Połącz się z nami

Mój chłopak pali papierosy!

Nałogi

Mój chłopak pali papierosy!

Stare przysłowie mówi, że nie kocha się za coś, ale pomimo czegoś. To prawda, bo nie ma przecież ludzi idealnych. Z drugiej strony, co zrobić, gdy kochamy, ale jakiś drobiazg u tej drugiej osoby przeszkadza nam tak bardzo, że psuje całą atmosferę spotkań? Jak na przykład… papierosy? Co zrobić gdy Twój chłopak lub dziewczyna pali papierosy?

Dlaczego to tak przeszkadza?

Wiele osób, które same nie palą i są w związku z palaczami, zastanawia się nad pewną kwestią: dlaczego palenie nie przeszkadza mi u znajomych, ale u niej / u niego już tak? Z pozoru wydaje się to być niedorzeczne i złośliwe – bo to przecież dla kochanej osoby powinniśmy mieć większą tolerancję. Jednak, gdyby się bardziej zastanowić, taka postawa staje się bardziej zrozumiała.

Przede wszystkim, trzeba podkreślić, że z naszymi znajomymi nie jesteśmy tak blisko. Nie przytulamy się, nie całujemy, nie kochamy (jeśli macie za sobą już pierwszy stosunek). Są gdzieś obok, a nie zawsze z nami. Tymczasem z chłopakiem albo dziewczyną jest już zupełnie inaczej. Jesteście bardzo blisko, więc zaczynasz intensywnie czuć papierosy. Nie oszukujmy się – ktoś, kto regularnie pali, nie jest w stanie zlikwidować nieprzyjemnego zapachu w 100%. Do tego dochodzą żółte paznokcie, brzydka woń z ust i nieprzyjemne pachnące włosy.

Są też osoby, które nie tolerują papierosów w ogóle – ani u znajomych, ani u partnera. W takiej sytuacji związek z osobą palącą zmienia się w regularne awantury i zabawę w szpiega („Paliłeś?!”). Jednocześnie nie chcemy kończyć znajomości, ponieważ w gruncie rzeczy dana osoba jest dla nas bardzo ważna, tylko te papierosy… co zatem robić, a czego nie?

Zastanów się, czy odpowiada ci kompromis

Na przykład taki, że on czy ona pali tylko wtedy, kiedy się nie spotykacie. W międzyczasie ty jednak nie możesz robić mu/jej wyrzutów – chociażby o ilość wypalonych papierosów podczas spotkania z kolegą czy koleżanką. Możesz również poprosić, by przed każdym spotkaniem z Tobą przebierał/a się i mył/a zęby.

Uwaga! Taki kompromis ma sens tylko w przypadku, jeśli nie będą ci przeszkadzały pozostałe aspekty związane z paleniem – jak na przykład niezbyt pięknie pachnące ubrania chłopaka czy dziewczyny.

Dowód miłości? Nic z tego!

Może cię kusić, by poprosić o rzucenie palenia z uwagi na ciebie, takie wyrzeczenie z miłości. Zastanów się jednak, czy rzeczywiście tego chcesz, czy może raczej wolisz, aby czy ona przestał/a palić dla samego siebie. Dopiero ta druga opcja daje nadzieję na brak powrotu do nałogu.

Przedstaw konsekwencje palenia

Zamiast czynić tej drugiej osobie liczne wyrzuty, poświęć jeden dzień na zebranie wielu informacji dotyczących szkodliwości palenia i zrób z ich prezentację. Wybieraj okropne zdjęcia zniszczonych płuc, osób, które umierają na raka płuc, żółtych palców. Przedstaw ilość szkodliwych substancji zawartych w papierosach, stwórz też prezentację dotyczącą wydatków związanych z paleniem. Możesz też zaproponować, by on czy ona odkładała sobie pieniądze, które wydawane byłyby na papierosy. Na koniec wręcz prezent – którąś z publikacji traktujących o rzucaniu papierosowego nałogu (najlepszymi opiniami cieszy się „Prosta metoda, jak skutecznie rzucić palenie” autorstwa Allen Carr). Wszystko po to, by decyzja, którą podejmie twój chłopak czy dziewczyna, wynikała z jego dużej świadomości i chęci rzucenia nałogu, a nie z twoich wyrzutów.

