Połącz się z nami

Palenie wśród młodzieży

Nałogi

Palenie wśród młodzieży

Zdecydowana większość osób palących to te, które weszły w nałóg w okresie dorastania. Czas ten sprzyja eksperymentom, próbom i sprzeciwianiu się zakazom – łatwo więc ulec pokusie. Część nastolatków bardzo mocno wierzy, że się nie uzależni – w końcu to tylko jeden papieros, może dwa na imprezie. Jak jednak wygląda sytuacja okiem specjalisty?

Zapewne znasz całą masę osób, które palą regularnie. Nie wyobrażasz sobie ich bez tego niezbyt aromatycznego dodatku w ustach, prawda? Fakt ich palenia jest dla ciebie tak oczywisty, że gdyby nagle zdecydowali się na rzucenie nałogu (czego zapewne próbowali), w pierwszej chwili trudno byłoby ci się przyzwyczaić, że nie palą. Trzeba jednak uświadomić sobie fakt, że każdy z nich kiedyś żył bez papierosów.

Dla każdego nałogowca, także dla tych, którzy palą dwie paczki dziennie (wydając na to 600 zł miesięcznie) palenie było kiedyś rzeczą kompletnie nieznaną. Także oni sięgali kiedyś po pierwszego papierosa, nie myśląc o uzależnieniu – gdyby jednak ktoś kiedyś powiedział im, jak to się skończy, zapewne szybko zmieniliby zdanie co do „próbowania”.

Szkodliwość palenia papierosów w młodym wieku

Gdy nadarza się okazja, by spróbować papierosów, wielu nastolatków na chwilę „zapomina”, co w tym nałogu jest po prostu nieciekawego. Warto zatem powiedzieć to raz jeszcze – co z dużym prawdopodobieństwem sobie fundujesz w przyszłości, sięgając po pierwszego papierosa?

  • Zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwór płuc. Chorobę, która ma niskie statystyki przeżywalności i która łączy się z olbrzymim cierpieniem przed śmiercią.
  • Mnóstwo pieniędzy wydanych na papierosy. Zakładając, że będziesz palił paczkę dziennie – daje to koszt około 350 złotych miesięcznie. I uwierz – jeśli nie będziesz ich miał, to nawet pożyczysz, byle tylko zapalić.
  • Smród. Tak, od osób palących nie pachnie zbyt pięknie. Apaszka nie pachnie perfumami, ale popielnicą. A facet nie jest męski, gdy zamiast wody toaletowej, kobieta czuje od niego świeżo wypalonego papierosa.
  • Wysuszoną, zniszczoną skórę.
  • Żółte paznokcie
  • Zepsute zęby i cóż, niezbyt przyjemny oddech.
  • Brak komfortu w różnych sytuacjach – np. szukanie możliwości zapalenia w pracy i narażanie się na nieprzyjemności z tego powodu
  • Uzależnienie swojego nastroju od tego, czy masz przy sobie „fajki”. Osoby, którym właśnie zabrakło papierosa są rozdrażnione i podenerwowane. A taka sytuacja spotka cię co najmniej kilkadziesiąt razy w życiu.
  • W przyszłości – problemy z płodnością. Jak potwierdzają najnowsze badania, nikotyna potrafi skutecznie pogorszyć pracę plemników.

Jesteś panem sytuacji… ten ostatni raz

Popadnięcie w nałóg palenia odbiera ci wolność. Przez wiele lat to papierosy będą decydowały o tym, czy masz dobry, czy zły nastrój. Będziesz wychodził na lodowaty wiatr, chociaż wcale nie masz na to ochoty. Będzie słuchał irytujących komentarzy tych, którym przeszkadza twoje palenie (włącznie z „rany, ale śmierdzisz”). Niezbyt przyjemna perspektywa, prawda?

Moment, w którym decydujesz się na spróbowanie papierosa może być ostatnim, w którym nie odczuwasz jego braku. A nie jest ci z tym źle, prawda? Dlatego warto się dokładnie zastanowić – czy naprawdę masz ochotę się uzależnić?

Czytaj dalej

Więcej w kategorii Nałogi

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.