Połącz się z nami

Nie chcę się dalej uczyć!

Nauka

Nie chcę się dalej uczyć!

„Nazywam się Krystian i mam wielki problem z moim rodzicami. Niedawno zdałem maturę i postanowiłem, że nie będę dalej się uczył. Po pierwsze – mam już zwyczajnie dość ślęczenia przed książkami i słuchania, co mam robić. Po drugie – wolę uczyć się na błędach innych, mam mnóstwo znajomych, którzy pokończyli różne kierunki studiów i oczywiście tylko stracili czas. Z kolei inni znajomi wykorzystali te parę lat na zdobywanie doświadczenia i teraz są na wyższej pozycji. Tylko… jak wytłumaczyć to rodzicom, skoro oni w ogóle nie chcą mnie słuchać?”

Przypadek Krystiana nie jest wyjątkiem – coraz częściej młodzi ludzie postanawiają zrezygnować ze studiów i czas ten przeznaczyć na wzbogacanie swojego doświadczenia zawodowego. Niektórym rzeczywiście się to udaje – jednak nie wszystkim. Tak naprawdę najbardziej istotne jest to, jaki miałby być kierunek studiów, z którego ewentualnie chcesz zrezygnować oraz jaką działalność chcesz otworzyć zamiast nich. Inaczej rzecz ujmując, musisz zastanowić się, czy Twój plan (o ile go masz) ma „ręce i nogi”.

Jeśli Twoi rodzice namawiają cię na studia, chcąc uniknąć zaprzepaszczenia twoich wyjątkowych umiejętności (np. genialnego programowania albo łatwego przyswajania wiedzy medycznej), a ty odmawiasz w ramach robienia „czegokolwiek”, byle „na swoim” – istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że będziesz kiedyś żałował tej decyzji. Dlaczego?

Rzeczywiście, wiele obleganych aktualnie kierunków studiów nie daje żadnej gwarancji zdobycia po nich świetnej, dobrze płatnej pracy. Z drugiej strony, są zawody – świetnie płatne i „lekkie”, które można wykonywać tylko i wyłącznie po studiach. Przykładem tego jest chociażby weterynarz, lekarz, prawnik, programista czy chociażby architekt. Jeśli więc masz chcesz zrezygnować w takich studiów, mając w planie robienie niesprecyzowanego „czegoś swojego” – nie dziw się irytacji rodziców. Tracisz przecież świetny „fach”.

Zupełnie inaczej jest w przypadku, gdy rodzice pragną „wysłać cię” na studia właściwie tylko po to, żebyś studiował, a ty wiesz doskonale, co chcesz robić (np. projektować strony internetowe). W takiej sytuacji rzeczywiście studiowanie np. turystyki zabiera ci czas i niepotrzebnie pozbawia możliwości nabrania doświadczenia. Co robić w takiej sytuacji?

Chcesz podjąć dojrzałą decyzję? Rozmawiaj jak dorosły!

Jeśli uważasz, że twój plan zawodowy jest świetny, doskonale wiesz, co chcesz robić, gdzie i z kim, musisz tę dojrzałość zaprezentować także w rozmowie z rodzicami. To już nie czas na strzelanie „fochów” i rzucanie hasłami: „Wy nic nie rozumiecie!”. Powiedz rodzicom, że chcesz z nimi porozmawiać i że jest to dla ciebie ważne. Zapowiedz, że to nie jest tak, że zaprzepaszczasz jakąś szansę – by to udowodnić, przedstaw im konkretne plany. Z pewnością, widząc twoje zaangażowanie i pewność wyboru, inaczej podejdą do całej kwestii związanej z rezygnacją ze studiów.

A może kompromis?
Jeśli jednak nie udaje ci się przekonać rodziców, zaproponuj im kompromis – możesz pójść na studia, ale np. zaoczne i związane z tym, co ty planujesz robić. Pamiętaj jednak, że rozmowa z rodzicami nie może być tylko i wyłącznie stawianiem im warunków. Dojrzały dialog ma być także ich wysłuchaniem – pozwól im zatem przedstawić swoje argumenty i zastanów się dokładnie, czy czasem… nie mają racji.

Więcej w kategorii Nauka

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.