Połącz się z nami

Dlaczego alkohol jest szczególnie groźny dla dziewczyn?

Nałogi

Dlaczego alkohol jest szczególnie groźny dla dziewczyn?

Polskie kobiety piją coraz więcej alkoholu i picie to zaczyna się już od nastoletniego wieku. Jednocześnie jednak wiele dziewczyn nie zna podstawowych faktów o upijaniu się albo wpływie alkoholu na organizm, co często prowadzi do różnego typu zagrożeń. Warto więc rzucić nieco światła na te właśnie kwestie. Sprawdź się – ile z tych punktów będzie dla ciebie nowością?

Dziewczyny mają „słabszą głowę”

To prawda – chociaż oczywiście istnieją pewne wyjątki. W zdecydowanej większości przypadków 16-letnia dziewczyna odczuje skutki wypicia np. 3 piw o wiele mocniej, niż jej kolega w tym samym wieku. Wpływ ma tutaj metabolizm, waga i wzrost.

Dlaczego to ważne? Nie staraj się dorównać kolegom. Efekt będzie tylko taki, że oni będą bawić się dalej, a ty będziesz przytulać się do toalety.

Alkohol budzi lekkomyślność

Czyli to ciekawe zachowanie, po którym budzisz się rano i myślisz: „Nie wierzę, że to zrobiłam”. „Tym czymś” może być wiele rzeczy – całowanie się z kimś, z kim w życiu nie pocałowałabyś się na trzeźwo, striptiz na stole, włamanie do szkoły… czasem niestety konsekwencje takich zachowań są długotrwałe i bardzo nieprzyjemne.

Duża ilość alkoholu = otwartość na seks

Niestety, tak to działa u większości dziewczyn. Nawet, jeśli na co dzień seks jest dla ciebie bardzo ważną i intymną sprawą, to po alkoholu wiele może się zmienić. I może zdarzyć się nawet tak, że po prostu przeżyjesz swój pierwszy raz ledwo go pamiętając, z kimś, kto na trzeźwo nawet nie wzbudziłby twojej sympatii. Taki dramat przeżyło już naprawdę wiele dziewczyn…

Alkoholem można się zabić

I to wcale nie w taki sposób, że dostaniesz w głowę szklaną butelką . Co roku do szpitali trafiają młode dziewczyny, które zdecydowanie przeceniły swoje siły w piciu alkoholu i zatruły się alkoholem. W niektórych przypadkach głęboki stan upojenia kończy się śpiączką albo śmiercią.

„Lekkie”, damskie alkohole to także… alkohole

Ujmijmy sprawę tak: to, że pijesz tylko śliczne, kolorowe drinki ze słomką i parasolką bynajmniej nie oznacza, że się nie upijesz. Tzw. „kobiece” drinki często mają w sobie spore porcje alkoholu. Jednocześnie cukier zawarty w ich składzie niweluje gorzki smak, więc pijąca nie wie, że pije coś mocnego. Skutek może być taki, że będziesz pijana równie mocno, jak po kilku mocniejszych kieliszkach.

Dziewczyny, które piją alkohol na imprezach, są bardziej podatne na atak gwałcicieli

Chodzi o wrzucenie tzw. „tabletki gwałtu”. Kiedy dziewczyna jest trzeźwa, zwykle o wiele lepiej kontroluje swój napój, nie zapomina o tym, by nie zostawiać go „bez opieki”. Wystarczą jednak tylko dwa drinki, by sytuacja się zmieniła – nagle wszystko jest interesujące, świat bezpieczny, muzyka taka świetna… i zapomina się o jakimś pilnowaniu.

Druga sprawa jest taka, że zmiana zachowania u dziewczyny o wiele mniej niepokoi znajomych, gdy pije ona alkohol. Łatwo wtedy im uwierzyć, że to efekt przesadzenia z piciem, a nie czegoś niebezpiecznego. Gdy jednak nagle słania się nastolatka, która nie pije, natychmiast alarmuje to jej przyjaciół.

Alkohol nie jest lekiem na nieśmiałość

Znasz to – „wypij sobie, to przestaniesz być taka nieśmiała!”? To bardzo częsta i – niestety, głupia rada. Oczywiście, alkohol dodaje śmiałości, ale tylko na krótko. Osoba, która na co dzień czuje się zagubiona wśród innych, po pijackich wygłupach i wytrzeźwieniu będzie czuła się jeszcze gorzej. A jeśli ktoś jeszcze nagra jej zmienione zachowanie… cóż, to z pewnością nie pomaga w zwalczaniu nieśmiałości.

