Połącz się z nami

Mam kompleksy na punkcie siostry

Psychologia

Mam kompleksy na punkcie siostry

„Proszę o pomoc. Chodzi o to, że ja chyba… nienawidzę mojej siostry. Asia jest ode mnie starsza o dwa lata, ale jesteśmy jakby z innych bajek. Moi rodzice ją uwielbiają. Zawsze jest mi stawiana za wzór – „Rób jak Asia, czemu nie jesteś jak Asia…” Moja siostra uczy się świetnie, jest śliczna, wygadana, ma wielu znajomych. Ja jestem jej przeciwieństwem. I coraz bardziej jej nie cierpię. Co mam robić? Przecież to nie jest normalna sytuacja!” Kamila, 15l.

Rodzeństwo powinno się kochać, szanować, wspierać… ale jak jest w życiu, wszyscy wiemy. Czasem mamy problem z bratem, który o wszystkim skarży rodzicom, czasem nie lubimy opiekować się młodszą siostrą, a czasami… nie możemy znieść tego, że starsza jest „lepsza”. W takich sytuacjach jednak zawsze warto działać. W przeciwnym razie możemy już nigdy nie cieszyć się dobrą relacją z jedną z najważniejszych osób w naszym życiu.

Skąd ta zazdrość?
To pierwsze pytanie, jakie musisz sobie zadać – skąd ta wielka zazdrość? Wypisz sobie na kartce wszystko, czego nie możesz znieść w swojej siostrze.  Napisz o jej zaletach, super cechach, ocenach, wyglądzie – o wszystkim, czego jej zazdrościsz. Jeśli w grę wchodzą też ciągłe porównywania rodziców, też o tym napisz.

Kolejny krok to zastanowienie się, co możesz zmienić samodzielnie. Jeśli masz kompleksy na punkcie swojego wyglądu, gdy porównujesz się z siostrą, to zacznij zmianę od siebie. Wymień ubrania, obetnij włosy, zacznij się delikatnie malować. Zrób coś, żeby poczuć się ładniejsza i rób to regularnie – to naprawdę działa.

Jeżeli twoim problemem jest np. szkoła, bo siostra uczy się lepiej, to wyjścia są dwa – albo zaczniesz się więcej uczyć albo poprosisz rodziców o załatwienie korepetycji. To jest konkretne rozwiązanie problemu – a nie zazdrość.

Jeżeli z kolei przyczyną twojej niechęci do siostry jest stosunek rodziców do was obu, to niestety czeka was poważniejsza rozmowa. Musisz bowiem uświadomić rodziców, że robią wam wszystkim spora krzywdę.

Jak rozmawiać z rodzicami?
O takiej trudnej rozmowie mówi Iga, która miała bardzo podobny problem – rodzice ciągle stawiali ją w złym świetle w kontekście siostry. Za rada psychologa szkolnego Iga postanowiła porozmawiać z rodzicami. Jak to zrobiła?

– Przede wszystkim spisałam sobie wszystkie te sytuacje, w których czułam się źle z powodu ciągłych porównań. Potem nazwałam swoje uczucia. Nie chciałam mówić o krytyce, ale o tym, jak się czuję. Następnie porozmawiałam z rodzicami, na spokojnie, przy herbacie w niedzielę. Powiedziałam im, że ich kocham, ale czasem czuję się niekochana. Wytoczyłam te wszystkie sytuacje i powiedziałam też, że wiem, że to ma być dla mnie motywacja. Ale tych porównań jest tyle, że to tak nie działa i nie tylko czuję się gorsza, ale też zaczynam czuć niechęć do Magdy. I poprosiłam, aby mi też okazali trochę uczucia. Oczywiście rozpłakałam się przy tym, ale dalej mówiłam. Moi rodzice na końcu mnie przeprosili i powiedzieli, że nie wiedzieli, że tak to widzę. A Magda zaproponowała, że pomoże mi dokonać zmian w wyglądzie, bo przy okazji wyszło też na jaw, że zazdroszczę jej urody. I to wszystko zadziałało. Już nigdy nie usłyszałam „Czemu nie jesteś taka, jak Magda”. Cud! – cieszy się Iga.

Dokładnie w taki sposób taka rozmowa powinna wyglądać. Jeśli jednak wiesz, że rodzice nie będą umieli doczekać końca twej przemowy albo nie zrozumieją cię – napisz do nich list. To jeden ze skuteczniejszych sposobów dotarcia do kogoś, kto nas kocha.

Szczera rozmowa z siostrą
Zawsze warto też zwyczajnie porozmawiać z siostrą. Wiele dziewczyn wybiera inne rozwiązanie – wyżalenie się koleżance, obgadanie siostry czy rodziców. Ale warto się zastanowić, do czego taki sposób tak naprawdę prowadzi. Na pewno nie do poprawy relacji, a przecież to to powinno być dla nas priorytetem. Dlatego tak ważna jest rozmowa i przyznanie – „Mam przez ciebie doły. Czuję, że coś się między nami psuje, bo ciągle czuję się gorsza”. Jeśli wasza relacja jest wartościowa, a na pewno tak jest, to z pewnością znajdziecie rozwiązanie tej trudnej sytuacji. Wystarczy tylko chcieć.

Więcej w kategorii Psychologia

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.