Połącz się z nami

Czego nie robią szczęśliwe pary – jesteście wśród nich?

Psychologia

Czego nie robią szczęśliwe pary – jesteście wśród nich?

Nie istnieje wzór na szczęśliwy związek – aż chciałoby się powiedzieć „niestety!”. Ale z wielu badań wynika, że są pewne niepisane zasady, które często powtarzają się u szczęśliwych par. Warto by je podpatrzeć, prawda?

Z dobrych wzorców zawsze warto czerpać przykład. A zatem – zapoznaj się z tymi punktami i przenieś je na grunt swojej relacji z chłopakiem/dziewczyną. Oto, czego nie robią naprawdę szczęśliwe pary!

  1. Nie czytają swoich wiadomości/maili.

Nie sprawdzają komórki, kiedy ta druga osoba pójdzie do toalety, nie próbują zgadnąć hasła do skrzynki mailowej, a nawet – jeśli widzą, że chłopak lub dziewczyna zostawił zalogowane konto na ich komputerze – bez czytania się wylogowują! Skąd biorą siły na powstrzymanie się od takiej małej kontroli? To proste – z zaufania i wzajemnego szacunku. Szczęśliwe pary wiedzą, że każdy ma prawo do prywatności, a bycie razem nie oznacza, że musimy wiedzieć wszystko o drugiej osobie. I to, że nie wiemy czegoś nie oznacza, że ta druga osoba jest z nami nieszczera!

  1. Nie wymagają rezygnowania z innych znajomości.

Nawet, jeśli szczerze nie lubią najlepszego kolegi albo koleżanki swojej sympatii, to nigdy nie mówią: „Wybieraj!” Powodem unikania takiego zachowania jest wyrozumienie dla faktu, że ktoś ma prawo lubić kogoś, kogo nie lubimy my. Przykład podaje Emilia, która od trzech lat jest szczęśliwa ze swoim chłopakiem:

– Nie lubię najlepszego przyjaciela mojego chłopaka. Nie lubię go i już, jest dla mnie skończonym dupkiem. Ale mój Tomek się z nim przyjaźni. Co więc robię? To proste – pozwalam im spotykać się beze mnie i każdy jest zadowolony. Oczywiście moje kumpele radziły mi, żebym postawiła mu ultimatum w stylu „ja albo on”, ale po co miałabym to robić? On tez ma prawo do własnego życia i własnych znajomych. Nie wyobrażam sobie, żeby zakazał mi spotykania się z moją przyjaciółką, to byłoby śmieszne – mówi Emilia.

Szacunek i wyrozumienie – oto jeden z kluczy do zdrowego związku.

  1. Nie oczekują, że partner będzie czytał w ich myślach.

„Powinieneś to wiedzieć”, „Domyśl się”, „Nie, nic mi nie jest” – szczęśliwe pary tak do siebie nie mówią. Rozumieją to, że bez dialogu nie ma zrozumienia i nie oczekują, że chłopak czy dziewczyna będzie czytać w ich myślach. W przypadku Pawła i Martyny wygląda to tak:

– No jasne, że czasami mam ochotę walnąć focha, gdy Paweł mówi mi: „Dziś chciałem iść na kręgle z Maćkiem”, podczas gdy ja planowałam romantyczny wieczór. Ale nie robię tego, bo przecież on nie jest wróżką, żeby miał się domyślać moich planów. Dlatego ewentualnie mówię mu: „Kurcze, a ja zaplanowałam, że pójdziemy na spacer. To może nieco przełożyć spotkanie, żebyśmy mogli się na chwilę zobaczyć?” I jest fajnie! – mówi Martyna.

Niestety, to rzadkość – o wiele łatwiej jest rzucić fochem, niż zrozumieć, że ktoś może nie wiedzieć, co siedzi nam w głowie. Niemniej, szczęśliwym parom się to udaje.

  1. Nie ograniczają się wzajemnie.

Oczywiście nie chodzi o to, żeby spotykać się raz na miesiąc, bo przecież każdy ma swoje życie . Ale częstym błędem wśród par jest chęć sprowadzenia wszystkich rozrywek do tych wspólnych. Innymi słowy: „Jeśli gdzieś idziemy, to tylko razem”.

Szczęśliwe pary tak nie robią. Wiedza doskonale, że czasem w związku potrzebny jest oddech. Chwila dla siebie, czas na spotkanie tylko w męskim albo tylko w gronie damskim. Co więcej, w szczęśliwych parach nikt się nie obraża, gdy ona albo ona rzuci: „Wiesz, planowałam spotkanie tylko z dziewczynami/chłopakami”.

Podstawa takiego zachowania leży w zaufaniu i świadomości swojej wartości. To, że on ma ochotę pogadać o piłce nie znaczy, że teraz mniej ją kocha – i o tym wiedzą szczęśliwe pary!

  1. Nie obrzucają się błotem za plecami.

Czyli np. nie wylewają na tę drugą osobę całego wiadra pomyj u przyjaciółki tylko dlatego, że jest jakiś konflikt. Zamiast tego, po prostu myślą o tym, jak naprawić sytuację albo co mogli sami zrobić źle. Dzięki temu sami czują się w porządku ze sobą, a swoje emocje kierują w dobrą stronę. I nie mają później wyrzutów sumienia!

To nie takie trudne!

Wbrew pozorom, ustalenie sobie kilku ważnych zasad w związku i trzymanie się ich wcale nie jest takie trudne. Konieczna jest jednak chwila refleksji i zrozumienia, że miłość to nie tylko branie, ale i dawanie. Da się – tylko spróbuj .

Więcej w kategorii Psychologia

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.