Zrób prezent

W ostatnim roku ogromnie popularne stały się papierosy elektroniczne. Obecnie wielu ludzi, którzy się na nie przerzucili, deklaruje dużą niechęć do zapachu i ograniczeń związanych ze zwykłymi papierosami. Może to zadziała także na twojego chłopaka czy dziewczynę? Nie tylko będzie mógł palić przy tobie, ale też istnieje możliwość wybrania płynów, które mają bardzo przyjemny aromat.

Warto jednak podkreślić, że dobrej jakości papieros elektroniczny to wydatek około 100 złotych. Może warto więc sprezentować go dopiero na jakąś okazję (np. Walentynki?).

A może… zerwać z chłopakiem lub dziewczyną?

Oczywiście najlepiej zarówno dla twojego chłopaka czy dziewczyny, jak i dla ciebie, byłoby rzucenia jej/jego nałogu. Jeśli jednak żadne twoje działanie nie przynoszą rezultatu, a ty na samą myśl o spotkaniu czujesz niechęć, w dodatku ciągle się kłócicie – może warto zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście do siebie pasujecie.

Więcej w kategorii Nałogi

 • Aktywność fizyczna

  Uzależnienie od ćwiczeń fizycznych

  Autor: Redakcja TeenZone

  Kiedy myślimy o uzależnieniach, to najczęściej w kontekście narkotyków, alkoholu albo papierosów. Coraz częściej mówi się...

 • Nałogi

  Zatrucie alkoholem – jak je rozpoznać i co wtedy robić?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Co jakiś czas w mediach pojawiają się informację o nastolatkach, którzy trafiają do szpitali na skutek...

 • Nałogi

  Mój ojciec jest alkoholikiem

  Autor: Redakcja TeenZone

  Problemy innych nastolatków? Pewnie uśmiechasz się z politowaniem na samą myśl. Bo zakochanie, oceny w szkole...

 • Nałogi

  Czy grozi Ci… uzależnienie?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Jak wyobrażasz sobie osobę uzależnioną od alkoholu? Jako osobę spod „budki z piwem”, prawda? Brudny, śmierdzący...

 • Nałogi

  Solarium – prawdy i mity

  Autor: Redakcja TeenZone

  Przed nami cudowne dni pełne słońca i.. bardziej skąpych strojów. Pokazujemy nogi, ręce, a na plaży...

 • Nałogi

  Mój tata prowadzi po pijaku!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mam ogromny problem, o którym wstydzę się rozmawiać ze znajomymi. Chodzi o to, że mój tata...

 • Nałogi

  Cała prawda o dopalaczach

  Autor: Redakcja TeenZone

  Na pewno o nich słyszałeś lub słyszałaś. Z dużym prawdopodobieństwem nawet miałeś/-łaś okazję je zobaczyć, ktoś...

 • Nałogi

  Ciągłe przebywanie na Facebook’u

  Autor: Redakcja TeenZone

  Większość nastolatków kocha Facebooka. Dodajemy tam właściwie wszystko – zdjęcia z wycieczek, z domu, ze spotkań,...

 • Nałogi

  Uzależnienie od gier komputerowych

  Autor: Redakcja TeenZone

  O uzależnieniu od gier komputerowych mówi się od dłuższego czasu – jednak specjaliści podkreślają, że skala...

 • Nałogi

  Dlaczego napoje energetyczne są szkodliwe? Sprawdź!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Uwielbiamy napoje energetyczne – za smak i pobudzenie, jak dają. Jednak jeśli i ty jesteś miłośnikiem...

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.