Połącz się z nami

Wspólne życie w cieniu jej lub jego eks

Związki

Wspólne życie w cieniu jej lub jego eks

„Mam na imię Justyna, jestem dziewczyną Bartka. Ogólnie jesteśmy dobrą parą, ale… jest jeden problem. Otóż ten problem ma na imię Ania i jest byłą dziewczyną mojego Bartka. Nie jestem zła, że z nią był, ja też miałam innych chłopaków. Ale ona ciągle jest gdzieś obok nas! A to spotykamy ją na imprezie, a to gdzieś z nami idzie. Gdy Bartek o niej wspomina, zaczynam czuć wściekłość – skąd mam wiedzieć, że wszystko między nimi skończone, skoro ona ciągle gdzieś się kręci?” Justyna, 17l.

Problem Justyny jest w rzeczywistości problemem wielu nastolatków. Gdy żyjemy w stałej grupie przyjaciół czy znajomych, trudno jest tak po prostu zerwać ze sobą kontakty – w końcu dlaczego jedna strona ma zachować wszystkich znajomych, a druga… nikogo?

Jeśli i ciebie irytuje jej lub jego obecność w waszym życiu – dowiedz się, co robić.

Tylko spokojnie
Jedna z najważniejszych, żelaznych zasad postępowania w takiej sytuacji brzmi: „Nie denerwuj się”. Nie pokazuj, jak bardzo jesteś zazdrosny czy zazdrosna, bo zaszkodzisz tylko… sobie. Wyobraź sobie analogiczną sytuację. Twój były chłopak (dziewczyna) i ty macie wciąż tych samych znajomych, więc czasem się spotykacie.

Twoją obecną sympatię bardzo to denerwuje i coraz częściej słyszysz, że „on tak na ciebie patrzy”. Co w końcu robisz? Zapewne zaczynasz o tym myśleć i zastanawiać się, czy rzeczywiście były/a coś do ciebie czuje. Zaczynasz kierować myśli w jej lub jego stronę, chociaż nie zrobił(a)byś tego, gdyby nie słowa obecnego chłopaka lub dziewczyny.

Jaki z tego wniosek? Bardzo prosty. Odwracając sytuację – jeśli będziesz ciągle podkreślał/a, że „widzisz”, że coś nadal iskrzy między byłymi partnerami, możesz rozbudzić ich związek na nowo. A nawet, jeśli tak się nie stanie – to po co wychodzić na okropnego zazdrośnika?

Ustalcie zasady
Jeśli bardzo przeszkadza ci obecność „eks” w waszym życiu, ustalcie pewne zasady. Na przykład – „Macie wspólnych znajomych, więc to zrozumiałe, że czasami się widzicie. Jednak nie zgadzam się na spotkania sam na sam – to dla mnie zbyt przykre”. Takie proste zasady pomagają zapobiec konfliktom w przyszłości.

Niepokojące sygnały

Niestety, w niektórych przypadkach okazuje się, że przeczucia i irytacja nowego partnera (czyli ciebie) są trafione, bo twoja miłość i eks wciąż coś do siebie czują. Co może o tym przemawiać?

Jego/jej chęć do ciągłych spotkań
Jeśli twój chłopak czy dziewczyna bardzo nerwowo reaguje na twoje prośby o uniknięcie kontaktu z eks, może to świadczyć o ciągle trwającym uczuciu. Do takiego samego wniosku można dojść, jeśli np. ona ciągle przesiaduje u swojej byłej w domu, a na twoje zarzuty odpowiada złością.

„Śledzenie” eks
Innymi słowy, zauważasz, że on lub ona często przegląda profil byłej sympatii na Facebooku, ogląda zdjęcia z czasów byłego związku albo po prostu wypytuje znajomych „co słychać u Igi?”, to może to niestety oznaczać, że jego lub jej uczucia nie należą tylko do ciebie.

Chwila prawdy
Co robić w sytuacji, kiedy masz prawdziwe powody, by podejrzewać, że twój chłopak lub dziewczyna wciąż czuje coś do swojej byłej sympatii? Masz dwa wyjścia – pierwsze z nich to udawanie, że niczego nie zauważasz. Niestety, to niezbyt dobre rozwiązanie, ponieważ w przypadku istniejącego uczucia tylko marnujesz swój czas.

Druga opcja to szczera rozmowa ze swoim chłopakiem czy dziewczyną. Wytłumacz powody niepokoju, opowiedz o swoich obserwacjach i podejrzeniach i poproś o szczere wyjaśnienie sytuacji. Jeśli usłyszysz, że twój punkt widzenia nie ma nic wspólnego z prawdą – uwierz w to. Jednak na wszelki wypadek bądź przygotowany/a na trochę bardziej przykrą odpowiedź.

Przeczytaj także: Zazdrość o byłego chłopaka lub byłą dziewczynę

Czytaj dalej

Więcej w kategorii Związki

 • Psychologia

  Była dziewczyna robi mi złą opinię!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Witam. Potrzebuję pomocy. Dwa miesiące temu rozstałem się z Klaudią. Myślałem, że przyjmie tę wiadomość z...

 • Związki

  Jesteśmy razem czy… nie?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Nie wiem już, co mam robić. Chodzi o to, że niby mam chłopaka, Roberta. Ale chyba...

 • Psychologia

  Jak przedstawić rodzicom chłopaka?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Julia, 15 lat: Od kilku miesięcy spotykam się potajemnie z dwa lata starszym chłopakiem. To mój...

 • Psychologia

  „Przerwa” w związku a zdrada – jak to jest?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mam wielki problem, chodzi o moją dziewczynę. Kilka tygodni temu uznaliśmy, że męczymy się ze sobą...

 • Związki

  Nie lubię rodziny mojego chłopaka

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mam pewien problem i proszę o pomoc. Mianowicie, chodzi o to, że mam cudownego chłopaka. Jest...

Do góry