Połącz się z nami

Moja siostra zakochała się i nie ma dla mnie czasu!

Psychologia

Moja siostra zakochała się i nie ma dla mnie czasu!

„Moja starsza o rok siostra zakochała się w koledze z klasy i teraz są parą. Wiem, że powinnam cieszyć się jej szczęściem, ale nie potrafię. Chodzi o to, że ona teraz w ogóle nie ma dla mnie czasu. Kiedyś wychodziłyśmy razem, bawiłyśmy się na imprezach, non stop rozmawiałyśmy. A teraz tylko Maciej i Maciej. Nawet, jeśli już ma dla mnie czas, to słucham tylko o nim. Tęsknię za moją siostrą z kiedyś. Co mam robić?” Aldona, 15l.

Sytuacja, w której ukochana siostra znajduje miłość, powinna być tylko przedmiotem wielkiej radości. Niestety, często dzieje się inaczej – okazuje się bowiem, że nowa osoba w jej życiu to brak czasu… dla nas. Czy można to zmienić i jeśli tak – to jak to zrobić?

Czy twoje uczucia są normalne?

Możesz zastanawiać się, czy w ogóle jesteś dobrą siostrą, skoro tak po cichu to wcale nie cieszysz się z tego, że twoja siostra jest zakochana. O takich „mieszanych” uczuciach mówi Daria:

– Kiedy moja siostra się zakochała, z początku byłam chyba równie szczęśliwa, jak ona. Naprawdę! Ale potem zaczęło mnie to nudzić i męczyć. To całe ciągłe gadanie, co Wojtek zrobił, czego nie, jak ona się czuje, kiedy napisał… miałam dość. W pewnym momencie złapałam się na tym, że czekam, aż powie mi o kłopotach w związku i wtedy się ucieszę. Oczywiście miałam wyrzuty sumienia, bo co ze mnie za siostra? A kiedy się rozstali, to miałam głupie wrażenie, że to przez moje myśli… – wspomina Daria.

Jak widać, takie uczucia to po prostu… norma. Z jednej strony kochasz siostrę, ale z drugiej – pragniesz uwagi poświęconej i tobie. Pozbądź się zatem wyrzutów sumienia, a swoje emocje i odczucia potraktuj raczej jako sygnał, że coś należy zrobić. Pytanie – co?

Jak rozwiązać ten problem?

Być może przyszło ci już nawet do głowy, że mogłabyś nawet… przyczynić się do zerwania siostry i jej chłopaka. Niby absurdalne, ale miałabyś jednak ją znowu tylko dla siebie, prawda? Na taki pomysł wpadła 16-letnia Iga:

– Z moją siostrą zawsze byłyśmy przyjaciółkami. Takimi bliskimi, mówiącymi sobie o wszystkim. Kiedy więc się zakochała z wzajemnością, ja też byłam szczęśliwa. Do czasu. W końcu jej gadanie o nim i brak czasu dla mnie tak mnie irytowały, że niewiele myśląc, znalazłam zdjęcie z jej eks, gdy się całują, wydrukowałam i wysłałam mu z podpisem: „Tak się bawi twoja dziewczyna, gdy nie ma cię obok.” Następnego dnia on z nią zerwał, nie pokazał zdjęcia, ale nie chciał już z nią rozmawiać. Płakała chyba dwa tygodnie. Potem pogodziła się z tym faktem, ale mnie nadal męczą koszmarne wyrzuty sumienia i strach, że prawda wyjdzie kiedyś na jaw. To najgłupsza rzecz, jaką zrobiłam w życiu – mówi Iga.

Jak widać, nie jest to najlepszy pomysł. Możesz stracić siostrę, jej zaufanie, a w dodatku szacunek do samej siebie. Jaka jest alternatywa?

Spróbuj najprostszego – rozmowy. Poproś siostrę o wyjścia, np. do waszej ulubionej knajpki. Tam powiedz jej prawdę. Mów o swoich uczuciach, o tym, że za nią tęsknisz i czujesz, że nie ma dla ciebie czasu. Pamiętaj jednak, aby używać odpowiednich słów. Oto nasza mała ściąga:

• Zamiast: „Nie cierpię twojego chłopaka, to wszystko przez niego”, powiedz: „To, że spędzamy razem tak mało czasu sprawia, że zaczynam czuć się o niego zazdrosna i tracę do niego sympatię”.

• Zamiast: „W ogóle nie masz dla mnie czasu, najwidoczniej nie jestem taka ważna, jak Olek!”, powiedz: „Wiem, że jesteś zakochana i bardzo się cieszę. Ale czuję się trochę opuszczona i tęsknię za naszymi chwilami”.

• Zamiast: „Ciągle tylko o nim gadasz, aż się niedobrze robi”, powiedz: „Wiem, że to wszystko przeżywasz. Ale Michał nie jest moim chłopakiem i chciałabym porozmawiać także o czymś innym”.

To bardzo ważne, abyś używała słów, przez które ona nie poczuje się zaatakowana. Jak to robić? To proste – mów o swoich uczuciach, a nie rzucaj pretensjami.

Jeśli właśnie w taki sposób pokierujesz waszą rozmową, to ona z całą pewnością zrozumie, że brakuje ci jej towarzystwa, ale nie masz na myśli niczego złego. Może dojdziecie do rozsądnego kompromisu, np. każdy poniedziałek spędzacie tylko razem i ani słowa o facetach. To dobry pomysł, prawda?

Szczerość? Popłaca!

Pamiętaj, by nie tłumić w sobie żalu do siostry. Ona, w swoim wielkim poczuciu szczęścia, może zwyczajnie nie wiedzieć, że jest ci przykro. A przyjaźń sióstr opiera się także na mówieniu tego, co nam przeszkadza. Powiedz jej prawdę – dzięki temu naprawdę będziesz mogła cieszyć się jej szczęściem… i swoim też .

Więcej w kategorii Psychologia

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.