Połącz się z nami

Czy wybaczyć zdradę?

Psychologia

Czy wybaczyć zdradę?

„Mój chłopak mnie zdradził. Dowiedziałam się tego przedwczoraj – całował się z jakąś laską w klubie. Oczywiście twierdzi, że nie wiedział, co robi i bardzo mnie kocha, a ja… nie wiem, co robić. Wybaczyć mu czy po prostu go zostawić? Wszyscy mówią, że jeśli raz to zrobił, to zrobi i drugi…” Marlena, 15l.

Zdrada zawsze boli – niezależnie od tego, czy chodzi „tylko” o pocałunek, czy już konkretniej – o seks. Boli świadomość, że nasz ukochany czy ukochana zauroczył się kimś innym, do tego stopnia, by zapomnieć o nas. Co robić w takiej sytuacji? Czy lepiej od razu uciąć sprawę i zapomnieć o niej/nim czy może spróbować wybaczyć?

Po pierwsze – nie słuchaj innych.

Kiedy tylko opowiesz innym o tym, co cię spotkało (a na pewno to zrobisz, każdy ma ochotę się wygadać), to zapewne usłyszysz sto milionów rad. Niektóre będą w stylu: „Daj spokój, od razu go zostaw, to świnia!” – i tych będzie najwięcej. Inne porady, które usłyszysz, będą sugerowały, abyś wybaczyła i spróbowała drugi raz.

Kogo posłuchać? Otóż nikogo. Oczywiście możesz się wygadać, wypłakać, wyżalić. Ale zapowiedz, że dziękujesz za porady. Tak naprawdę nikt nie wie, dlaczego on czy ona to zrobił/-a. Nikt nie wie, jak było między wami i nikt nie czuje tego, co ty. Dlatego to ty osobiście musisz podjąć tę decyzję. I tak naprawdę nie wiadomo, czy będzie ona zła czy dobra. Są pary, które mają się świetnie mimo zdrady w przeszłości, a są i takie, które tego nie wytrzymują – wtedy lepszym rozwiązaniem jest rozstanie.

Po drugie – zastanów się, czego chcesz.

Musisz dać sobie chwilę. Nie odpowiadaj jemu lub jej od razu. Nie zrywaj natychmiast, daj sobie tydzień czy nawet dwa na przemyślenia. Pozwól emocjom się uspokoić, wycisz się i zacznij… myśleć.

Musisz dobrze przypatrzeć się swoim uczuciom. Być może gardzisz zdradą i po prostu nie wyobrażasz sobie, że możesz być dalej z nim lub z nią. Może nagle nabrałeś/-łeś obrzydzenia do tej dotąd bliskiej ci osoby. Albo wiesz, że już nigdy nie będziesz w stanie jemu lub jej zaufać – niektórzy tak po prostu mają.

Może być tez inaczej. Wraz z opadaniem emocji możesz poczuć, że chcesz jemu lub jej wybaczyć. Że chociaż boli cię zdrada, to byłabyś/byłbyś w stanie z tym wszystkim żyć. Zacząć od nowa, spróbować raz jeszcze.

Po trzecie – podejmij decyzję i porozmawiaj z chłopakiem/dziewczyną.

Gdy podejmiesz decyzję, czas na rozmowę. Poinformuj jego lub ją, że jesteś gotowa/-y na rozmowę, na pewno na to czeka. I powiedz to, co czujesz – że zgadzasz się na spróbowanie od nowa albo wręcz przeciwnie, nie jesteś w stanie wybaczyć zdrady.

Pamiętaj jednak o kilku ważnych rzeczach. Przede wszystkim – jeśli zdecydujesz się wybaczyć, to wybacz naprawdę. Nie może być np. tak, że mówisz: „Dobrze, spróbujmy od nowa”, a potem przy każdej, najdrobniejszej okazji wypominasz jemu lub jej to, co się stało. To prosta droga do ostatecznego zerwania i przedłużanie waszych męczarni. Jeśli decydujesz się wybaczyć i zapomnieć, to nie wracaj do tematu. Było, minęło, rozpoczynacie nowy etap w życiu.

