Połącz się z nami

Zazdrość o przeszłość chłopaka

Związki

Zazdrość o przeszłość chłopaka

„Pomóżcie mi, bo oszaleję. Mam chłopaka, Kamila. Kocham go bardzo, ale między nami naprawdę zaczyna dziać się źle. Wszystko z powodu mojej wielkiej zazdrości o… jego byłą dziewczynę. Kiedy się o niej dowiedziałam, zaczęłam wypytywać o nią Kamila, potem zaczęłam śledzić ja w Internecie. Między nami często wybuchają awantury na ten temat, chociaż nie mają ze sobą kontaktu. Co robić?” Agata, 17l.

Zazdrość o przeszłość nie jest niczym zaskakującym – problem ten dotyka wiele par i potrafi zepsuć nawet dojrzałe związki. Jak się przed tym bronić i co można zrobić, aby przestać czuć zazdrość wobec tego, co działo się kiedyś?

Słusznie czy niesłusznie?
To pierwsze pytanie, które powinnaś lub powinieneś sobie zadać – czy twoja zazdrość jest słuszna? Może tak być, jeżeli twój chłopak albo twoja dziewczyna wciąż spotyka się ze swoim eks albo jeżeli ciągle wraca do tej osoby wspomnieniami, szuka jej na portalach społecznościowych, często z nią  rozmawia. Jeśli jednak tak nie jest, a zazdrość rodzi się tylko w twojej głowie – czas coś z tym zrobić.

Kto tu o tym pamięta?
Przede wszystkim, musisz zdać sobie sprawę z efektów, jakie możesz wywołać, ciągle powracając myślami (i słowami) do tego, jaka była jego eks czy jaki był jej były chłopak. Otóż tego, że byli razem, już nie zmienisz – nie ma takiej możliwości. Najlepiej byłoby teraz, gdyby on czy ona w ogóle nie pamiętał/-a o swojej byłej czy byłym. Problem w tym, że jeśli to ty cały czas o niej przypominasz („była lepsza ode mnie?”, „a może miała lepszą figurę?” „spotkałeś ją?”, „czy ona tam będzie?”) to robisz krzywdę waszemu związkowi i samej lub samemu sobie. Bo to w tym momencie ty jesteś osobą, która ciągle przypomina o kimś trzecim. Warto też uświadomić sobie pewną rzecz – gdyby jego lub jej eks nadal coś do niego czuł/a, to podziękowałaby ci za to, co właśnie robisz. Okropna myśl, prawda?

Rozmowa o pamiątkach
Mężczyźni podchodzą do wielu spraw nieco inaczej, niż kobiety. Dziewczyny chowają wszystkie pamiątki po nim do pudełka i chowają w szafie, chłopcy… raczej po prostu przesuwają zdjęcie byłej w głąb półki (a są i tacy, którzy potrafią po prostu nałożyć jedno zdjęcie, nowej dziewczyny, na stare – w jednej ramce!). I nie wynika to z żadnych „ukrytych uczuć”, ale po prostu ze zwykłego nieprzywiązywania wagi do takich rzeczy. Jeśli więc jesteś dziewczyną, którą do szału doprowadzają takie małe „odkrycia” z jego uczuciowej przeszłości, po prostu poproś o ich usunięcie z pola widzenia. Jeśli jemu na tobie zależy, na pewno to zrobi.

Kto ignoruje, ten wygrywa
Musisz uświadomić sobie, że twoją najlepszą bronią jest… ignorancja i pewność siebie. Jeśli twoja dziewczyna albo chłopak mieli kogoś w przeszłości – świetnie, ale teraz jesteś ty. Na twoją korzyść przemawia wszystko, co wskazuje na twój brak zaangażowania w ten temat. Czyli na przykład żarty: „Kurcze, widzisz? Byłeś z kimś innym. Mało brakowało, a nie doznałbyś zaszczytu chodzenia z kimś tak wspaniałym, jak ja”. Albo „Powinnam mu chyba podziękować, dzięki jego błędom tym bardziej doceniasz, jakie cudo trzymasz teraz za rękę!”. Żarty i lekkie podejście do tematu urzekają znacznie bardziej, niż sztywne pretensje o coś, co było kiedyś.

