Połącz się z nami

Wspólne życie w cieniu jej lub jego eks

Związki

Wspólne życie w cieniu jej lub jego eks

„Mam na imię Justyna, jestem dziewczyną Bartka. Ogólnie jesteśmy dobrą parą, ale… jest jeden problem. Otóż ten problem ma na imię Ania i jest byłą dziewczyną mojego Bartka. Nie jestem zła, że z nią był, ja też miałam innych chłopaków. Ale ona ciągle jest gdzieś obok nas! A to spotykamy ją na imprezie, a to gdzieś z nami idzie. Gdy Bartek o niej wspomina, zaczynam czuć wściekłość – skąd mam wiedzieć, że wszystko między nimi skończone, skoro ona ciągle gdzieś się kręci?” Justyna, 17l.

Problem Justyny jest w rzeczywistości problemem wielu nastolatków. Gdy żyjemy w stałej grupie przyjaciół czy znajomych, trudno jest tak po prostu zerwać ze sobą kontakty – w końcu dlaczego jedna strona ma zachować wszystkich znajomych, a druga… nikogo?

Jeśli i ciebie irytuje jej lub jego obecność w waszym życiu – dowiedz się, co robić.

Tylko spokojnie
Jedna z najważniejszych, żelaznych zasad postępowania w takiej sytuacji brzmi: „Nie denerwuj się”. Nie pokazuj, jak bardzo jesteś zazdrosny czy zazdrosna, bo zaszkodzisz tylko… sobie. Wyobraź sobie analogiczną sytuację. Twój były chłopak (dziewczyna) i ty macie wciąż tych samych znajomych, więc czasem się spotykacie.

Twoją obecną sympatię bardzo to denerwuje i coraz częściej słyszysz, że „on tak na ciebie patrzy”. Co w końcu robisz? Zapewne zaczynasz o tym myśleć i zastanawiać się, czy rzeczywiście były/a coś do ciebie czuje. Zaczynasz kierować myśli w jej lub jego stronę, chociaż nie zrobił(a)byś tego, gdyby nie słowa obecnego chłopaka lub dziewczyny.

Jaki z tego wniosek? Bardzo prosty. Odwracając sytuację – jeśli będziesz ciągle podkreślał/a, że „widzisz”, że coś nadal iskrzy między byłymi partnerami, możesz rozbudzić ich związek na nowo. A nawet, jeśli tak się nie stanie – to po co wychodzić na okropnego zazdrośnika?

Ustalcie zasady
Jeśli bardzo przeszkadza ci obecność „eks” w waszym życiu, ustalcie pewne zasady. Na przykład – „Macie wspólnych znajomych, więc to zrozumiałe, że czasami się widzicie. Jednak nie zgadzam się na spotkania sam na sam – to dla mnie zbyt przykre”. Takie proste zasady pomagają zapobiec konfliktom w przyszłości.

Niepokojące sygnały

Niestety, w niektórych przypadkach okazuje się, że przeczucia i irytacja nowego partnera (czyli ciebie) są trafione, bo twoja miłość i eks wciąż coś do siebie czują. Co może o tym przemawiać?

Jego/jej chęć do ciągłych spotkań
Jeśli twój chłopak czy dziewczyna bardzo nerwowo reaguje na twoje prośby o uniknięcie kontaktu z eks, może to świadczyć o ciągle trwającym uczuciu. Do takiego samego wniosku można dojść, jeśli np. ona ciągle przesiaduje u swojej byłej w domu, a na twoje zarzuty odpowiada złością.

„Śledzenie” eks
Innymi słowy, zauważasz, że on lub ona często przegląda profil byłej sympatii na Facebooku, ogląda zdjęcia z czasów byłego związku albo po prostu wypytuje znajomych „co słychać u Igi?”, to może to niestety oznaczać, że jego lub jej uczucia nie należą tylko do ciebie.

Chwila prawdy
Co robić w sytuacji, kiedy masz prawdziwe powody, by podejrzewać, że twój chłopak lub dziewczyna wciąż czuje coś do swojej byłej sympatii? Masz dwa wyjścia – pierwsze z nich to udawanie, że niczego nie zauważasz. Niestety, to niezbyt dobre rozwiązanie, ponieważ w przypadku istniejącego uczucia tylko marnujesz swój czas.

Druga opcja to szczera rozmowa ze swoim chłopakiem czy dziewczyną. Wytłumacz powody niepokoju, opowiedz o swoich obserwacjach i podejrzeniach i poproś o szczere wyjaśnienie sytuacji. Jeśli usłyszysz, że twój punkt widzenia nie ma nic wspólnego z prawdą – uwierz w to. Jednak na wszelki wypadek bądź przygotowany/a na trochę bardziej przykrą odpowiedź.

Przeczytaj także: Zazdrość o byłego chłopaka lub byłą dziewczynę

Czytaj dalej

Więcej w kategorii Związki

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.