Połącz się z nami

Czy grozi Ci… uzależnienie?

Nałogi

Czy grozi Ci… uzależnienie?

Jak wyobrażasz sobie osobę uzależnioną od alkoholu? Jako osobę spod „budki z piwem”, prawda? Brudny, śmierdzący jegomość, szukający pieniędzy od kogokolwiek, tylko po to, by napić się najtańszego wina. Określenie „uzależniony” jakoś kompletnie nie pasuje do nastolatka, który po prostu lubi się zabawić na imprezach – już sam pomysł tego połączenia wydaje się niedorzeczny. Do czasu – coraz więcej nastolatków staje się uzależnionych od alkoholu. Sprawdź, czy nie jesteś jednym z nich.

Uzależnienie od alkoholu bywa nazywane chorobą XXI wieku – jednak z pewnością by tak nie było, gdyby mianem „uzależniony” można było nazwać tylko mało eleganckich panów, spożywających tanie wino na obcych działkach ogrodniczych. W alkoholizm wpadają piękne, zadbane kobiety, lekarze, księża czy ekspedientki w sklepie. Nie ma tutaj żadnej reguły, która mówiłaby: „im bardziej ktoś jest wykształcony, tym mniejsze ryzyko wpadnięcia w alkoholizm”. Niestety, wielu ludzi nie zdaje sobie z tego sprawy, podobnie jak z innego faktu – który mówi o pojawianiu się sygnałów uzależnienia już w wieku „nastu” lat. Zaciekawiło cię, czy sprawa może dotyczyć również i ciebie? Zastanów się zatem, czy któryś z opisów dotyczy właśnie twojej osoby lub twojego stylu spędzania czasu.

„Po alkoholu jestem bardziej…”
… śmiały, odważny, towarzyski – można tak wymieniać. Zmiany w zachowaniu zachodzące po spożyciu alkoholu zachodzą zarówno u osób uzależnionych, jak i zdrowych. Gdzie zatem znajduje się niebezpieczna różnica? Otóż dla osoby pijącej okazjonalnie, działanie alkoholu jest pewnym dodatkiem, skutkiem ubocznym. Uzależniony kolega będzie z kolei sięgał po piwo DLA osiągnięcia wspomnianego efektu. Ostatecznie okazuje się, że taki nastolatek pije, bo tylko wtedy może się rozluźnić. To jeden z pierwszych niepokojących sygnałów – nieprawidłowa motywacja do spożywania alkoholu.

„Ty to masz łeb!”
Tzw. „mocna głowa” to bardzo często powód do dumy. Czasem warto jednak zastanowić się, skąd bierze się duża wytrzymałość na działanie kilkunastu butelek piwa czy wielu kieliszków wódki. Jeśli to wynik np. dużej masy ciała, dobrego „podkładu” (czytaj – zjedzenia solidnego posiłku przed spożyciem alkoholu), mocna głowa nie powinna dziwić. Jeśli jednak tolerancja na alkohol zwiększa się stopniowo, na skutek coraz większych jego „dawek”, serwowanych organizmowi, nie powinien być to powód do dumy, lecz do… niepokoju.

Jedno piwo i koniec? To niemożliwe!
Jeśli masz problem z alkoholem, z dużym prawdopodobieństwem nie potrafisz wypić jednego piwa i… na tym poprzestać. Wręcz przeciwnie – zapewne szukasz czegokolwiek, co mogłoby cię (i twoich znajomych) „dopić”. Dążenie do upojenia kończącego się „urwanym filmem” to nie świetna zabawa, choć najczęściej taką się wydaje. To niestety jedna z oznak tego, że możesz mieć problem.

Piwko do filmu
Oczywiście, jeżeli jesteś osobą pełnoletnią, nie ma w nim niczego złego – problem zaczyna się, kiedy ktoś zaczyna pić to piwko w samotności. Codziennie, co drugi dzień, byle poczuć słodki smak rozluźnienia. Rzadko zdarza się, by osoba nieuzależniona regularnie piła w samotności. Może zdarzyć się to jeden, dwa razy – ale z pewnością nie kilka razy w tygodniu. Jeśli zatem nie wyobrażasz sobie obejrzenia wieczornego filmu bez „czteropaku” – zastanów się, kiedy ostatnio w ogóle spędziłeś wieczór bez alkoholu.

Żółta kartka

Specjalistom od spraw uzależnień, którzy mają za sobą pracę z wieloma nastolatkami, nieobce są bardzo poważne objawy, o których opowiadają im sami zainteresowani. Symptomy te uznawane są już za bardzo znaczące – jeśli zatem zauważysz któryś u siebie, zastanów się nad wizytą u specjalisty.

Kłamstwa, kłamstewka…
„Naginasz” trochę prawdę, tłumacząc się mamie z ilości wypitych piw? To zrozumiałe, jeśli po prostu niefortunnie „przeliczyłeś” się z efektem działania alkoholu. Jeśli jednak standardowo kłamiesz, bo po prostu nie masz ochoty przyznawać się do ilości wypitej wódki/piwa – uwierz, to bardzo niepokojący sygnał, świadczący o problemie.

