Połącz się z nami

Chcesz być aktorką/aktorem? Dowiedz się, co robić!

Nauka

Chcesz być aktorką/aktorem? Dowiedz się, co robić!

„Bardzo chciałabym kiedyś być aktorką. Nie jest to marzenie od wczoraj czy od tygodnia, już od dawna o tym myślę. Zastanawiam się, czy jest coś, czym mogłabym teraz zwiększyć swoje szanse albo już teraz pokierować karierą. I co po liceum?” Karolina, 15l.

O byciu aktorem marzy wiele młodych ludzi – jest przecież w tym zawodzie coś magicznego. Sława, prestiż, pieniądze… Jeśli jest to i twoje marzenie, to koniecznie dowiedz się, co robić. Jak pokierować swoje kroki, aby to marzenie miało szansę się spełnić?

Podstawy – czyli oceny i szkoły

Być może cię to zdziwi, ale aby stać się aktorem, potrzebujesz niemal idealnych ocen w liceum. Wydaje się to być trochę bez sensu, prawda? Bo po co ci świetne oceny z chemii albo fizyki, skoro przez całe życie masz po prostu grać na scenie?

Niestety, sprawa nie jest taka prosta. Wiele młodych ludzi marzy o tym, aby kiedyś sprawdzić się w roli aktora i zarabiać na życie, grając. Stąd też szkoły aktorskie zawsze mają ogromne oblężenie. Na jedno miejsce przypada wielu kandydatów – często liczeni są oni w dziesiątkach. Stąd też tak ważne jest, aby zdobywać dodatkowe punkty za świetne wyniki w nauce. Warto starać się już od pierwszego dnia nauki w liceum.

Uwaga! Warto pamiętać, że oprócz ocen, w zdawaniu do wyższej szkoły ważny jest także egzamin. Zazwyczaj polega on na krótkim zademonstrowaniu swoich umiejętności. Na taki egzamin warto się naprawdę świetnie przygotować. Poczytaj w Internecie o tym, jak on wygląda, zaplanuj sobie w myślach różne opcje. Interesuj się tematem!

Największe szanse na zostanie aktorką lub aktorem daje ukończenie renomowanej, wyższej szkoły aktorskiej. Niestety, jak już wspomnieliśmy, dostać się na takie studia wcale nie jest łatwo. Czasem też zwyczajnie nie ma możliwości studiowania – brakuje kasy albo trzeba opiekować się starszymi rodzicami. Czy oznacza to, że nie masz wówczas szans na sukces w tej dziedzinie?

Niekoniecznie. Oprócz szkół wyższych istnieją także szkoły policealne. Trwają one dwa lata i nie są tak poważane, jak akademie, ale warto próbować.

Dodatkowe szanse

Co, oprócz szkoły, może zwiększyć twoje szanse na zostanie aktorką lub aktorem? Istnieje kilka sposób na skierowanie uśmiechu losu w swoją stronę.

Na pewno warto zgłosić się do banku twarzy. To internetowe zazwyczaj miejsce, które można określić jako „katalog ludzi”. Zrób sobie ciekawe zdjęcie i wyślij do banku. Jeśli spodobasz się tym, którzy taki bank prowadzą, wkrótce ktoś się do ciebie zgłosi i poprosi o dane. Twoje zdjęcia pojawią się w banku i istnieje szansa, że kiedyś „wpadniesz w oko” np. producentowi filmowemu.

Oprócz banku twarzy, warto też chodzić na castingi. Szukaj w Internecie informacji o aktualnościach. O tym, gdzie i do czego aktualnie prowadzony jest casting. Niestety, w małych miejscowościach castingi odbywają się bardzo rzadko (a czasem nigdy) – warto jednak przeglądać wydarzenia z większych, pobliskich miast.

O tym, co dzieje się na castingach, mówi Ilona (13l.):

– Poszłam na casting z mamą. Wygrzebałam gdzieś informacje, że szukają ludzi do reklamy jogurtów, więc pojechałyśmy. Ogólnie to nie było to nic szczególnie dziwnego – kazali mi jeść jogurt i rozmawiać z jakąś panią o tym, jak to było ciekawie w szkole. Niestety nie dostałam się, ale w sumie trochę przestało mi zależeć. Czekałam tam cztery godziny na swoją kolej! – wspomina Ilona. I to wspomnienie nawiązuje do kolejnego punktu.

Upór i cierpliwość

Zanim zostaniesz aktorką i aktorem, musisz przygotować się na wiele godzin czekania i ćwiczenia swojej cierpliwości. Bez uporu niestety twoje szanse na sukces są bardzo małe. Droga kariery aktora bywa też bardzo różna. Czasem zaczyna się od przypadkowego spotkania z producentem seriali. Innym razem komuś udaje się „wskoczyć” to teatru dopiero po ukończeniu szkoły aktorskiej. A bywa i tak, że sukces przychodzi dopiero po czterdziestu castingach, gdy już traci się nadzieję.

Musisz wiedzieć także, że nie jest to zawód, w którym ma się zawsze ugruntowaną pozycję i spokojne jutro. Jeśli myślisz tylko kategoriami: „bo będę miał/-a sławę i kupę kasy”, to może od razu zrezygnuj. Istnieje bowiem wielu ludzi, którzy mimo skończenia najlepszych szkół aktorskich wcale nie spełniają swych marzeń i nie udaje im się przebić do świata mediów. Jeżeli gdzieś tam w duszy jesteś gotowy/-a na taką możliwość, to może warto spróbować. Ale jeśli boisz się porażki – lepiej poszukaj bardziej „stabilnego” zawodu.

Więcej w kategorii Nauka

 • Nauka

  Nie radzę sobie w szkole…

  Autor: Redakcja TeenZone

  Robisz wszystko, co w twojej mocy, by dostawać jak najlepsze oceny... i znowu nic z tego...

 • Nauka

  Stres przed maturą

  Autor: Redakcja TeenZone

  Magda, 18 lat: Jak uwierzyć we własne możliwości i pokonać lęk przed maturą? Jest na to...

 • Nauka

  Źle wybrałeś profil klasy? Nie wszystko stracone!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Wybrałeś już profil klasy, a teraz, po jakimś czasie, zdajesz sobie sprawę, że twój wybór jest...

 • Nauka

  Podrabianie ocen w dzienniku – warto?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Pomóżcie! Doszły mnie plotki, że mój brat chce podrobić sobie kilka ocen w dzienniku. Zapytałam go,...

 • Nauka

  Nie chcę się dalej uczyć!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Nazywam się Krystian i mam wielki problem z moim rodzicami. Niedawno zdałem maturę i postanowiłem, że...

Do góry