Połącz się z nami

Zawody przyszłości – poznaj je!

Kariera i praca

Zawody przyszłości – poznaj je!

Masz kilkanaście lat, więc jesteś w tym okresie swojego życia, w którym wybierzesz ścieżkę swojej przyszłości. Jeśli nie masz sprecyzowanych planów dotyczących tego, co chcesz robić przez całe życie (a pewnie nie masz), to wybranie zawodu będzie dla ciebie trudne. Ale my ci pomożemy!

Jeśli w dorosłości chcesz mieć dobry zawód, dający świetną kasę i prestiż, to dobrze trafiłeś – tutaj znajdziesz zestawienie, które ułatwi ci podjęcie decyzji. Które zawody dadzą ci kiedyś świetną pracę?

• Informatyk

A konkretnie: webmasterzy, testerzy oprogramowania, graficy komputerowi, programiści Java – jako, że rynek komputerowy to potęga, to właśnie oni będą mieli kiedyś gwarancję pracy. Nie ma obaw, że skończysz studia i… cisza. Wystarczy, że zrobisz dobre praktyki, a będziesz miał co robić. Co więcej, to właśnie ta branża daje ogromne możliwości rozwoju.

• Handlowcy

Nie chodzi tutaj jednak o ekspedientów w sklepie spożywczym – z całym szacunkiem dla ich pracy, oczywiście. Jeśli chcesz zarabiać przyzwoite pieniądze i mieć różne możliwości awansu, idź do wyższej szkoły handlowej. Możesz później zostać np. menedżerem sprzedaży albo nawet dyrektorem. A to już gwarantuje bardzo wysokie zarobki. W końcu co, jak co, ale sprawna organizacja system sprzedaży to coś, co zawsze będzie na czasie.

• Architekci, inżynierowie budowlani

Znowu – nie chodzi nam o „pana Mietka” dorabiającego przy małych fuchach. Jego praca jest ważna, ale jeśli jesteś żądny prawdziwego sukcesu zawodowego i prestiżu, to musisz dostać się na budownictwo w szkole wyższej, najlepiej renomowanej. To z kolei da ci szansę na koordynowanie budowy budynków, ustalanie kwestii technicznych czy projektowanie wielkich hali (wielkie stadiony też ktoś wymyśla i uwierz, bierze za to kupę kasy!).

• Opiekun medyczny

Nasze społeczeństwo starzeje się i to już niedługo będzie miało swoje efekty – opiekunowie medyczni będą coraz bardziej pożądani. Póki co, nie zarabiają oni wiele, ale ci bardziej obrotni wyjeżdżają za granicę. Dodajmy, że w Anglii czy w Niemczech zawód ten cieszy się wielkim szacunkiem i jest sowicie wynagradzany. Zatem, jeśli jesteś humanistą – wystarczy kurs i nauka języków obcych.

• Biotechnolog

Leki, żywność, bioprodukty – biotechnolog znajdzie dobrą pracę w wielu dziedzinach. W dodatku zawód biotechnologa jest jednym z najbardziej szanowanych, ludzie będą cię kojarzyć z mądrym laborantem, którego praca to wielka, skomplikowana zagadka .

A tak poważnie – biotechnologia jest przepustką to wielu ciekawych zawodów. I do życia na przyzwoitym poziomie.

• Weterynaria

Nasze podejście do zwierząt zmienia się na dobre z roku na rok. Przykładem jest np. pojawienie się wykwintnego pożywienia dla psów i kotów, co jeszcze kilka lat temu wzbudziłoby śmiech. Dbamy u ubiór milusińskich i ich stan zdrowia. Dobry weterynarz zawsze będzie miał ręce pełne roboty… i pieniędzy.

• Psycholog

Polacy są coraz bardziej otwarci na wszelkiego rodzaju pomoc psychologiczną. Korzystanie z usług psychologa nie jest już przejawem problemów psychicznych (innymi słowy, nie myślimy, że ktoś, kto chodzi do specjalisty, to „świr”), ale zdrowego rozsądku. Psychologowie są pożądani w wielu instytucjach, zarówno w szpitalach i klinikach, jak i w więzieniach, domach starości, przedszkolach i szkołach. Wypowiadają się w mediach i piszą własne książki. Innymi słowy – dzisiaj psycholog to zawód przyszłości.

Ponadto, istnieją zawody, które zawsze będą „w cenie” i których przedstawiciele nigdy nie narzekają na brak zajęcia. To oczywiście prawnicy, lekarze i stomatologowie.

Jak wybrać zawód?

Zapewne zastanawiasz się, co właściwie wybrać i w którą stronę pójść. Czym zatem się kierować?

Po pierwsze, musisz ustalić swoje predyspozycje. Z pomocą przyjdzie ci ocena twoich osiągnięć szkolnych. Jeśli nigdy nie miałeś/-łaś problemów z językiem polskich, biologią, historią, za to nienawidzisz chemii i matematyki – zapomnij o technicznych kierunkach. Zmarnujesz kilka lat!

Jeśli jest odwrotnie – męczą cię humanistyczne tematy, za to np. rozwiązania informatyczne zawsze się interesowały, to już wiesz, w jakim kierunku iść.

Na koniec – bardzo ważna rada. Nigdy nie rób czegoś zupełnie wbrew sobie. Jeśli nienawidzisz komputerów, oprogramowania to dla ciebie czarna magia, której w dodatku nie cierpisz, to nie idź na informatykę, „bo będzie z tego kasa”. Nawet, jeśli uda ci się skończyć studia, to będziesz męczyć się w zawodzie. A połowa sukcesu to robienie tego, co się lubi!

Więcej w kategorii Kariera i praca

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.