Połącz się z nami

Czy wybaczyć zdradę?

Psychologia

Czy wybaczyć zdradę?

„Mój chłopak mnie zdradził. Dowiedziałam się tego przedwczoraj – całował się z jakąś laską w klubie. Oczywiście twierdzi, że nie wiedział, co robi i bardzo mnie kocha, a ja… nie wiem, co robić. Wybaczyć mu czy po prostu go zostawić? Wszyscy mówią, że jeśli raz to zrobił, to zrobi i drugi…” Marlena, 15l.

Zdrada zawsze boli – niezależnie od tego, czy chodzi „tylko” o pocałunek, czy już konkretniej – o seks. Boli świadomość, że nasz ukochany czy ukochana zauroczył się kimś innym, do tego stopnia, by zapomnieć o nas. Co robić w takiej sytuacji? Czy lepiej od razu uciąć sprawę i zapomnieć o niej/nim czy może spróbować wybaczyć?

Po pierwsze – nie słuchaj innych.

Kiedy tylko opowiesz innym o tym, co cię spotkało (a na pewno to zrobisz, każdy ma ochotę się wygadać), to zapewne usłyszysz sto milionów rad. Niektóre będą w stylu: „Daj spokój, od razu go zostaw, to świnia!” – i tych będzie najwięcej. Inne porady, które usłyszysz, będą sugerowały, abyś wybaczyła i spróbowała drugi raz.

Kogo posłuchać? Otóż nikogo. Oczywiście możesz się wygadać, wypłakać, wyżalić. Ale zapowiedz, że dziękujesz za porady. Tak naprawdę nikt nie wie, dlaczego on czy ona to zrobił/-a. Nikt nie wie, jak było między wami i nikt nie czuje tego, co ty. Dlatego to ty osobiście musisz podjąć tę decyzję. I tak naprawdę nie wiadomo, czy będzie ona zła czy dobra. Są pary, które mają się świetnie mimo zdrady w przeszłości, a są i takie, które tego nie wytrzymują – wtedy lepszym rozwiązaniem jest rozstanie.

Po drugie – zastanów się, czego chcesz.

Musisz dać sobie chwilę. Nie odpowiadaj jemu lub jej od razu. Nie zrywaj natychmiast, daj sobie tydzień czy nawet dwa na przemyślenia. Pozwól emocjom się uspokoić, wycisz się i zacznij… myśleć.

Musisz dobrze przypatrzeć się swoim uczuciom. Być może gardzisz zdradą i po prostu nie wyobrażasz sobie, że możesz być dalej z nim lub z nią. Może nagle nabrałeś/-łeś obrzydzenia do tej dotąd bliskiej ci osoby. Albo wiesz, że już nigdy nie będziesz w stanie jemu lub jej zaufać – niektórzy tak po prostu mają.

Może być tez inaczej. Wraz z opadaniem emocji możesz poczuć, że chcesz jemu lub jej wybaczyć. Że chociaż boli cię zdrada, to byłabyś/byłbyś w stanie z tym wszystkim żyć. Zacząć od nowa, spróbować raz jeszcze.

Po trzecie – podejmij decyzję i porozmawiaj z chłopakiem/dziewczyną.

Gdy podejmiesz decyzję, czas na rozmowę. Poinformuj jego lub ją, że jesteś gotowa/-y na rozmowę, na pewno na to czeka. I powiedz to, co czujesz – że zgadzasz się na spróbowanie od nowa albo wręcz przeciwnie, nie jesteś w stanie wybaczyć zdrady.

Pamiętaj jednak o kilku ważnych rzeczach. Przede wszystkim – jeśli zdecydujesz się wybaczyć, to wybacz naprawdę. Nie może być np. tak, że mówisz: „Dobrze, spróbujmy od nowa”, a potem przy każdej, najdrobniejszej okazji wypominasz jemu lub jej to, co się stało. To prosta droga do ostatecznego zerwania i przedłużanie waszych męczarni. Jeśli decydujesz się wybaczyć i zapomnieć, to nie wracaj do tematu. Było, minęło, rozpoczynacie nowy etap w życiu.

Jeżeli zaś postanowisz zerwać i skończyć ten związek, to bądź konsekwentna/-y. Nie dawaj jemu lub jej nadziei. To najgorsze, co możesz zrobić! Przykład? Np. mówisz: „Przykro mi, nie mogę ci wybaczyć”, a potem jednak się z nim lub z nią całujesz. Albo wypatrujesz jej/jego na szkolnym korytarzu. Lub piszesz smsy, wiadomości na Facebooku. To absurdalne – więc albo zrywasz, albo chcesz utrzymać ten związek. Dlatego właśnie tak ważny jest poprzedni punkt – musisz dobrze zastanowić się nad tym, czego naprawdę pragniesz.

Czy zdradzający zawsze zdradza ponownie?

Na pewno nie raz usłyszysz to zdanie – że ktoś raz zdradził, znowu to zrobi. Niestety rzeczywiście to częsty scenariusz. Z drugiej jednak strony… ludzie popełniają błędy i czasami rzeczywiście uczą się na nich. Istnieją pary, które gdzieś tam w swojej historii mają zdradę. I ten przykry incydent był dla nich nauczką, pokazał, kogo tak naprawdę bardzo kochają. Istnieje więc mała szansa, że będzie tak i w waszym przypadku. O ile oczywiście mówimy o pierwszej, a nie o trzeciej zdradzie….

Więcej w kategorii Psychologia

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.