Połącz się z nami

Wolontariat – czy warto pomagać?

Kariera i praca

Wolontariat – czy warto pomagać?

Masz dużo wolnego czasu? Być może zdarzyło ci się zatem pomyśleć o wolontariacie. Jeśli tak, ułatwimy ci podjęcie decyzji co do rozpoczęcia takiej działalności. Dowiedz się, jakie korzyści i obciążenia wynikają z charytatywnej pracy na rzecz innych.

Czym jest wolontariat?

Wolontariat to działanie, które ktoś podejmuje ze swojej woli na rzecz społecznie pozytywnej inicjatywy. Wolontariusz pracuje nieodpłatnie, co oznacza, że nie otrzymuje pieniędzy za włożony wysiłek. Brak pieniędzy nie oznacza jednak, że wolontariusz nic nie zyskuje. Wręcz przeciwnie – jak twierdzą ci, którzy dali się już „wciągnąć” w świat pomagania, taka forma aktywności daje o wiele więcej, niż wynagrodzenie na koncie. O jakich korzyściach mówi się najczęściej?

Duża liczba kontaktów
Nie tych na Facebooku, ale realnych, prawdziwych i bardzo zażyłych. Wolontariat zbliża do siebie tych, którzy mają bardzo podobne podejście do życia, są optymistycznie nastawieni i pełni energii. Łączy ich wspólna pasja i zaangażowanie, więc przy okazji działania na rzecz innych często zawiązują się piękne, wieloletnie przyjaźnie.

Poprawa swojego wizerunku…
… w swoich własnych oczach. Choć wolontariusze wolą mówić o zadowoleniu widzianych u tych, którym pomagają, psychologowie podkreślają, że bezpłatna forma pomocy i zaangażowanie sprawia, że rośnie poczucie wartości i samoocena. Potwierdza to 17-letnia Alicja:

„Pracuję w schronisku. Kiedyś było to dla mnie nie do pomyślenia – przecież w takich miejscach śmierdzi, źle wygląda, ogólnie jest nieprzyjemnie. Jednak wystarczył tydzień, bym zrozumiała, że to jest to, czego mi brakowało! Nagle poczułam się… potrzebna. To było wspaniałe uczucie, wiedzieć, że ktoś gdzieś na mnie czeka, że te psiaki pokazują mi bezwarunkową miłość. Dzisiaj, kiedy wracam ze schroniska, pachnąc jeszcze jego klimatem, mam o sobie znacznie lepsze zdanie, niż gdy chodziłam z koleżankami, szukając co ładniejszych ciuchów na wyprzedażach.”

Osoby, które pracują charytatywnie bardzo często podkreślają, że odkąd rozpoczęły wolontariat, zaczęły czuć się mniej samotnymi i bardzo potrzebnymi. A to ostatnie skutecznie niszczy uczucie znane wielu nastolatkom – że tak naprawdę nikt nie zauważa ich istnienia.

Plus dla kariery
Wolontariat łączy się z dużym doświadczeniem – czyli tym, co jest niezwykle korzystne w oczach przyszłego pracodawcy. Ponadto, jeśli na twoim CV będzie znajdowało się wiele pozycji związanych z pracą na rzecz innych, twój przyszły pracodawca będzie widział, że po prostu lubisz działać – a taki pracownik jest na wagę złota.

Radość
Tak, wolontariat często wiąże się z radością. Osoby, które regularnie pomagają, uczą się widzieć świat w pozytywnych barwach, mają też więcej energii do życia i są nastawione na działanie.

Co możesz robić?

Istnieje wiele form wolontariatu. W niektórych z nich mogą brać udział tylko osoby pełnoletnie, ale w większości istnieje możliwość pracy również dla nastolatków. Możesz pracować, pomagając osobom starszym czy schorowanym, możesz też pomagać dzieciom ze świetlicy odrabiać lekcje, pracować w schronisku albo zbierać datki lub porządkować miasto. Wszystko zależy od ciebie, a więcej informacji znajdziesz na stronie wolontariat.org.pl. Pamiętaj, by przed zgłoszeniem dobrze przeanalizować w głowie pytania i wskazówki, które widnieją na stronie – dzięki temu podejdziesz do pracy charytatywnej w sposób odpowiedzialny.

Minusy wolontariatu

Niekorzystną stroną wolontariatu nastolatków może być poczucie braku czasu i związane z tym pogorszenie się wyników w nauce. W takiej sytuacji warto dokładnie przemyśleć, ile czasu potrzeba na naukę, a wolontariat zostawić na wolny czas. W pomaganiu nie chodzi przecież o to, by przy jego okazji stracić coś tak ważnego, jak postępy w szkole.

Innym minusem wolontariatu może być poczucie bezsilności wobec niektórych obserwowanych zdarzeń. Jednak zdecydowana większość osób, które aktywnie pomagają twierdzi, że są to minusy zupełnie niewspółmierne do ogromnych korzyści. Jeśli zatem zastanawiasz się czy warto – spróbuj.

Więcej w kategorii Kariera i praca

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.