Zabawa w chowanego
O której oczywiście wiesz tylko ty. Odchodząc od metafor – jeśli zdarza ci się chować alkohol (nawet „niewinne” butelki piwa – na wieczór), świadczy to źle o twoim podejściu do picia. Nie ma tutaj żadnych usprawiedliwień, tłumaczeń, wyjątków. Osoby nieuzależnione nie chowają alkoholu, bo nie czują takiej potrzeby.

Od teraz nie piję!
Zastanów się, ile razy próbowałeś zrobić sobie przerwę w piciu? Ile razu planowałeś sobie tygodniowe, miesięczne czy trzymiesięczne „wakacje” od alkoholu? Według specjalistów, już sam fakt stawiania sobie takich celów, jest wielce niepokojący. Co więcej – o czym wie zdecydowana mniejszość uzależnionych, wytrwanie w postanowieniu nie świadczy o braku uzależnienia. Z drugiej strony, odnoszenie porażek w wyznaczonych celach mówi zwykle o bardziej zaawansowanym poziomie alkoholizmu.

Mam problem – co dalej?

Jeśli po przeczytaniu tego tekstu odczuwasz złość na samą myśl o tym, że ktoś sugeruje ci alkoholizm, podczas kiedy ty przecież nie masz tego problemu – zastanów się, dlaczego tak bardzo cię to  irytuje. Może jednak warto udać się do kogoś, kto oceni twoją sytuację bardziej obiektywnie, niż ty sam?

Pamiętaj – nie bez powodu alkohol jest tylko dla osób pełnoletnich!

Więcej w kategorii Nałogi

 • Dopalacze – jak odmówić? Dopalacze – jak odmówić?

  Nałogi

  Dopalacze – jak odmówić?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Moich znajomych bardzo kręcą dopalacze – raz na jakiś czas, na imprezach najczęściej, sięgają po jakieś...

 • Mój chłopak handluje narkotykami! Mój chłopak handluje narkotykami!

  Nałogi

  Mój chłopak handluje narkotykami!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Od trzech miesięcy chodzę z Kamilem. Na początku nie znałam jego „sekretów”, wiedziałam tylko, że ma...

 • Ciągłe przebywanie na Facebook’u Ciągłe przebywanie na Facebook’u

  Nałogi

  Ciągłe przebywanie na Facebook’u

  Autor: Redakcja TeenZone

  Większość nastolatków kocha Facebooka. Dodajemy tam właściwie wszystko – zdjęcia z wycieczek, z domu, ze spotkań,...

 • Jeszcze lek czy już trucizna? Jeszcze lek czy już trucizna?

  Nałogi

  Jeszcze lek czy już trucizna?

  Autor: Redakcja TeenZone

  O jakich uzależnieniach mówi się najczęściej w kontekście nastolatków? Oczywiście o narkotykach, ewentualnie o papierosach. Tymczasem...

 • Palenie wśród młodzieży Palenie wśród młodzieży

  Nałogi

  Palenie wśród młodzieży

  Autor: Redakcja TeenZone

  Zdecydowana większość osób palących to te, które weszły w nałóg w okresie dorastania. Czas ten sprzyja...

 • Zatrucie alkoholem – jak je rozpoznać i co wtedy robić? Zatrucie alkoholem – jak je rozpoznać i co wtedy robić?

  Nałogi

  Zatrucie alkoholem – jak je rozpoznać i co wtedy robić?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Co jakiś czas w mediach pojawiają się informację o nastolatkach, którzy trafiają do szpitali na skutek...

 • Uzależnienie od Facebook’a Uzależnienie od Facebook’a

  Nałogi

  Uzależnienie od Facebook’a

  Autor: Redakcja TeenZone

  Kinga, 15 lat: Ostatnio zauważyłam, że jestem uzależniona od Facebook'a. Cały czas mam ochotę sprawdzać co...

 • Mój chłopak dużo pije! Mój chłopak dużo pije!

  Nałogi

  Mój chłopak dużo pije!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Pomóżcie, bo już naprawdę nie wiem, co mam zrobić. Chodzi o to, ze mam chłopaka, Irka....

 • Uzależnienie od gier komputerowych Uzależnienie od gier komputerowych

  Nałogi

  Uzależnienie od gier komputerowych

  Autor: Redakcja TeenZone

  O uzależnieniu od gier komputerowych mówi się od dłuższego czasu – jednak specjaliści podkreślają, że skala...

 • Przyjaciółka ma problem z narkotykami… Przyjaciółka ma problem z narkotykami…

  Nałogi

  Przyjaciółka ma problem z narkotykami…

  Autor: Redakcja TeenZone

  Tytułowa przyjaciółka może być też przyjacielem – płeć nie ma tutaj żadnego znaczenia. Problem narkotyków dotyka...

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.