Połącz się z nami

Chcę być modelką!

Kariera i praca

Chcę być modelką!

Zdecydowana większość malutkich dziewczynek pytanych o to, kim chcą zostać w przyszłości, odpowiada natychmiast – „modelką”. Z biegiem czasu wiele się zmienia, ale to jedno pragnienie pozostaje równe silne, jak w wieku kilku lat. Gdy dodatkowo słyszysz często, że masz idealne predyspozycje do zostania modelką – możesz zacząć myśleć bardzo poważnie o „wielkim świecie”. Zanim jednak pójdziesz na pierwszy casting, dowiedz się, z czym związane jest życie modelki oraz na co szczególnie trzeba uważać podczas stawiania pierwszych kroków w tej wyjątkowej branży.

Z okładki kolorowego magazynu patrzą na nas przepiękne, uśmiechnięte modelki – aż chciałoby się rzec: „chcę mieć tak, jak ona!”. Tylko, że tak naprawdę nie wiemy, jak ona „ma”. Bo czasem, by dojść do okładki, trzeba wiele trudu – niekoniecznie związanego z wysiłkiem fizycznym i zaangażowaniem. Zwykle młode kobiety stawiające swoje pierwsze kroki w branży modelarskiej ostrzegane są przed amatorskimi studiami i fotografami. Liczne historie na temat wykorzystywania przez nich dziewcząt i znalezienia się niebezpiecznych sytuacjach mogą naprawdę przerazić – dlatego tak apeluje się o składanie swoich portfolio tylko do profesjonalnych agencji. Z drugiej strony, nie każde z tych wspaniałych miejsc gwarantuje dziewczynie absolutną nietykalność i bezpieczeństwo. Propozycje seksu za okładkę / bezpłatną sesję / podsunięcie zdjęć ważnej osobie powtarzają się bardzo często. Dodatkowo, jeśli dana dziewczyna odmówi, często słyszy, że nie znajdzie już miejsca nigdzie indziej. Niestety, wobec takiej presji część potencjalnych modelek spełnia zachcianki co „ważniejszych” osób w branży.

Wieczór z rodziną? Nic z tych rzeczy
Stwierdzenie, że młode dziewczęta pracujące jako modelki nie mają zbyt dużo czasu dla rodziny jest odrobinę… delikatne. W rzeczywistości, nie mają go praktycznie wcale. Pokazy mody czy ważne sesje dla magazynów odbywają się na całym świecie. Wydaje się to kuszące, prawda? Zwiedzanie całego kraju, kontynentu, świata… Jednak w rzeczywistości młoda kobieta często łapie się na tym, że jej wieczory, które inni przeznaczają na spotkania w gronie rodziny, randki z ukochanym, zwykłe, codzienne drobnostki, jej upływają w samotności – bo nawet, jeśli ma chwilę wolnego, nie zdążyłaby dojechać do tych, z którymi chciałaby tę chwilę spędzić.

Przyjaźń? Nie tutaj
Jeśli posiadanie przyjaciółki jest dla ciebie niezwykle ważne, ciemny świat modelingu może dotknąć cię jeszcze bardziej, niż osoby nastawione tylko i wyłącznie na siebie. Przyjaźń w tej branży, choć możliwa, zdarza się bowiem wyjątkowo rzadko, a przyczyną jest najprostsza w świecie rywalizacja i zawiść. Młode modelki muszą uważać na każde swoje słowo, na każdą chwilę słabości – bowiem osoba, która do tej pory była dla nich życzliwa, może zwyczajnie zechcieć to wykorzystać. I zwykle to robi.

Anoreksja, bulimia, depresja
Słowa te nie bardzo pasują do uśmiechniętej dziewczyny z okładki, prawda? Jak jednak podkreślają psychologowie, modelki to jedna z niewielu grup społecznych, którym tak często zdarza się chorować na wymienione choroby. Anoreksja, bulimia i depresja zdarzają się tu bardzo często. Nękane ciągle z powodu swojego wyglądu (zbyt chudego, choć częściej – zbyt „grubego”), starają się być idealne, dopasowane do kanonów piękna. A jednak nigdy nie jest tak, że to, co jest dobre dla jednej agencji, jest dobre też dla drugiej. Pojawia się więc depresja, żal i poczucie bezsilności. Bo skoro nie mam nic, poza wątpliwym dla niektórych pięknem, to czy jestem w ogóle coś warta? – to jeden z najczęściej występujących problemów modelek.

Gdy jesteś zdecydowana
Warto wiedzieć, że – wbrew pozorom, praca modelki nie jest prosta i lekka, nie polega też tylko na uśmiechaniu się do aparatu i chodzeniu po wybiegu. To przede wszystkim koszmarne obciążenie psychiczne związane z odseparowaniem od rodziny, ciągłą krytyką, walką z konkurentkami i niepewnością jutra. Jeżeli jednak mimo tego jesteś zdeterminowana i wiesz, że to jest coś, czego najbardziej pragniesz – postępuj odpowiedzialnie. Nie ufaj nikomu, kto proponuje ci „próbną”, bezpłatną sesję w swoim małym, cichym studiu. Nie postępuj wbrew swoim zasadom etycznym – to i tak zwykle nie przynosi oczekiwanych rezultatów. I przede wszystkim, znajdź kogoś, kto delikatnie, ale stanowczo wprowadzi cię w świat, o którym marzysz. Najlepiej, gdyby była to osoba z profesjonalnej agencji modelek – i to właśnie w jej stronę skieruj swoje pierwsze kroki.

Więcej w kategorii Kariera i praca

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.