Połącz się z nami

Zazdrość o byłego partnera

Związki

Zazdrość o byłego partnera

Michał, 17 lat: Jestem ze swoją dziewczyną od czterech miesięcy. Wszystko na początku było pięknie, dobrze nam się układało. Wszystko to, zaczęło się psuć, gdy okazało się, że moja dziewczyna utrzymuje kontakt ze swoim byłym chłopakiem – piszą do siebie sms-y, spotykają się czasami aby pogadać. Jestem bardzo zazdrosny o byłego mojej dziewczyny. Choć ona mówi mi, że łączy ich tylko przyjaźń, bardzo boję się, że ją stracę lub że do czegoś między nimi dojdzie. Nie wiem zupełnie co robić.

Zaczynamy nowy związek. Wszystko na początku jest cukierkowe – magia uczuć, wzajemne poznawanie się, motylki w brzuchu, ekscytacja i namiętność. Z biegiem czasu dociera do nas jednak, że nasz partner lub partnerka, nie jest z bajki, świata fantazji oderwanego zupełnie od rzeczywistości. On lub ona ma swoją przeszłość, a w niej mniej lub bardziej udane związki. Czasami zdarza się, że nasza druga połówka utrzymuje kontakt z byłym partnerem, a wówczas może pojawić się w naszym związku zazdrość. Niestety, zazdrość o byłego partnera bądź partnerkę, może skutecznie zniszczyć nasz obecny związek.

Zazdrość o ex partnera jest dość częsta. Początkowo staramy się nie dopuszczać do siebie myśli, że w życiu ukochanej osoby ktoś wcześniej istniał, ktoś bliski, kto ją tak samo jak my tulił, całował, był powiernikiem najskrytszych tajemnic, dzielił z nią życie. Gdy okazuje się, że nasza druga połówka utrzymuje kontakt ze swoim ex partnerem, zapala się nam czerwona lampka. Zaczynamy  zastanawiać się nad naturą tego kontaktu: czy aby to na pewno jest tylko przyjaźń? W naszej głowie  pojawiają się niezliczone myśli skutecznie zatruwające nasze życie – co oni robią, o czym rozmawiają, czemu tak często piszą do siebie sms-y…

Zazdrość o byłego partnera lub byłą partnerkę występuje o wiele częściej w związkach w których jedna z osób nie miała jeszcze albo doświadczeń z innymi partnerami albo jest to jej pierwszy partner seksualny. Występuje tutaj swoista zazdrość wsteczna o przeszłość, której samemu się nie doświadczyło – to ważne, bo w tym wypadku przedmiotem zazdrości nie jest sama osoba byłego partnera ale doświadczenie, uczucie, emocje, obce jednej ze stron.

Jak pokonać zazdrość o byłego chłopaka, byłą dziewczynę?

Aby pokonać zazdrość o byłego partnera/partnerkę naszej dziewczyny lub naszego chłopaka, musimy zrozumieć kilka rzeczy.

Po pierwsze, to my aktualnie jesteśmy z daną osobą. Jej poprzedni związek rozpadł się z jakiegoś powodu. Czasami są to dość burzliwe przejścia, innym razem zaś spokojne rozstanie, wynikające z niedopasowania partnerów. Tak czy inaczej, nasza druga połówka wybrała nas! Czy warto być zatem zazdrosnym o przeszłość, na którą już i tak nie mamy wpływu?

Po drugie, zazdrość ta może wynikać z naszego niskiego poczucia własnej wartości. Czujemy się gorsi od ex dziewczyny/chłopaka, a przez to boimy porzucenia. Warto popracować nad samooceną, samorozwojem. Gdy nasze życie będzie ciekawe i pełne pasji, przestaniemy się rozpaczliwie bać porzucenia i skupimy się na rozwoju związku, zaczniemy coś od siebie dawać.

Po trzecie zaś i najważniejsze, nasza zazdrość o byłego chłopaka, byłą dziewczynę, może powodować w naszym związku konflikty, wzajemne pretensje, które mogą stać się bezpośrednią przyczyną rozpadu obecnej relacji.

Pamiętajmy – odrobina zazdrości jest potrzebna w każdym związku, jednak jej nadmiar często go niszczy.

Więcej w kategorii Związki

 • Podrywanie

  Wyznania miłosne… od anonima!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mam taki mały problem. Chodzi o to, że już od trzech tygodni dostaję jakieś takie różne…...

 • Podrywanie

  Kto powinien płacić na randce?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Randka to dobry sposób na poznanie się – nie tylko poprzez rozmowę, ale także poprzez obserwowanie...

 • Podrywanie

  Podrywa mnie chłopak, który ma dziewczynę!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mam dość poważny problem. Chodzi o to, że od jakiegoś czasu podrywa mnie Łukasz, naprawdę świetny...

 • Związki

  Chcę być ważniejsza od kolegów!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mam tego dość! Mój chłopak po raz kolejny najpierw umówił się ze mną, a potem odwołał...

 • Psychologia

  Romantyczna kolacja – kilka inspiracji!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Zbliża się rocznica naszego związku i chciałbym z tej okazji zrobić mojej dziewczynie romantyczną kolację. Problem...

Do góry