Połącz się z nami

Wakacyjna praca dla nastolatków

Kariera i praca

Wakacyjna praca dla nastolatków

Lato zbliża się do Nas wielkimi krokami, a wraz z latem – wakacje. W tym czasie wiele osób podejmuje się pracy sezonowej. Wśród chętnych jest wielu młodych ludzi, którzy chcą troszkę sobie zarobić na własne potrzeby. Niestety, niewielu z nich zdaje sobie sprawę z tego, jakie prawa im przysługują i czego może wymagać zatrudniający.

W świetle polskiego prawa, pracujący młodociany to ten, kto ukończył 16 lat, lecz nie przekroczył osiemnastego roku życia. Kodeks pracy zabrania zatrudniania osób poniżej 16 roku życia, ponieważ podstawowym obowiązkiem dziecka jest nauka – zapis ten widnieje w Konstytucji. Praca osób poniżej 16 roku życia jest dopuszczona jedynie w wyjątkowych sytuacjach, między innymi gdy praca oscyluje wokół branż takich jak sportowa, artystyczna, kulturalna czy reklamowa. Dodatkowo potrzebna jest zgoda rodzica lub opiekuna, a także zezwolenie inspektora pracy, o które dość trudno. Młodociany nie potrzebuje już takiego zezwolenia, chociaż zgoda rodzica nadal jest wymagana. Jednakże Ci, którzy ukończyli już gimnazjum i przedstawią pracodawcy świadectwo lekarskie wskazujące, że konkretna praca nie zagraża zdrowiu młodocianemu, nie muszą posiadać zgody rodzica.

Pracę sezonową możemy znaleźć poprzez ogłoszenia w internecie lub w gazecie, a także poprzez znajomości lub rodzinę. Praca u znanych Nam osób jest bardziej pewna, ponieważ jest wtedy mniejsze prawdopodobieństwo, że pracodawca okaże się oszustem. Oczywiście, nie ma jednej reguły i praca z ogłoszenia nie musi być od razu podejrzana. Jak mówi stare przysłowie „przezorny zawsze ubezpieczony”, dlatego dbajmy o to by podpisać z przyszłym szefem umowę (o pracę na czas określony lub umowę zlecenie), dzięki której, w razie niewypłacalności szefa lub różnego rodzaju nadużyć, możemy „walczyć o swoje”.

Jeśli pracodawca najpierw poprosi o bezpłatny dzień próbny, trzeba być mocno czujnym czy aby nie jest to jego sposób na niższe wydatki – niektórzy właściciele restauracji potrafią zapraszać potencjalnego pracownika na kilka dni próbnych, a potem odmawiać dalszej współpracy, by zaprosić na dzień próbny kogoś innego. Takim sposobem może pół sezonu nie płacić za wykonywaną przez innych pracę.

Mimo tych niedogodności warto rozejrzeć się za pracą sezonową – jest to dobry sposób na zdobycie doświadczenia i zarobienie pieniędzy na wymarzony cel, na przykład na zagraniczną wycieczkę ze znajomymi.

Przeczytaj także: Praca dla nastolatków za granicą

Więcej w kategorii Kariera i praca

 • Kariera i praca

  Talent literacki – jak go pielęgnować i rozwijać?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Wszyscy ci mówią, że świetnie piszesz? Zasady ortografii masz w małym paluszku, a kiedy się rozpiszesz,...

 • Kariera i praca

  Zawody przyszłości – poznaj je!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Masz kilkanaście lat, więc jesteś w tym okresie swojego życia, w którym wybierzesz ścieżkę swojej przyszłości....

 • Kariera i praca

  Studia: zaoczne czy dzienne?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Jeszcze kilkanaście lat temu powodem do dumy było to, że ktoś poszedł na studia dziennie –...

 • Kariera i praca

  Chcę być modelką!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Zdecydowana większość malutkich dziewczynek pytanych o to, kim chcą zostać w przyszłości, odpowiada natychmiast – „modelką”....

 • Kariera i praca

  Konsultantka firm kosmetycznych – czy warto nią zostać?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Dostaję małe kieszonkowe i czasami brakuje mi na jakieś ciuchy albo inne rzeczy. W związku z...

Do góry