Połącz się z nami

Pierwsze spotkanie… z rodzicami sympatii

Związki

Pierwsze spotkanie… z rodzicami sympatii

„Pomóżcie! Moja dziewczyna zaprosiła mnie na obiad… do rodziców. Znamy się już długo, ale i tak jestem przerażony. Nie mam pojęcia, jak się ubrać, jak zachowywać, co mówić, a czego nie. Bardzo mi zależy na Kasi, więc nie chciałbym palnąć jakiegoś głupstwa. Co robić, na co zwracać uwagę?”

Taki list otrzymaliśmy od siedemnastoletniego Kamila. Jeśli i ty domyślasz się, że już wkrótce zostaniesz zaproszony na tak niezwykłe spotkanie, głowa do góry – z pewnością nie będzie tak źle, jak sądzisz. A na wszelki wypadek zapoznaj się z naszymi wskazówkami dotyczącymi różnych aspektów spotkania z rodzicami chłopaka lub dziewczyny.

Tylko spokojnie!

Na początek – przestań wyobrażać sobie najczarniejsze scenariusze. Rodzice twojej ukochanej lub ukochanego są zwykłymi ludźmi – i tak, jak ty, mieli kiedyś naście lat. Jeśli bardzo zależy wam na tej znajomości, z pewnością to wiedzą i nie będą starali się udowodnić, jaki to jesteś zły. A może nawet okażą się bardzo w porządku, tak, jak było to w przypadku 17-letniej Patrycji?

– Kiedy miałam pójść na spotkanie z rodzicami mojego chłopaka, myślałam, że dostanę zawału serca – wspomina Patrycja. Różnego rodzaju stroje przymierzałam przez tydzień, w końcu nawet śniło mi się, że mnie wyśmieli. Ostatecznie, gdy nadszedł „dzień zero”, okazało się, że rodzice Karola to ludzie obdarzeni wielkim poczuciem humoru – niepotrzebnie w ogóle się stresowałam! Przy okazji stało się jasne, po kim mój chłopak odziedziczył cudowną umiejętność rozśmieszania innych.”

Bez garnituru

Na niektórych portalach możesz znaleźć poradę, aby ubrać się w garnitur (a dziewczyna – w bardzo elegancką sukienkę). Spokojnie, wcale nie musisz tego robić – chyba, że zamierzasz się oświadczać . Jeśli jednak nie, wystarczy po prostu schludny, czysty strój. Dla osiągnięcia wyższego poziomu elegancji możesz zastąpić dżinsy spodniami z innego materiału (ale mogą mieć dowolny kolor) i koszulę o sportowym kroju i swobodnym wzorze.

Dziewczęta mają oczywiście bardziej szerokie pole do popisu. Warto zatem ubrać się ładnie, ale i skromnie – duży dekolt i mini spódniczkę lepiej zostawić w szafie na bardziej sprzyjającą okazję.

Prezent na pierwsze spotkanie z rodzicami chłopaka lub dziewczyny???

Kwiaty dla dziewczyny i dla mamy? To miły gest, ale nieobowiązkowy – jeśli miałby cię bardzo skrępować, lepiej sobie po prostu darować. Ciekawym rozwiązaniem jest za to przyniesienie deseru (kilka kawałków ciasta z dobrej cukierni). Taki gest na pewno zostanie doceniony, ale nie tak oficjalny jak kwiaty.

Zachowanie – grzecznie i… również skromnie

Innymi słowy, najważniejsze jest, byś zachowywał/a się naturalnie. Przesadny entuzjazm albo ogromna ilość żartów będą wydawały się sztuczne, ale z drugiej strony absolutnym milczeniem również nie zrobisz o sobie dobrego wrażenia . Jeśli nie czujesz się swobodnie, nie staraj się „zagadać” niezręcznej ciszy – poczujesz się jeszcze gorzej.

A przy posiłku…

Złota zasada, która chwyci za serce wszystkich rodziców: pomagaj w przygotowaniach i w sprzątaniu. Nie oznacza to oczywiście, że masz wyrzucić gospodynię z kuchni ze stwierdzeniem: „Ja pani pokażę, jak się robi dobry rosół” ani upierać się, że włożysz wszystkie naczynia do zmywarki. Wystarczy, że spytasz, czy możesz w czymś pomóc, a po obiedzie pomożesz poznosić naczynia.

Warto też pamiętać o jeszcze jednej kwestii – to niby oczywistość, ale tak na wszelki wypadek przypominamy. Podczas jedzenia nie wypada siorpać, mlaskać, nakładać sobie ostatniej porcji albo po prostu porcji… wielkich. Po prostu zachowaj normalne zasady kultury przy stole.

Jeśli coś pójdzie nie tak

Czyli popełniłeś/łaś jakąś gafę (wylany sok albo nieudany żart o łysinie, gdy ojciec dziewczyny nie ma ani jednego włoska na głowie) – zachowaj spokój. Po prostu powiedz: „przepraszam” i uśmiechnij się. Każdemu może się coś takiego zdarzyć i  z pewnością taki szczegół nie zburzy twoich starań o dobry wizerunek. Powodzenia!

Przeczytaj także artykuł Jak przedstawić chłopaka rodzicom gdzie znajdziesz dodatkowe wskazówki dotyczące spotkania chłopaka z rodzicami.

Czytaj dalej

Więcej w kategorii Związki

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.