Połącz się z nami

Zagrożenie na koniec roku! Jak poprawić oceny przed wakacjami?

Nauka

Zagrożenie na koniec roku! Jak poprawić oceny przed wakacjami?

Już ostatnie miesiące szkoły – dla wielu z was będzie to oznaczało informację o zagrożeniu oceną niedostateczną i płynącymi z tego faktu fatalnymi konsekwencjami. Oczywiście istnieje możliwość naprawy sytuacji i poprawy ocen. Dowiedz się, jak to zrobić, jeśli i ty znajdziesz się w tym niezbyt szczęśliwym gronie.

Gdy dostaniesz informację o zagrożeniu, staraj się podejść do sprawy na spokojnie. Tylko opakowanie pozwoli ci zaplanować wszystko krok po kroku, skutecznie poprawić oceny i rozpocząć wakacje ze świadomością, że ze wszystkim masz już spokój. Oto nasze małe podpowiedzi, jak to zrobić.

  1. Porozmawiaj z nauczycielem.

Lub – jeśli jest taka konieczność, z nauczycielami. Poinformuj ich, że naprawdę bardzo zależy ci na poprawieniu ocen i że chciałbyś lub chciałabyś wyznaczyć jakiś termin. Zapytaj, czy poprawka będzie pisemna czy może ustna.

Ustalenie terminu i rozmowa z nauczycielem ma dwa cele. Po pierwsze – pokażesz, że ci zależy (to ma znaczenie!). Po drugie – mając konkretny termin, będziesz czuł/-a niezbędną presję do przygotowania się. Tak jest o wiele lepiej, niż odkładanie na ciągłe „potem”.

  1. Poproś kogoś o pomoc.

Jeśli masz dużo trudnego materiału, to poproś kogoś o pomoc w wytłumaczeniu go. Może być to świetnie znający się na matmie kuzyn, starsza siostra, mama lub ktokolwiek inny. A może jakiś kolega jest winny ci przysługę?

Czasem o wiele łatwiej jest coś zrozumieć, gdy ktoś coś nam wytłumaczy prostym językiem, poda kilka przykładów i przysłuży się cierpliwością. Nie broń się zatem przed właśnie taką formą pomocy!

  1. Porozmawiaj z rodzicami o pomocy korepetytora.

Jeżeli nie masz nikogo, kto mógłby ci pomóc albo kto by się do tego nadawał, porozmawiaj z rodzicami o pomocy korepetytora. To oczywiście oznacza konieczność przyznania się do obecnej sytuacji w szkole, ale powiedzmy sobie szczerze – przecież i tak się dowiedzą. Warto więc przełamać się i poprosić ich o pomoc. O tym, jak bardzo profesjonalny korepetytor może pomóc w takiej sytuacji, mówi Kalina:

– W zeszłym roku byłam zagrożona z fizyki. Masakra, niczego nie rozumiałam, a ci, którzy rozumieli, w ogóle nie potrafili tłumaczyć. W końcu przyznałam się rodzicom, po małej aferze zatrudnili mi panią Sylwię do pomocy. To był strzał w dziesiątkę. Potrafiła mi przetłumaczyć na ludzki język te wszystkie fizyczne zaklęcia i zrozumiałam na tyle, żeby zaliczyć ostateczny sprawdzian. Dopiero wtedy zrozumiałam, że pomoc z prawdziwego zdarzenia to naprawdę coś innego, niż tłumaczenie kumpeli – dodaje Kalina.

  1. Zaplanuj sobie czas nauki.

Zła wiadomość jest niestety taka, że będziesz musiał/-a się pouczyć – nie ma wyjścia. Im prędzej się za to zabierzesz, tym lepiej dla ciebie. Wyznacz sobie jakiś tydzień do nauki i nie przekładaj go już ani o jeden dzień. Na ten czas nie umawiaj się z nikim, nie ulegaj pokusie, wyłącz komputer i tablet – generalnie przyjmij, że uczysz się i już.

  1. Wyznacz sobie jakąś nagrodę – poza samym zaliczeniem.

Wyznaczanie sobie nagród to świetna sprawa – zyskasz dodatkowy doping i na pewno będzie ci łatwiej się zmotywować. Może będzie to na przykład zakup jakiegoś ciucha albo wypad ze znajomymi, z którymi będziesz mógł/mogła świętować?

  1. Ucz się z kimś.

Jeśli ktoś z twoich znajomych także jest zagrożony, to dopingujcie się wzajemnie. Gdy stracisz motywację i będziesz chciał/-a np. posiedzieć w kompie, zadzwoń do danej osoby, niech trochę cię zmotywuje. To znana, psychologiczna technika wsparcia w trudnych sytuacjach.

Warto!

Oczywiście możesz też nie zrobić niczego z powyższych punktów i po prostu zaliczyć przedmiot po wakacjach. Tak naprawdę jednak wcale nie chcesz przeznaczać pięknych, letnich i wolnych dni na naukę, prawda?

Więcej w kategorii Nauka

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.