Połącz się z nami

Jak znaleźć pracę na wakacje? Zacznij szukać… już teraz!

Kariera i praca

Jak znaleźć pracę na wakacje? Zacznij szukać… już teraz!

Jeśli nie narzekasz na nadmiar kasy w portfelu, to zapewne nie jeden raz przeszło ci już przez myśl, aby dorobić sobie w wakacje. To naprawdę świetny pomysł – nabierzesz nie tylko doświadczenia, ale możesz też poznać nowych ludzi no i mieć kasę na drobne wydatki. Jako, że już jest wiosna, to najwyższy czas zabrać się za przygotowania – nie zostawiaj poszukiwań pracy na ostatni moment.

Oczywiście typowym pytaniem, które pojawia się w danej sytuacji, jest: „Ok, ale gdzie ja niby znajdę pracę?”. Cóż, sprawa wygląda tak: „Kto chce, szuka sposobu, kto nie chce – powodu”. Jeśli naprawdę chcesz popracować, to przy odrobinie wysiłku na pewno znajdziesz coś ciekawego. Oczywiście dla ułatwienia podajemy kilka cennych wskazówek.

Zastanów się, co chcesz robić – to na początek

Pomyśl, gdzie chciałbyś/chciałabyś popracować. Fajnie byłoby połączyć swoje zainteresowania z pracą. Jeśli zatem interesujesz się końmi, to koniecznie przejedź się po stadninach – może szukają kogoś do sezonowych robót pielęgnacyjnych.

Pamiętaj jednak, żeby nie wybrzydzać. Jeśli szukasz pracy za trzy tysiące, polegającej na siedzeniu za biurkiem przez miesiąc – nie ma na co liczyć. Schowaj ambicje do kieszeni i przygotuj się na fizyczną robotę.

Nie czekaj, aż praca sama cię znajdzie!

Bo nie znajdzie i tyle. Jeśli chcesz popracować, to musisz trochę się wysilić. Oto, jak wyglądają prawdziwe poszukiwania:

• szperaj w sieci

Szukaj ciekawych ofert w Internecie – rób to regularnie, codziennie. Gdy tylko znajdziesz coś, co cię zainteresuje, natychmiast dzwoń i umawiaj się na spotkanie. Nie odkładaj tego na „za pół godziny” albo „jutro”. Jutro może być po sprawie.

• nie gardź ogłoszeniami w gazecie.

Ok, wiemy, że dziś Internet to podstawa. Ale nie gardź tradycyjnymi, gazetowymi ogłoszeniami – są ludzie, którzy nie przepadają za Internetem i nie znają się na nim, ale za to chętnie zapłaciliby komuś młodemu za wykonanie lekkiej pracy. Szperaj, dzwoń, dowiaduj się.

• rozmawiaj z rodzicami.

Powiedz otwarcie rodzicom o swoich planach. Nie chodzi o to, aby się pochwalić, ale poprosić o pomoc. Często jest tak, że rodzice mają mnóstwo znajomych – a to kolega, właściciel piekarni, a to przyjaciółka mająca swoją kwiaciarnię. Mogliby zapytać o wakacyjne miejsce pracy dla ciebie. Może się udać!

• wykaż się inicjatywą.

Często osoby, które podziwiane są za szybkie znajdowanie pracy, podkreślają, że nie należy tylko odpowiadać na ogłoszenia – ważna jest także inicjatywa. Wykaż ją! W przerwach między przeglądaniem kolejnych ogłoszeń udawaj się w różne miejsca i pytaj, czy nie szukają kogoś na wakacje. Oto miejsca, w których warto popytać:

  1.  myjnie
  2. stacje benzynowe
  3.  restauracje
  4.  hotele
  5.  stajnie
  6.  jeśli mieszkasz niedaleko plantacji albo sadów – to tam też warto podejść

Praca a prawo

Pamiętaj, aby korzystać tylko z legalnych form pracy. Musisz mieć 16 lat, ukończone gimnazjum i zgodę rodziców – i już możesz pracować np. w fabryce. Oczywiście warto tez popytać o inne możliwości, np. wyprowadzanie psa sąsiada, robienie zakupów, posprzątanie u starszej pani z osiedla. Możesz też samodzielnie zamieścić takie ogłoszenie, np. na słupach ogłoszeniowych. Starsza pani szukająca drobnej pomocy nie zerknie do Internetu, ale na pewno zadzwoni pod numer na takim właśnie słupie.

Środki ostrożności

Pamiętaj, że praca wakacyjna może być też niebezpieczna. Musisz zachować ostrożność!

Po pierwsze, nigdy nie zgadzaj się na żadne wyjazdy za granicę, gdy nie znasz dobrze proponującej ci pracę osoby – to grozi nawet porwaniem. Niestety, zdarzały się już przypadki (i to w zatrważającej ilości), gdy młoda dziewczyna ma wyjechać na zbiór truskawek, a ląduje w domu publicznym. Uważaj więc na siebie.

Po drugie – nie zgadzaj się na wykonywanie obowiązków, których wykonywać nie powinieneś/nie powinnaś. Jeśli masz tylko pakować owoce do skrzynek, to nie zgadzaj się na to, aby przez cały dzień przerzucać skrzynki do samochodów. Odważ się powiedzieć: „nie”, to czasem ważniejsze, niż zarobienie kasy.

Bądź też zawsze w stałym kontakcie z rodzicami. Muszą wiedzieć gdzie jesteś i co robisz – dla twojego dobra.

Ile możesz zarobić?

Za swoją pracę otrzymasz prawdopodobnie od 7 do 20 złotych na godzinę. Może wydawać ci się to mało, ale tak właśnie poznaje się wartość pieniądza . No i pamiętaj, że chodzi także o doświadczenie oraz nowe znajomości – czasem są one ważniejsze, niż zarobiona kasa.

Więcej w kategorii Kariera i praca

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.