się całują, wydrukowałam i wysłałam mu z podpisem: „Tak się bawi twoja dziewczyna, gdy nie ma cię obok.” Następnego dnia on z nią zerwał, nie pokazał zdjęcia, ale nie chciał już z nią rozmawiać. Płakała chyba dwa tygodnie. Potem pogodziła się z tym faktem, ale mnie nadal męczą koszmarne wyrzuty sumienia i strach, że prawda wyjdzie kiedyś na jaw. To najgłupsza rzecz, jaką zrobiłam w życiu – mówi Iga.

Jak widać, nie jest to najlepszy pomysł. Możesz stracić siostrę, jej zaufanie, a w dodatku szacunek do samej siebie. Jaka jest alternatywa?

Spróbuj najprostszego – rozmowy. Poproś siostrę o wyjścia, np. do waszej ulubionej knajpki. Tam powiedz jej prawdę. Mów o swoich uczuciach, o tym, że za nią tęsknisz i czujesz, że nie ma dla ciebie czasu. Pamiętaj jednak, aby używać odpowiednich słów. Oto nasza mała ściąga:

• Zamiast: „Nie cierpię twojego chłopaka, to wszystko przez niego”, powiedz: „To, że spędzamy razem tak mało czasu sprawia, że zaczynam czuć się o niego zazdrosna i tracę do niego sympatię”.

• Zamiast: „W ogóle nie masz dla mnie czasu, najwidoczniej nie jestem taka ważna, jak Olek!”, powiedz: „Wiem, że jesteś zakochana i bardzo się cieszę. Ale czuję się trochę opuszczona i tęsknię za naszymi chwilami”.

• Zamiast: „Ciągle tylko o nim gadasz, aż się niedobrze robi”, powiedz: „Wiem, że to wszystko przeżywasz. Ale Michał nie jest moim chłopakiem i chciałabym porozmawiać także o czymś innym”.

To bardzo ważne, abyś używała słów, przez które ona nie poczuje się zaatakowana. Jak to robić? To proste – mów o swoich uczuciach, a nie rzucaj pretensjami.

Jeśli właśnie w taki sposób pokierujesz waszą rozmową, to ona z całą pewnością zrozumie, że brakuje ci jej towarzystwa, ale nie masz na myśli niczego złego. Może dojdziecie do rozsądnego kompromisu, np. każdy poniedziałek spędzacie tylko razem i ani słowa o facetach. To dobry pomysł, prawda?

Szczerość? Popłaca!

Pamiętaj, by nie tłumić w sobie żalu do siostry. Ona, w swoim wielkim poczuciu szczęścia, może zwyczajnie nie wiedzieć, że jest ci przykro. A przyjaźń sióstr opiera się także na mówieniu tego, co nam przeszkadza. Powiedz jej prawdę – dzięki temu naprawdę będziesz mogła cieszyć się jej szczęściem… i swoim też .

Więcej w kategorii Psychologia

 • Rodzina

  Nie chcę chodzić do kościoła!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Pomóżcie! Nie wiem już, jak postępować z moimi rodzicami. Chodzi o to, że ja nie chcę...

 • Związki

  Ciągłe rozstania i powroty

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Proszę o pomoc, bo już sam nie wiem, co robić. Mam problem z moją dziewczyną. Otóż...

 • Przyjaźń

  Jak zorganizować fajne urodziny?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Niedługo muszę zorganizować urodziny. Chciałabym zaprosić kilka osób z mojej klasy. I tutaj mam problem –...

 • Psychologia

  W pułapce internetowych znajomości

  Autor: Redakcja TeenZone

  Czaty, portale randkowe i społecznościowe, fora – zawieranie znajomości przez Internet nigdy nie było tak łatwe,...

 • Psychologia

  Bez tabu: Zaręczyny nastolatków?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Zaręczyny nastolatków to raczej kontrowersyjny temat. Jedno twierdzą, że taki krok jest bezsensowny, inni – że...

Do góry