Jeżeli zaś postanowisz zerwać i skończyć ten związek, to bądź konsekwentna/-y. Nie dawaj jemu lub jej nadziei. To najgorsze, co możesz zrobić! Przykład? Np. mówisz: „Przykro mi, nie mogę ci wybaczyć”, a potem jednak się z nim lub z nią całujesz. Albo wypatrujesz jej/jego na szkolnym korytarzu. Lub piszesz smsy, wiadomości na Facebooku. To absurdalne – więc albo zrywasz, albo chcesz utrzymać ten związek. Dlatego właśnie tak ważny jest poprzedni punkt – musisz dobrze zastanowić się nad tym, czego naprawdę pragniesz.

Czy zdradzający zawsze zdradza ponownie?

Na pewno nie raz usłyszysz to zdanie – że ktoś raz zdradził, znowu to zrobi. Niestety rzeczywiście to częsty scenariusz. Z drugiej jednak strony… ludzie popełniają błędy i czasami rzeczywiście uczą się na nich. Istnieją pary, które gdzieś tam w swojej historii mają zdradę. I ten przykry incydent był dla nich nauczką, pokazał, kogo tak naprawdę bardzo kochają. Istnieje więc mała szansa, że będzie tak i w waszym przypadku. O ile oczywiście mówimy o pierwszej, a nie o trzeciej zdradzie….

Więcej w kategorii Psychologia

 • Mam kompleksy na punkcie siostry Mam kompleksy na punkcie siostry

  Psychologia

  Mam kompleksy na punkcie siostry

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Proszę o pomoc. Chodzi o to, że ja chyba… nienawidzę mojej siostry. Asia jest ode mnie...

 • Jak się mniej przejmować… wszystkim? Jak się mniej przejmować… wszystkim?

  Psychologia

  Jak się mniej przejmować… wszystkim?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Pomóżcie, jestem już naprawdę zmęczona sobą. Ciągle wszystkim się przejmuję. Wystarczy słowo krytyki od koleżanki –...

 • Dziewictwo na sprzedaż Dziewictwo na sprzedaż

  Psychologia

  Dziewictwo na sprzedaż

  Autor: Redakcja TeenZone

  Dziewictwo już dawno przestało być czymś, czym należy się chwalić. Wyśmiewane przez znajomych i traktowane jako...

 • Moi rodzice są wścibscy! Moi rodzice są wścibscy!

  Psychologia

  Moi rodzice są wścibscy!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mam poważny problem. Chodzi o to, że moi rodzice są strasznie wścibscy. Do tego stopnia, że...

 • Objawy stresu – czy wiesz, dlaczego boli cię brzuch? Objawy stresu – czy wiesz, dlaczego boli cię brzuch?

  Psychologia

  Objawy stresu – czy wiesz, dlaczego boli cię brzuch?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Sądzisz, że stres dotyka tylko osoby dorosłe? Jeśli tak, to jesteś w sporym błędzie – tak...

 • Przyjaciółka ciągle ze mną rywalizuje. Co robić? Przyjaciółka ciągle ze mną rywalizuje. Co robić?

  Przyjaźń

  Przyjaciółka ciągle ze mną rywalizuje. Co robić?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Pomóżcie, proszę! Mam problem z moją przyjaciółką. Z Anią znamy się od kilku lat i do...

 • Trudny temat: mój tata mnie dotyka Trudny temat: mój tata mnie dotyka

  Psychologia

  Trudny temat: mój tata mnie dotyka

  Autor: Redakcja TeenZone

  O niektórych sprawach nie chcemy rozmawiać z nikim. Temat jest zbyt delikatny, boimy się wyśmiania albo...

 • Nauka asertywności Nauka asertywności

  Psychologia

  Nauka asertywności

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mam pewien problem. Nie chodzi o nic poważnego, to raczej drobnostka, która jednak uniemożliwia mi bycie...

 • Jeden skręt zmienił wszystko Jeden skręt zmienił wszystko

  Nałogi

  Jeden skręt zmienił wszystko

  Autor: Redakcja TeenZone

  Marihuana to obecnie najpowszechniejszy narkotyk wśród polskich nastolatków. Z popularnym „ziołem” pierwszy kontakt najczęściej następuje już...

 • Uzależnienie od bycia w związku Uzależnienie od bycia w związku

  Psychologia

  Uzależnienie od bycia w związku

  Autor: Redakcja TeenZone

  Niektórzy są w stanie żyć jako single całe, długie lata. Dla innych jest to raczej trudne....

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.