Połącz się z nami

Test na inteligencję – jak wypaść w nim dobrze?

Nauka

Test na inteligencję – jak wypaść w nim dobrze?

„Moja przyjaciółka namawia mnie na wykonanie testu na inteligencję. Wiem, że w końcu mnie namówi albo po prostu przyniesie testu i będę miała wyjścia, bo inaczej wyjdę na głupią. No i trochę się boję! Bo co, jeśli wypadnę fatalnie i zacznę być „klasową idiotką”? Czy można gdzieś znaleźć odpowiedzi, żeby się ich nauczyć?” Aniela, 16l.

Ostatnią rzeczą, którą każdy z nas chciałby usłyszeć, jest zapewne to, że uważa się nas za… głupich. Wątpliwa przyjemność, prawda? Dlatego też chociaż się do tego nie przyznajemy, boimy się rozwiązywania testów inteligencji w sposób publiczny, gdy inni mogą poznać nasz wynik. Ale czy jest się czego bać?

Co to jest test inteligencji?

Test ten to rodzaj testu psychometrycznego. Na podstawie odpowiedzi na różne pytania uzyskujemy wyniki. Wynik od 90 do 110 wskazuje na średnią inteligencję – którą ma zresztą większość ludzi. Wyniki niższe oznaczają adekwatnie inteligencją niższą od przeciętnej, wyższe, niż 110 – inteligencję ponad normę. Niektóre skale przewidują dodatkowe kategorie.

Warto dodać, że istnieje coś takiego, jak Mensa, czyli stworzenie ludzi o bardzo wysokim ilorazie inteligencji. Można by rzec, że jest to swego rodzaju „elitarny klub inteligentów”. Aby się do niego dostać, należy mieć minimum 148 punktów w teście tworzonym przez psychologa Mensy. Taki efekt udaje się uzyskać zaledwie 2% ludności.

Czy warto robić test na inteligencję?

Kwestia ewentualnego badania jest bardzo osobista – innymi słowy, wszystko zależy od ciebie. Jeśli liczysz na dobrą zabawę i wiesz, że wynik nie będzie tak naprawdę o niczym świadczył (nie zmieni twojego życia), to możesz się w to pobawić – tak, jak Marta:

– Pewnie, że robiłyśmy sobie z kumpelą ten test. Trochę dziwnie mi było, bo miała aż dziesięć punktów więcej, ale obie byłyśmy w średniej. Oczywiście bałam się, że dostanę jaką śmieszną ilość punktów, ale nic takiego się nie stało. Miałyśmy niezły ubaw i pewnie byłoby tak samo, gdybym miała jeszcze niższy wynik – dodaje Marta.

Nie traktuj tego ze śmiertelną powagą i nie martw się, że znajomi cię „opuszczą”, jeśli twój wynik będzie niski. To tylko zabawa, poza tym wielu psychologów bardzo krytykuje tego typu sprawdziany.

Próby przed chwilą prawdy

A może warto sprawdzić się zanim dojdzie do testu ze znajomymi? Oczywiście, możesz to zrobić – w sieci znajduje się całe mnóstwo różnego rodzaju testów. Ich wiarygodność jest raczej słaba, ale przynajmniej dowiesz się, jak taki test w przybliżeniu wygląda i czy jest się czego bać .

Uwaga! Warto wiedzieć, że wiele testów, które oferowane są w Internecie, to próba zarobku dla twórców stron. Oczywiście wszystko zrobione jest podstępem. Najpierw przeznaczasz np. godzinę na badanie, a potem wyświetla ci się komunikat: „Aby poznać wynik, wyślij sms”. Oczywiście koszt takiego smsa jest już dość wysoki, to nawet 30 złotych. Nie daj się zrobić w balona i nie marnuj swojego czasu!

Nie i koniec.

Pamiętaj też, że zawsze możesz zwyczajnie odmówić. Nikt nie może cię przecież do tego zmusić! Możesz zrobić tak, jak Alicja:

– Powiedziałam po prostu znajomym, że kiedyś już to robiłam i jest to tak długie, że aż nudne. I że dzięki, ale drugi raz mi się nie chce, za dużo mam nauki w szkole, żeby jeszcze w wolnym czasie nad tym siedzieć. Trochę pogadali i przestali – mówi Alicja.

Możesz też powiedzieć, że po prostu boli cię głowa i nie masz ochoty. Pokaż asertywność – w końcu jakby nie  patrzeć, to także jest cecha ludzi inteligentnych .

Czytaj dalej

Więcej w kategorii Nauka

 • Nauka

  Jak wybrać liceum?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Jeśli jesteś właśnie w trzeciej klasie gimnazjum, zapewne już nieraz zdarzyło ci się myśleć o wyborze...

 • Nauka

  Za bardzo przeżywam szkolne porażki

  Autor: Redakcja TeenZone

  Kiedy twoi znajomi otrzymują niezbyt wysoką ocenę w szkole, po prostu się nie przejmują. Pytają, kiedy...

 • Nauka

  Jak się uczyć, by się nauczyć?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Duża ilość nauki gwarantuje sukces? Nie zawsze! Ważne jest bowiem nie tylko to, ile się uczysz,...

 • Nauka

  Nie chcę się dalej uczyć!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Nazywam się Krystian i mam wielki problem z moim rodzicami. Niedawno zdałem maturę i postanowiłem, że...

 • Nauka

  Nie radzę sobie w szkole…

  Autor: Redakcja TeenZone

  Robisz wszystko, co w twojej mocy, by dostawać jak najlepsze oceny... i znowu nic z tego...

Do góry