Połącz się z nami

Wakacyjna miłość – tak czy nie?

Psychologia

Wakacyjna miłość – tak czy nie?

Wyjazd, wolne dni, słońce i plaża – aż kusi, by się zakochać. Niewielu zadaje sobie pytanie, czy wakacyjna miłość to na pewno dobry pomysł. A niestety, w niektórych przypadkach chwila refleksji mogłaby być bardzo potrzebna. O swoich przygodach opowiadają Ania, Justyna i Paweł, którzy „zasmakowali” w wakacyjnej miłości.

Ania – „Dzisiaj bym już nie dała się nabrać jak naiwna turystka”
Ania czuła się najszczęśliwszą osobą na świecie, kiedy dwa lata temu jej rodzice zgodzili się na jej wyjazd do Egiptu.

Miała pojechać z koleżanką i jej rodzicami, więc dziewczyna była pod dobrą opieką, a jednocześnie – co wtedy liczyło się najbardziej, dziewczyny otrzymały odpowiednią porcję „luzu”. Dzisiaj Ania wspomina wyjazd bardzo niechętnie – dlaczego?

– Moja historia będzie zapewne wydawała się bardzo naiwna, ale cóż, kiedy ma się szesnaście lat, chyba nie myśli się zbyt racjonalnie. Kiedy pojechałyśmy z Agatą do tego Egiptu, miałyśmy w głowie tylko jedno – super opalonych, wspaniałych chłopaków. Rodzice Agaty byli dla nas bardzo tolerancyjni, więc miałyśmy całe wieczory dla siebie. Tam poznałam Paula – chłopaka moich marzeń. Bardzo szybko okazało się, że świetnie się dogadujemy po angielsku. Agata też kogoś poznała, więc albo wychodziliśmy razem, albo rozdzielaliśmy się w pary po wyjściu z domu. Byłam zakochana do granic możliwości. Tak bardzo, że nawet do głowy mi nie przyszło, że dla niego jestem jedną z wielu turystek, łatwych zdobyczy. Przeżyłam z nim swój pierwszy raz – był po prostu cudowny. Problem w tym, że kiedy wróciłam do domu, kontakt się… urwał. Liczyłam na związek na odległość, romantyczne spełnienie kiedyś, w przyszłości. A on mnie po prostu… olał. Najgorsze jednak było dopiero przede mną. Nie zabezpieczyłam się i z drżeniem czekałam na okres. Spóźnił się tydzień, ale w końcu przyszedł – ja już w tym czasie odchodziłam od zmysłów. Gdybym była w ciąży, zostałabym samotną matką, nie wiedząc niczego o ojcu dziecka. Koszmar – podkreśla Ania.

Sytuacja Ani nie jest – niestety, wyjątkowa ani bardzo pechowa. Warto podkreślić, że za granicą jest mnóstwo chłopaków, którzy kierują się dokładnie tym samym, co Paul – o ile w ogóle miał tak na imię. Czekają na turystki, wiedząc, że te szybko się w nich zakochują, po czym przekonują je do seksu i – mówiąc kolokwialnie, odchodzą w niepamięć. W przypadku Ani ta historia mogła skończyć się o wiele gorzej – i tylko szczęście sprawiło, że dzisiaj dziewczyna nie jest nastoletnią, samotną matką.

Justyna – „Szkoda zmarnowanego czasu”
Justyna poznała Marcina na wycieczce w górach. On mieszkał na południu Polski, ona przyjechała z Pomorza. Od razu się w sobie zakochali, ale dzisiaj, po roku, Justyna nie wspomina dobrze tej miłości.

– Właściwie szkoda mi tego czasu, który zmarnowałam – zauważa Justyna. – Z Marcinem postanowiliśmy być parą na odległość. Korzystaliśmy z Facebooka, ze Skype, pisaliśmy do siebie. Robiliśmy wszystko, żeby tę miłość podtrzymać, ale to po prostu się nie udało. Nie wiem, czy chodzi o nas czy w ogóle o to, że związki na odległość są takie trudne. Niemniej, po roku pełnym pretensji, zazdrości i niemocy postanowiliśmy się rozstać. Dzisiaj tylko żałuję, że przeznaczyłam tyle czasu na chłopaka, z którym byłam właściwie przez tydzień. Chwilowa fascynacja sprawiła, że myśleliśmy, że jest o co walczyć. I zamiast chodzić z koleżankami na imprezy, ja siedziałam na skypie i płakałam, że tęsknię. Bez sensu!

Związki na odległość już z natury są bardzo trudne – wymagają wiele poświęcenia i dużej dozy zaufania do drugiej osoby. Niemniej, mają szanse przetrwać, ale właściwie tylko w przypadku, gdy dwie osoby naprawdę dobrze się znają. Jeśli jest tak, jak w przypadku Justyny i Marcina, którzy nie mieli możliwości odwiedzania się, a znali się bardzo krótko – szanse są właściwie znikome.

