Połącz się z nami

Jak zerwać z siostrą… przyjaciela?

Przyjaźń

Jak zerwać z siostrą… przyjaciela?

„Pomóżcie! Mam ogromny problem. Mianowicie chodzi o to, że od trzech miesięcy spotykam się z Kasią – siostrą mojego najlepszego kumpla. Wiem, że ona jest we mnie zakochana, ale ja doszedłem do wniosku, że to jednak nie to no i… chciałbym z nią zerwać. Mój kumpel wiele razy podkreślał w żartach, że „nie mogę skrzywdzić jego siostrzyczki”, ale czuję, że to nie były do końca żarty. Co mam zrobić? Nie chcę zmuszać się do tego związku, ale nie chcę też stracić kumpla!” Piotr, 16l.

Cóż, spójrzmy prawdzie w oczy – sytuacja nie jest wyjątkowo optymistyczna i może skończyć się… no różnie. Ale z drugiej strony, warto pokierować sprawami tak, aby zmniejszyć ryzyko zakończenia przyjaźni. To naprawdę możliwe.

Czy zmuszać się do związku?

Jeśli jesteś w podobnej sytuacji, być może zastanawiasz się nad tym, czy nie lepiej po prostu trochę „zmusić się” do tego, żeby być z siostrą przyjaciela. Poczekać, aż jednak związek nabierze rumieńców, dać mu czas. Cóż, to jest jakaś opcja, ale na pewno nie we wszystkich przypadkach.

Do błędnego wniosku, że warto spróbować, doszedł np. Kamil (17l.):

– Przez pół roku spotykałem się z Agnieszką, siostrą mojego najlepszego przyjaciela. Zanim w ogóle zaczęliśmy się spotykać, mój kumpel mówił, że to nie jest dobry pomysł, bo to jego mała siostrzyczka i boi się, że znienawidzi mnie, jeśli nam nie wyjdzie – przyznam, nie przejąłem się, bo byłem już zakochany. Gdy więc przestało nam się układać, zacząłem się bać, że mój kumpel naprawdę się ode mnie odwróci i spotykałem się z Agą, mimo niechęci. W końcu spotkałem Izę, znowu się zakochałem i wyszło jeszcze gorzej, bo wyszedłem na zdrajcę. Gdy wszystko się wydało, Paweł stwierdził, że nie chce mnie znać i że mogłem od początku powiedzieć Adze prawdę. No i teraz niestety nie mam już kumpla – mówi ze smutkiem Kamil.

Jak widać, utrzymywanie związku na siłę naprawdę nie jest dobrym pomysłem – nawet, jeżeli bardzo zależy nam na tym, aby przyjaźń dalej trwała. Co zatem można zrobić?

Po pierwsze – daj sobie chwilę

Zastanów się nad tym, czy faktycznie chcesz zerwać swój związek. Czasem bywa przecież tak, że podejmujemy decyzje, których potem żałujemy. Jeżeli powodem twojej chęci zerwania są liczne kłótnie, to może warto najpierw ustalić zmiany z samą dziewczyną, a dopiero potem ewentualnie myśleć o zerwaniu. Zamiast coś niszczyć, może warto to naprawić?

Jeśli jednak jesteś na 100% przekonany, że to nie to, to nic na siłę – bycie z siostrą przyjaciela tylko po to, aby go nie stracić, naprawdę nie ma sensu.

Po drugie – porozmawiaj szczerze z przyjacielem

To od ciebie zależy, co zrobisz najpierw – czy zerwiesz z dziewczyną czy może pogadasz z kumplem. Tu nie ma dobrych i złych rozwiązań. Jeśli chcesz, to możesz najpierw pójść do przyjaciela i po prostu szczerze mu wyjaśnić, jak jest. Tak właśnie zrobił Marcin:

– Kiedy miałem zerwać z Alą, to po prostu najpierw poszedł do Bartka i z nim pogadałem. Powiedziałem mu, co zamierzam i dlaczego. Wyjaśniłem, że boję się, że stracę i jego, ale nie mam wyjścia, bo nie czuję już tego, co dawniej, że nie układa nam się z Alą. Na początku Bartek był wkurzony, ale potem, kiedy uspokoił się, sam do mnie zadzwonił i powiedział, że rozumie. A już najlepsze było to, że Ala wcale nie dramatyzowała, sama odetchnęła z ulga i stwierdziła, że też o tym myślała. I jest dobrze – podkreśla Marcin.

Pamiętaj, aby nie unikać rozmowy z kumplem. Jeśli twoja dziewczyna po zerwaniu będzie wściekła, to przekaże mu… nieco inny obraz rzeczywistości. Ważne jest więc to, abyś sam powiedział, jak to wygląda z twojego punktu widzenia.

Uwaga! Warto też zaproponować kumplowi, aby po prostu „odciął się” od tego tematu. Czyli po prostu uznał, że on się nie wtrąca, bo sami przecież chcieliście wejść w ten związek. To trudne, ale najlepsze rozwiązanie dla was wszystkich.

Miłość może się skończyć, ale zdrada to już inna sprawa

Pamiętaj – twój przyjaciel może, ale nie musi być na ciebie wściekły, jeśli po prostu twoje uczucie do jego siostry się wypali. Ale na pewno będzie mu łatwiej to zrozumieć, niż w sytuacji, gdy dowie się, że masz już kogoś nowego, chociaż… jeszcze nie zerwałeś z jego siostrą! Miłość może się skończyć, ale takie postępowanie to już zwykłe świństwo i wówczas nie ma się co dziwić, że twój kumpel będzie chciał zerwać z tobą znajomość. Dlatego nie kończ sprawy w taki sposób i bądź po prostu szczery. Na tym wychodzi się najlepiej.

Więcej w kategorii Przyjaźń

 • Przyjaźń

  Sposób na zołzy

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mój wielki problem polega na tym, że… chyba jestem prześladowana. A dokładniej – mam problemy w...

 • Podrywanie

  Przyjaciółka i brat – swatać czy nie swatać?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Pomóżcie mi podjąć decyzję. Chodzi o mojego brata i o moją najlepszą przyjaciółkę. Oboje są sami,...

 • Przyjaźń

  Nuda! To jest już niemodne na FB!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Jeśli spędzasz dużo czasu na Facebooku, to zapewne i dużo publikujesz. Warto zatem dowiedzieć się, jakie...

 • Przyjaźń

  Nieprzyjemne rzeczy, które musisz powiedzieć przyjaciołom

  Autor: Redakcja TeenZone

  Zwykle nie mówimy naszym przyjaciołom nieprzyjemnych rzeczy. Nie chcemy, by było im przykro, nie chcemy ich...

 • Przyjaźń

  Przyjaciółka cierpi po rozstaniu

  Autor: Redakcja TeenZone

  Odejście bliskiej osoby, rozumiane przez rozpad związku, nigdy nie jest „lekkie” dla psychiki – niezależnie od...

Do góry