Połącz się z nami

Jak poradzić sobie po zerwaniu?

Psychologia

Jak poradzić sobie po zerwaniu?

Stało się. Byliście ze sobą już od dłuższego czasu, ale w końcu z jakiegoś powodu wasz związek się rozpadł. Nawet, jeśli jego końcówka była bardzo burzliwa, masz prawo odczuwać żal, tęsknotę i niedowierzanie. Z czasem będzie lepiej i uwierzysz, że życie może być jeszcze piękne – a póki co, możesz wprowadzić w życie kilka wskazówek, by jakoś przetrwać najgorsze dni po zerwaniu. Zatem jak poradzić sobie po zerwaniu?

Unikaj kontaktów z byłą sympatią

To jedno z najtrudniejszych i jednocześnie najważniejszych postanowień – unikanie jakichkolwiek kontaktów ze swoim byłym chłopakiem czy eks dziewczyną.

Naturalnym uczuciem, które pojawia się po zerwaniu, jest niedowierzanie. Odczuwając je, możesz mieć wrażenie, że wystarczy jeden twój ruch, jego/jej spojrzenie na ciebie albo krótki sms, byś usłyszał/a prośbę o powrót do siebie.

Jeśli jednak postanowiliście, że to koniec, nie rób tego, nie inicjuj form kontaktu. Usuń numer byłej sympatii z telefonu, zakaż sobie szukania informacji o nim/o niej w Internecie. Traktuj to jak lekarstwo, nieprzyjemne, gorzkie, ale skuteczne.

Znajdź sobie zajęcie

Wróć do czynności, na którą do tej pory nie miałeś/miałaś czasu. Nie siadaj przy komputerze, nie pogrążaj się w myślach, ale zajmij czymś ręce. Jeśli nie masz hobby – zrób mały remont w swoim pokoju. Pomaluj ściany, poprzestawiaj meble, zrób porządek w najmniejszej szufladce, a potem idź na spacer. Najgorsze, co możesz zrobić, to położyć się i wracać myślami do tego, co się wydarzyło.

Nie unikaj znajomych

Od razu po zerwaniu może wydawać ci się, że spotykanie się z kimkolwiek będzie męczące i przykre. Dlatego, jeśli potrzebujesz jednego dnia tylko dla siebie – pozwól sobie na to. Wypłacz się w poduszkę albo po prostu prześpij kilka ekstra godzin. Ale po tym jednym dniu na przekór sobie zadzwoń do znajomych i umów się na jakieś spotkanie albo wspólne oglądanie filmu. Będąc w towarzystwie, znacznie łatwiej zapomnisz o tym, o czym nie chcesz myśleć.

Zrób sobie listę „złych” wspomnień ze swojego związku

W psychologii znane jest pewne zjawisko, o którym być może nie wiesz. Otóż to, co wydaje nam się nagle nieosiągalne, znacznie zyskuje na wartości – nazywa się to regułą niedostępności. Przekładając to na twoje rozstanie z chłopakiem lub dziewczyną – nagle może zacząć ci się wydawać, że straciłaś/łeś coś cudownego, niezastąpionego, zapewne miłość twojego życia. Do głowy przychodzą tylko najpiękniejsze wspomnienia i coraz trudniej się pozbierać… stop. Nie daj się takim mechanizmom. Weź kartkę, długopis i wypisz wszystkie negatywne cechy twojego byłego partnera. Potem, niżej, wypisz każdą sytuację, która wyprowadzała cię z równowagi i wszystkie przykre słowa, które usłyszałeś/łaś. Z drugiej strony wypisz plusy zerwania – co możesz teraz robić, o co nie musisz się kłócić. Czytaj tę kartkę za każdym razem, kiedy wydaje ci się, że twój związek był idealny.

Zrób sobie przyjemność

Podobno kobiety kochają zmieniać coś w sobie zaraz po zerwaniu z mężczyzną. Ma to symbolizować poczucie nowości – czyli nowego etapu w życiu i podobno rzeczywiście przynosi ulgę. Warto to przełożyć na nastoletni świat i nie tylko w kontekście kobiet. Idź do fryzjera, na zakupy – nawet, jeśli jesteś chłopakiem. Takie drobiazgi z pewnością nie sprawią, że nagle zapomnisz o miłości do byłej dziewczyny czy chłopaka, ale z pewnością dzięki nim poczujesz się lepiej.

Daj sobie przyzwolenie na chwilę słabości

Na przykład kiedy zobaczysz go/ją na ulicy i wspomnienia wrócą – pozwól sobie na łzy albo gorszy dzień. Jednak niedługo potem znów weź się w garść i – dla odmiany, przypomnij sobie, dlaczego warto być samemu. Imprezy, flirty, wyjazdy – wszystko to wciąż przed tobą!

Na koniec – przedstawiamy list od 17-letniej Sylwii, która rozstanie przeżyła rok temu. – „Na początku nie mogłam tego przeżyć. Wydawało mi się absolutnie niemożliwe, że po roku bycia razem tak po prostu zerwaliśmy a właściwie ja zerwałam z chłopakiem przez jego zachowanie. Pierwszy tydzień przepłakałam, potem koleżanki zaczęły mnie wszędzie wyciągać. Kusiło mnie jednak, by napisać, zadzwonić… ale kiedy tylko to robiłam, znowu zaczynały się tylko gorsze dni. W końcu obiecałam sobie urwać kontakt i pomogło. Miałam już potem tylko jedną trudną chwilę – gdy dowiedziałam się, że on kogoś ma. A dzisiaj po prostu cieszę się, że już nie jesteśmy razem. Mam nowego chłopaka i codziennie myślę sobie, że to wszystko po prostu nie mogło ułożyć się szczęśliwiej!”

Więcej w kategorii Psychologia

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.