Paweł – „Cieszę się, że poznałem Kamilę”
Zupełnie inną wizję wakacyjnej miłości przedstawia Paweł. Co różniło jego przypadek od innych?

– Z Kamilą jesteśmy już razem od dwóch lat – podkreśla z dumą Paweł. – Poznaliśmy się w wakacje, nad pobliskim jeziorem. Okazało się, że mieszkamy blisko siebie, więc zaczęliśmy się spotykać. Nawet nie wiem, jak i kiedy staliśmy się parą. Jedno jest pewne – dzisiaj nie wyobrażam sobie już dnia bez Moniki. Decyzja, by w te gorące wakacje dwa lata temu pojechać z kolegami nad jezioro, była najlepszą w moim życiu.

Dlaczego wakacyjna miłość Pawła trwa nadal, a Justyna i Ania nie miały tyle szczęścia? Cóż, przede wszystkim powodem jest fakt, że jego miłość miała możliwość „sprawdzenia się” w codziennym życiu. Chociaż początek uczucia miał miejsce w wakacje, to znajomość wkrótce przestała mieć lekki charakter – Paweł i Monika mogli odkrywać swoje nowe „oblicza”, zamiast wciąż tęsknić za uczuciami z lata.

Czy masz szanse na szczęśliwą, wakacyjną miłość?

Oczywiście – jeśli tylko podejdziesz do sprawy rozsądnie. Najpiękniejsze uczucie ma nikłe szanse przetrwania, jeżeli mieszkacie tysiące kilometrów od siebie. Romanse w egzotycznych krajach często mają drugie dno – nawet, jeśli ty uważasz, że to miłość twojego życia, to dla „gospodarzy” możesz być jedynie „zdobyczą”. Warto o tym wszystkim pamiętać – a aby wakacyjna miłość nie zmieniła się w powakacyjny koszmar – zawsze pamiętaj o zabezpieczeniu.

Więcej w kategorii Psychologia

 • Związek na odległość Związek na odległość

  Psychologia

  Związek na odległość

  Autor: Redakcja TeenZone

  Monika, 17 lat: Jestem obecnie w związku na odległość, dzieli nas od siebie ponad 300 kilometrów....

 • Anoreksja – pokonałam ją! Anoreksja – pokonałam ją!

  Odżywianie

  Anoreksja – pokonałam ją!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Anoreksja jest coraz częściej występującym zaburzeniem odżywiania wśród nastolatków. Wbrew pozorom, dotyczy ona nie tylko dziewcząt...

 • Jak przekonać rodziców do psa? Jak przekonać rodziców do psa?

  Pasje i hobby

  Jak przekonać rodziców do psa?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Marzy mi się pies. Nie chodzi o zwykłą zachciewajkę. Raczej o to, że jestem osobą dość...

 • Wzajemna nieśmiałość – jak ją pokonać? Wzajemna nieśmiałość – jak ją pokonać?

  Psychologia

  Wzajemna nieśmiałość – jak ją pokonać?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mam dość poważny problem z pewną dziewczyną. Otóż ona bardzo mi się podoba i mam wrażenie,...

 • Związek a samodzielne wyjścia Związek a samodzielne wyjścia

  Związki

  Związek a samodzielne wyjścia

  Autor: Redakcja TeenZone

  Z początku związku wszystko jest jasne – jesteście w sobie zakochani, więc spędzacie razem mnóstwo czasu...

 • Mam małe piersi Mam małe piersi

  Psychologia

  Mam małe piersi

  Autor: Redakcja TeenZone

  Marta, 16 lat: Mój problem powoduje u mnie straszne kompleksy – mam małe piersi, szczerze mówiąc...

 • Jak stać się lubianym? Jak stać się lubianym?

  Przyjaźń

  Jak stać się lubianym?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Bycie akceptowanym, lubianym i szanowanym jest jedną z największych potrzeb człowieka. Niemal każdy z nas, zwłaszcza...

 • Jak poradzić sobie po zerwaniu? Jak poradzić sobie po zerwaniu?

  Psychologia

  Jak poradzić sobie po zerwaniu?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Stało się. Byliście ze sobą już od dłuższego czasu, ale w końcu z jakiegoś powodu wasz...

 • Zdradziłem dziewczynę z jej koleżanką Zdradziłem dziewczynę z jej koleżanką

  Przyjaźń

  Zdradziłem dziewczynę z jej koleżanką

  Autor: Redakcja TeenZone

  Łukasz 18 lat: Na jednej z imprez, zdradziłem swoją dziewczynę z jej koleżanką. Był to jednorazowy...

 • Pomysły na prezent z okazji Dnia Matki Pomysły na prezent z okazji Dnia Matki

  Rodzina

  Pomysły na prezent z okazji Dnia Matki

  Autor: Redakcja TeenZone

  26 maja tuż, tuż – oznacza to, że masz niewiele czasu, aby sprawić prezent swojej mamie....

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.