Picie alkoholu i odmawianie sobie jedzenia niemal zawsze skutkuje upiciem się

Bardzo wiele dziewczyn, które planują wyjście na imprezę, postanawia nie jeść kolacji (albo i nawet już obiadu). Wszystko po to, aby – po pierwsze, lepiej wyglądać w obcisłych ciuchach. Po drugie – aby nie przyswajać więcej kalorii (wiele nastolatek jest na diecie, a alkohol to dodatkowe puste kalorie). Czy to jednak dobry pomysł?

Zdecydowanie nie. Alkohol na pusty żołądek to gwarancja bardzo szybkiego upicia się i złego samopoczucia. Jeśli już planujesz pić, to najpierw zjedz coś solidnego i sycącego. W końcu chodzi o to, by długo i dobrze się bawić, a nie, by szybko leżeć na parkiecie, prawda?

Każdy pije? To nieprawda!

Wiele nastolatek podkreśla: „Piję, bo każdy pije”. Otóż to nieprawda. Wiele dziewczyn nie tyka alkoholu na imprezach i nastolatki te potrafią się naprawdę dobrze bawić. Przy okazji nie obawiając się tego, że rano zobaczą siebie na YT albo odkryją, że straciły dziewictwo.

Można uzależnić się już w wieku nastu lat

I co więcej – dziewczyny uzależniają się szybciej! Nie wierz więc w bajki, że kiedy jest się młodym, to wszystko uchodzi na sucho. Niestety, część dorosłych ma problem z alkoholem właśnie dlatego, że za bardzo „szaleli” jako nastolatkowie. Warto więc czasem zastanowić się, czy radosnych opisów upojenia alkoholowego nie jest w twoim życiu zwyczajnie… za dużo.

Czytaj dalej

Więcej w kategorii Nałogi

 • Zatrucie alkoholem – jak je rozpoznać i co wtedy robić? Zatrucie alkoholem – jak je rozpoznać i co wtedy robić?

  Nałogi

  Zatrucie alkoholem – jak je rozpoznać i co wtedy robić?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Co jakiś czas w mediach pojawiają się informację o nastolatkach, którzy trafiają do szpitali na skutek...

 • Gra na automatach – ryzykowna zabawa Gra na automatach – ryzykowna zabawa

  Nałogi

  Gra na automatach – ryzykowna zabawa

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Moi rodzice dają mi kieszonkowe, ale jednak ciągle mi na coś brakuje. Kumpel podpowiedział mi, żebym...

 • Uzależnienie od opalania Uzależnienie od opalania

  Nałogi

  Uzależnienie od opalania

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Martwię się o moją przyjaciółkę, Maję. Wiosną postanowiła się trochę opalić na solarium, żeby latem nie...

 • Marihuana – fakty i mity o paleniu „trawki” Marihuana – fakty i mity o paleniu „trawki”

  Nałogi

  Marihuana – fakty i mity o paleniu „trawki”

  Autor: Redakcja TeenZone

  Marihuana ma zarówno zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników. Jedni twierdzą, że jest zupełnie nieszkodliwa, a wręcz...

 • Dzieci alkoholików – co jest dla nich typowe? Dzieci alkoholików – co jest dla nich typowe?

  Nałogi

  Dzieci alkoholików – co jest dla nich typowe?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Ktoś z twoich rodziców pije bardzo dużo alkoholu? A może problem dotyczy twojego przyjaciela? Alkoholizm wpływa...

 • Cała prawda o dopalaczach Cała prawda o dopalaczach

  Nałogi

  Cała prawda o dopalaczach

  Autor: Redakcja TeenZone

  Na pewno o nich słyszałeś lub słyszałaś. Z dużym prawdopodobieństwem nawet miałeś/-łaś okazję je zobaczyć, ktoś...

 • Marihuana – czy jest szkodliwa? Marihuana – czy jest szkodliwa?

  Nałogi

  Marihuana – czy jest szkodliwa?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Rafał, 18: Na imprezach na których bywam, wielu moich kumpli pali marihuanę. Muszę przyznać, że nie...

 • Palenie wśród młodzieży Palenie wśród młodzieży

  Nałogi

  Palenie wśród młodzieży

  Autor: Redakcja TeenZone

  Zdecydowana większość osób palących to te, które weszły w nałóg w okresie dorastania. Czas ten sprzyja...

 • Uzależnienie od ćwiczeń fizycznych Uzależnienie od ćwiczeń fizycznych

  Aktywność fizyczna

  Uzależnienie od ćwiczeń fizycznych

  Autor: Redakcja TeenZone

  Kiedy myślimy o uzależnieniach, to najczęściej w kontekście narkotyków, alkoholu albo papierosów. Coraz częściej mówi się...

 • Narkotyki na imprezach Narkotyki na imprezach

  Nałogi

  Narkotyki na imprezach

  Autor: Redakcja TeenZone

  Karolina, 15 lat: Czasem na imprezach moi znajomi biorą narkotyki, najczęściej ecstazy lub amfetaminę. Często namawiają...

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.