Połącz się z nami

Jak zmotywować się do nauki?

Nauka

Jak zmotywować się do nauki?

„Czy możecie mi pomóc? Mam problem z nauką. Chodzi o to, że gdy zbliża się jakiś sprawdzian, to bardzo trudno mi zmotywować się do nauki. Albo ciągle ją odwlekam, albo zabieram się za coś innego (np. za sprzątanie) albo zaczynam rozmawiać z koleżanką „tylko na pięć minut”, co zmienia się w dwugodzinne plotki. A potem jestem już zbyt zmęczona, żeby wkuwać. Jak to zmienić?” Michalina, 15l.

Problem Michaliny jest znany chyba każdemu z nas, prawda ? Gdy przychodzi moment nauki, nagle czujemy gwałtowną ochotę na robienie całego mnóstwa rzeczy. Sprzątanie, rozmowa, przeglądanie starych rzeczy w szafie… w końcu brakuje nam czasu i sił na naukę, a w głowie pustka. Warto to zmienić. Oto nasze sposoby aby zmotywować się do nauki!

1. Nie zostawiaj wszystkiego na ostatni moment.

Wiemy, wiemy – po co uczyć się na klasówkę za tydzień, skoro to jeszcze taaak daleko? Zostawianie nieprzyjemnych spraw na ostatni dzień to nic nowego. Warto jednak zmienić ten zwyczaj. Dlaczego? Cóż, jeśli przez tydzień będziesz przyswajał/-a 5 stron materiału, to będzie to lekkie i w miarę łatwe. Nauka będzie ci też szła gładko. Efekt? Nie zmęczysz się, a na koniec czeka cię tylko powtórzenie – i już wiesz wszystko. To świetny pomysł.

2. Ustal sobie cel i nagrodę.

Najgorsze, co możesz zrobić, to powiedzieć: „Idę się teraz uczyć i będę to robić przez 5 godzin”. To się nigdy nie udaje. Ustal sobie cel, np. „dzisiaj przyswajam 15 dat historycznych, kiedy mi się uda, to mogę obejrzeć dwa odcinki serialu”. Cel musi być konkretny – dzięki temu nie będziesz tylko czekać, aż minie wyznaczony czas nauki, ale zajmiesz się rzeczywistą nauką.

3. Grafik – święta rzecz.

Ustal sobie, co i kiedy robisz. Przykład: „dziś słówka, jutro zasady gramatyczne”. Możesz też ustalić sobie, o której zaczynasz i niech jest to czas, którego przełożyć nie możesz, choćby się paliło. Zaplanowałeś sobie start o 16? Siadaj o 16, nie o 17. Pomyśl, że szybciej skończysz.

4. Wprowadź sobie zakaz komputera i telefonu.

Niektóre osoby nie potrafią się skupić – wchodzą albo na różne strony (5 minut przerwy) albo odpisują na zaległe smsy albo odbierają telefony. Jeśli do nich należysz, zawalcz ze swoim problemem. Na dwie godziny oddaj komórkę i laptopa rodzicowi. Będziesz czuć się nieswojo, ale przecież przez te całe dwie godziny nie wydarzy się w telefonie/internecie nic, co wymagałoby twojej natychmiastowej obecności, prawda . Przekonasz się też, jak często masz ochotę przerwać sobie naukę, sięgając po telefon i laptopa. Więc… oddaj dla swojego dobra!

5. Rób regularne przerwy.

Z nimi będziesz ci o wiele łatwiej wytrzymać naukę. Jeśli zakładasz: „Ok, co pół godziny przerwa dziesięć minut” to jest ci o wiele łatwiej wytrwać. Z kolei „uczę się przez cztery godziny” to bardzo słaba perspektywa, od której aż chce się uciec.

6. Zainteresuj się tematem.

Załóżmy, że masz do wkucia kilka nudnych informacji z biologii – choćby cykle rozwojowe motyli . Wiesz, kiedy będzie ci znacznie łatwiej zapamiętać informacje? Gdy obejrzysz kilka filmów związanych z tematyką! Podstawą zapamiętania jest zrozumienie – i warto sobie zapisać ten tekst nad biurkiem. Gdy zrozumiesz, a w dodatku rozbudzisz swoją ciekawość, nauka przyjdzie ci znacznie, znacznie łatwiej.

Więcej w kategorii Nauka

 • Nauka

  Test na inteligencję – jak wypaść w nim dobrze?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Moja przyjaciółka namawia mnie na wykonanie testu na inteligencję. Wiem, że w końcu mnie namówi albo...

 • Nauka

  Jak wybrać liceum?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Jeśli jesteś właśnie w trzeciej klasie gimnazjum, zapewne już nieraz zdarzyło ci się myśleć o wyborze...

 • Nauka

  Jak się uczyć, by się nauczyć?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Duża ilość nauki gwarantuje sukces? Nie zawsze! Ważne jest bowiem nie tylko to, ile się uczysz,...

 • Nauka

  Za bardzo przeżywam szkolne porażki

  Autor: Redakcja TeenZone

  Kiedy twoi znajomi otrzymują niezbyt wysoką ocenę w szkole, po prostu się nie przejmują. Pytają, kiedy...

 • Nauka

  Jaka szkoła po gimnazjum?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Magda, 15 lat: W tym roku kończę gimnazjum ale nie wiem jaką wybrać szkołę – technikum...

Do góry