Męcząca zazdrość
Ostatnia sprawa, na którą warto zwrócić uwagę – zazdrość o przeszłość bywa męcząca. Przekonała się o tym 21-letnia dzisiaj Ania:

– Kiedy miałam 18 lat, byłam z Krzyśkiem. Kiedyś znalazłam przypadkiem zdjęcie jego byłej. Zaczęłam ją szpiegować, mieć ciągłe pretensje do Krzyśka, podejrzewać go o spotykanie się z nią. W końcu Krzysiek nie wytrzymał i ze mną zerwał. Po roku spotkaliśmy się i  ku mojemu zdziwieniu – on był ze swoją byłą! Już chciałam powiedzieć: „A nie mówiłam!”, gdy on stwierdził: „A wiesz, że dzięki tobie jesteśmy razem? Po naszym zerwaniu zdołowany poszedłem na imprezę do kumpla i ona tam była. Wyżaliłem się, powiedziałem o tej zazdrości. Z tego wszystkiego zaczęliśmy wspominać stare czasy i tak wyszło. Gdyby nie twoje zachowanie, na pewno nie bylibyśmy razem, bo ona była dla mnie przeszłością”. Poczułam się strasznie. Na szczęście, dzisiaj jestem już z kimś innym – zauważa Ania.

Opowieść Ani może służyć… ku przestrodze. Pamiętaj, że jeśli ciągle o czymś mówisz, zaczynasz też o tym czymś przypominać. A w tej sytuacji jest to przecież ostatnia rzecz, jakiej chcesz, prawda?

Przeczytaj także: Zazdrość o byłego partnera

Czytaj dalej

Więcej w kategorii Związki

 • Czy on chce do mnie wrócić? Czy on chce do mnie wrócić?

  Związki

  Czy on chce do mnie wrócić?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Byliście parą, ale… no właśnie, byliście. Coś poszło nie tak i już nie jesteście razem. Ty...

 • Jak poznać czy on/ona coś do mnie czuje? Jak poznać czy on/ona coś do mnie czuje?

  Podrywanie

  Jak poznać czy on/ona coś do mnie czuje?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Zastanawiasz się, czy on/ona czuje to samo, co ty? Czy może jest zbyt nieśmiały, by to...

 • Miłość ma granice Miłość ma granice

  Psychologia

  Miłość ma granice

  Autor: Redakcja TeenZone

  Pogląd o tym, że prawdziwa miłość nie zna granic, jest powszechnie panującym w naszym społeczeństwie. Zwykło...

 • Jak powiedzieć o starszym chłopaku? Jak powiedzieć o starszym chłopaku?

  Rodzina

  Jak powiedzieć o starszym chłopaku?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Aniołek, 15 lat: Jestem z dużo starszym chłopakiem, nie chcielibyśmy się ukrywać. Chciałabym powiedzieć o nas...

 • Pierwsze spotkanie… z rodzicami sympatii Pierwsze spotkanie… z rodzicami sympatii

  Związki

  Pierwsze spotkanie… z rodzicami sympatii

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Pomóżcie! Moja dziewczyna zaprosiła mnie na obiad... do rodziców. Znamy się już długo, ale i tak...

 • Randka z internetu Randka z internetu

  Podrywanie

  Randka z internetu

  Autor: Redakcja TeenZone

  Zawieranie internetowych znajomości to jedna z najciekawszych i najprzyjemniejszych rozrywek współczesnych nastolatków. Nie ma w tym...

 • Miłość od pierwszego wejrzenia – istnieje czy nie? Miłość od pierwszego wejrzenia – istnieje czy nie?

  Podrywanie

  Miłość od pierwszego wejrzenia – istnieje czy nie?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Moja przyjaciółka nie ma chłopaka, chociaż bardzo chciałaby mieć. Problem w tym, że ona czeka na...

 • Zakochałam się w kuzynie! Zakochałam się w kuzynie!

  Rodzina

  Zakochałam się w kuzynie!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Nie wiem, co mam robić, jestem załamana. Siostra mojego taty, czyli moja ciocia, mieszka za granicą....

 • Mój chłopak dba o siebie bardziej niż ja! Mój chłopak dba o siebie bardziej niż ja!

  Psychologia

  Mój chłopak dba o siebie bardziej niż ja!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mam dość nietypowy problem. Chodzi o mojego chłopaka, Marka. On dba o siebie bardziej, niż ja!...

 • W jaki sposób ratować związek? W jaki sposób ratować związek?

  Związki

  W jaki sposób ratować związek?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Nie istnieją związki, w których nie ma żadnych konfliktów – jeśli ktoś twierdzi inaczej, to albo...

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.