Połącz się z nami

Narkotyki na imprezach

Nałogi

Narkotyki na imprezach

Karolina, 15 lat: Czasem na imprezach moi znajomi biorą narkotyki, najczęściej ecstazy lub amfetaminę. Często namawiają mnie żebym też spróbowała. Mówią żebym raz spróbowała, a jak nie chcę, to przecież nie muszę brać, że od razu i tak się nie uzależnię i nic mi się nie stanie. Czy to co oni mówią to prawda i czy rzeczywiście przy pierwszej próbie narkotyków nic mi nie grozi?

Coraz częściej zdarza się, że młodzi ludzie sięgają po różnego rodzaju używki: papierosy, alkohol, a także narkotyki. Te ostatnie są nielegalne, a mimo to bardzo wiele osób bezmyślnie po nie sięga, nie zastanawiając się nad konsekwencjami zażywania tych środków.

Zwodnicze jest także używanie podziału narkotyków na „miękkie” i „twarde”. Taka klasyfikacja potrafi zmylić, ponieważ narkotyki te dzielą się na te, które silnie uzależniają i na takie, od których człowiek rzadziej się uzależnia – klasyfikacja ta nie obejmuje środków, które choć nie są mocno uzależniające, działają bardzo szkodliwie na ludzki organizm (np. popularne „dopalacze”. Do narkotyków „twardych” zalicza się między innymi kokainę, amfetaminę, heroinę, a do „miękkich” marihuanę i haszysz.

Chociaż trudno określić od którego momentu człowiek popada w narkotykowy nałóg – zazwyczaj zależy to od rodzaju zażywanych substancji – przyjmuje się, że uzależnienie pojawić się może już po pierwszym spożyciu. Szczególnie heroina, amfetamina (oraz jej pochodne) potrafią bardzo szybko wpłynąć niekorzystnie na organizm, powodując: zakłócenia rytmu serca, depresje, brak chęci do życia, krwawienia wewnętrzne, bezsenność, urojenia i psychozy.

Tak zwana faza zejścia – czyli moment w którym stężenie narkotyku w organizmie słabnie – potrafi być tak fizycznie bolesna, że niektórzy zechcą ponownie sięgnąć po używkę, tylko po to by ulżyć sobie w cierpieniach. W trakcie tej fazy doświadczyć można: bóli głowy, wymiotów, kurczy mięśni brzucha, drażliwości, zimnych dreszczy na przemian z falami gorąca.

Bardzo często ludzie sięgają po tańsze wersje tychże narkotyków, które potrafią być zanieczyszczone, a ich wagę zwiększa się dodając innych substancji niewiadomego pochodzenia. Zażywanie takich narkotyków może powodować inne niepożądane skutki, które trudno przewidzieć. Przedawkowanie narkotyków (na przykład: ecstazy, amfetamina) grozi trwałymi zaburzeniami, a nawet śmiercią!

Chociaż wiele osób uważa, że po pierwszym spróbowaniu trudno stać się narkomanem, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że początkowe działanie leku może spodobać się do tego stopnia, że będziemy chcieli znów spróbować narkotyku. Aż znajdziemy się w punkcie gdzie żadna impreza czy spotkanie ze znajomymi nie będzie mogło być udane bez narkotyków – i to już będzie poważne uzależnienie (psychiczne i/lub fizyczne).

Więcej w kategorii Nałogi

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.