Połącz się z nami

Dlaczego alkohol jest szczególnie groźny dla dziewczyn?

Nałogi

Dlaczego alkohol jest szczególnie groźny dla dziewczyn?

Polskie kobiety piją coraz więcej alkoholu i picie to zaczyna się już od nastoletniego wieku. Jednocześnie jednak wiele dziewczyn nie zna podstawowych faktów o upijaniu się albo wpływie alkoholu na organizm, co często prowadzi do różnego typu zagrożeń. Warto więc rzucić nieco światła na te właśnie kwestie. Sprawdź się – ile z tych punktów będzie dla ciebie nowością?

Dziewczyny mają „słabszą głowę”

To prawda – chociaż oczywiście istnieją pewne wyjątki. W zdecydowanej większości przypadków 16-letnia dziewczyna odczuje skutki wypicia np. 3 piw o wiele mocniej, niż jej kolega w tym samym wieku. Wpływ ma tutaj metabolizm, waga i wzrost.

Dlaczego to ważne? Nie staraj się dorównać kolegom. Efekt będzie tylko taki, że oni będą bawić się dalej, a ty będziesz przytulać się do toalety.

Alkohol budzi lekkomyślność

Czyli to ciekawe zachowanie, po którym budzisz się rano i myślisz: „Nie wierzę, że to zrobiłam”. „Tym czymś” może być wiele rzeczy – całowanie się z kimś, z kim w życiu nie pocałowałabyś się na trzeźwo, striptiz na stole, włamanie do szkoły… czasem niestety konsekwencje takich zachowań są długotrwałe i bardzo nieprzyjemne.

Duża ilość alkoholu = otwartość na seks

Niestety, tak to działa u większości dziewczyn. Nawet, jeśli na co dzień seks jest dla ciebie bardzo ważną i intymną sprawą, to po alkoholu wiele może się zmienić. I może zdarzyć się nawet tak, że po prostu przeżyjesz swój pierwszy raz ledwo go pamiętając, z kimś, kto na trzeźwo nawet nie wzbudziłby twojej sympatii. Taki dramat przeżyło już naprawdę wiele dziewczyn…

Alkoholem można się zabić

I to wcale nie w taki sposób, że dostaniesz w głowę szklaną butelką . Co roku do szpitali trafiają młode dziewczyny, które zdecydowanie przeceniły swoje siły w piciu alkoholu i zatruły się alkoholem. W niektórych przypadkach głęboki stan upojenia kończy się śpiączką albo śmiercią.

„Lekkie”, damskie alkohole to także… alkohole

Ujmijmy sprawę tak: to, że pijesz tylko śliczne, kolorowe drinki ze słomką i parasolką bynajmniej nie oznacza, że się nie upijesz. Tzw. „kobiece” drinki często mają w sobie spore porcje alkoholu. Jednocześnie cukier zawarty w ich składzie niweluje gorzki smak, więc pijąca nie wie, że pije coś mocnego. Skutek może być taki, że będziesz pijana równie mocno, jak po kilku mocniejszych kieliszkach.

Dziewczyny, które piją alkohol na imprezach, są bardziej podatne na atak gwałcicieli

Chodzi o wrzucenie tzw. „tabletki gwałtu”. Kiedy dziewczyna jest trzeźwa, zwykle o wiele lepiej kontroluje swój napój, nie zapomina o tym, by nie zostawiać go „bez opieki”. Wystarczą jednak tylko dwa drinki, by sytuacja się zmieniła – nagle wszystko jest interesujące, świat bezpieczny, muzyka taka świetna… i zapomina się o jakimś pilnowaniu.

Druga sprawa jest taka, że zmiana zachowania u dziewczyny o wiele mniej niepokoi znajomych, gdy pije ona alkohol. Łatwo wtedy im uwierzyć, że to efekt przesadzenia z piciem, a nie czegoś niebezpiecznego. Gdy jednak nagle słania się nastolatka, która nie pije, natychmiast alarmuje to jej przyjaciół.

Alkohol nie jest lekiem na nieśmiałość

Znasz to – „wypij sobie, to przestaniesz być taka nieśmiała!”? To bardzo częsta i – niestety, głupia rada. Oczywiście, alkohol dodaje śmiałości, ale tylko na krótko. Osoba, która na co dzień czuje się zagubiona wśród innych, po pijackich wygłupach i wytrzeźwieniu będzie czuła się jeszcze gorzej. A jeśli ktoś jeszcze nagra jej zmienione zachowanie… cóż, to z pewnością nie pomaga w zwalczaniu nieśmiałości.

Picie alkoholu i odmawianie sobie jedzenia niemal zawsze skutkuje upiciem się

Bardzo wiele dziewczyn, które planują wyjście na imprezę, postanawia nie jeść kolacji (albo i nawet już obiadu). Wszystko po to, aby – po pierwsze, lepiej wyglądać w obcisłych ciuchach. Po drugie – aby nie przyswajać więcej kalorii (wiele nastolatek jest na diecie, a alkohol to dodatkowe puste kalorie). Czy to jednak dobry pomysł?

Zdecydowanie nie. Alkohol na pusty żołądek to gwarancja bardzo szybkiego upicia się i złego samopoczucia. Jeśli już planujesz pić, to najpierw zjedz coś solidnego i sycącego. W końcu chodzi o to, by długo i dobrze się bawić, a nie, by szybko leżeć na parkiecie, prawda?

Każdy pije? To nieprawda!

Wiele nastolatek podkreśla: „Piję, bo każdy pije”. Otóż to nieprawda. Wiele dziewczyn nie tyka alkoholu na imprezach i nastolatki te potrafią się naprawdę dobrze bawić. Przy okazji nie obawiając się tego, że rano zobaczą siebie na YT albo odkryją, że straciły dziewictwo.

Można uzależnić się już w wieku nastu lat

I co więcej – dziewczyny uzależniają się szybciej! Nie wierz więc w bajki, że kiedy jest się młodym, to wszystko uchodzi na sucho. Niestety, część dorosłych ma problem z alkoholem właśnie dlatego, że za bardzo „szaleli” jako nastolatkowie. Warto więc czasem zastanowić się, czy radosnych opisów upojenia alkoholowego nie jest w twoim życiu zwyczajnie… za dużo.

Czytaj dalej

Więcej w kategorii Nałogi

 • Nałogi

  Dzieci alkoholików – co jest dla nich typowe?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Ktoś z twoich rodziców pije bardzo dużo alkoholu? A może problem dotyczy twojego przyjaciela? Alkoholizm wpływa...

 • Aktywność fizyczna

  Uzależnienie od ćwiczeń fizycznych

  Autor: Redakcja TeenZone

  Kiedy myślimy o uzależnieniach, to najczęściej w kontekście narkotyków, alkoholu albo papierosów. Coraz częściej mówi się...

 • Nałogi

  Mój chłopak dużo pije!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Pomóżcie, bo już naprawdę nie wiem, co mam zrobić. Chodzi o to, ze mam chłopaka, Irka....

 • Nałogi

  Mój chłopak pali papierosy!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Stare przysłowie mówi, że nie kocha się za coś, ale pomimo czegoś. To prawda, bo nie...

 • Nałogi

  Sposoby na kaca!

  Autor: Redakcja TeenZone

  W teorii wszystko jest proste – skoro nie masz osiemnastu lat, to nie powinieneś lub nie...

Do góry