Połącz się z nami

Zatrucie alkoholem – jak je rozpoznać i co wtedy robić?

Nałogi

Zatrucie alkoholem – jak je rozpoznać i co wtedy robić?

Co jakiś czas w mediach pojawiają się informację o nastolatkach, którzy trafiają do szpitali na skutek zatrucia alkoholem. Niestety, nie wszystkich daje się uratować. Jeśli więc raz na jakiś czas bierzesz udział w zakrapianych imprezach, dowiedz się, jak wygląda takie zatrucie i jak ratować jego ofiarę.

Zatrucie alkoholowe często jest mylone z kacem, ale to zupełnie inne zjawiska. Kac trzeba po prostu przeżyć. Chociaż skacowanemu nastolatkowi może wydawać się, że umiera J, to w istocie nic mu nie zagraża. Zatrucie to już z kolei stan rzeczywistego zagrożenia życia – tutaj nie kończy się na kacu.

Komu grozi zatrucie?

Bardzo duże znaczenie mają tutaj waga ciała oraz ilość i tempo przyjmowanego alkoholu. Innymi słowy, większe ryzyko zatrucia wystąpi u chudego nastolatka, który nie jadł nic przed i w trakcie spożycia, a ponadto pił szybko i dużo. Zatruciu bardzo często ulegają też dziewczyny.

Szczególnie niebezpieczne, czasem prowadzące do śmierci, są różnego rodzaju zawody – np. „kto pierwszy wypije 0,5l wódki” albo „kto wypije więcej”. To najgorsze z możliwych pomysłów, bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Nigdy, przenigdy tego nie rób!

Objawy zatrucia

Załóżmy, że jesteś na imprezie. Ktoś przyniósł coś mocniejszego, potem pojawiły się kolejne butelki. Jest fajnie, wesoło, impreza jak każda inna – do czasu, aż ktoś zaczyna się dziwnie zachowywać. Po czym rozpoznać, że dana osoba uległa zatruciu?

O pierwszych objawach zatrucia mówimy najczęściej wtedy, gdy w organizmie pojawia się około trzech promili alkoholu. Osoba taka traci świadomość (jest „wyłączona”, kompletnie nie można do niej dotrzeć), nie kontroluje swojego zachowania, załatwia się w swoje ubranie. Kolejne – trudne do zauważenia objawy, mają związek z funkcjonowaniem organizmu – temperatura ciała spada, oddech staje się płytki, mogą pojawić się zaburzenia pracy serca. To już moment, w którym życie danej osoby jest zagrożone.

O tym, jak w praktyce może wyglądać zatrucie alkoholem, opowiada Monika:

– Byłam kiedyś na takiej imprezie, to było z pół roku temu. Moja przyjaciółka dużo piła – rozstała się z chłopakiem i chciała chyba o tym zapomnieć. Ostrzegałam ją, żeby przestała, ale nie chciała. Piła kieliszek za kieliszkiem, nic nie jadła, a jest bardzo chuda. W końcu dosłownie „padła” na kanapę. Na początku myślałam, że po prostu upiła się do granic i tyle. Ale kiedy zobaczyłam, że jest strasznie blada i dziwnie oddycha, wiedziałam, że dzieje się coś strasznego. Zadzwoniłam do jej rodziców, oni przyjechali i wezwali karetkę. W szpitalu okazało się, że jeszcze z godzina zwlekania i nie udałoby się jej uratować – mówi dziewczyna.

Gdy podejrzewasz zatrucie…

Wiesz już, jak wygląda zatrucie. Ale co dalej? Załóżmy, że jesteś na imprezie, ktoś zachowuje się wyjątkowo niepokojąco i czujesz, że coś tu nie gra. Co powinieneś zrobić?

Przede wszystkim – zignoruj teksty, że przesadzasz. Wszyscy będą tak mówić, ale pomyśl – co, jeśli ta osoba umrze na skutek zatrucia? Jesteś jedyną osobą, która widzi, że dzieje się coś złego. Nie zmarnuj tego.

Połóż daną osobę na boku – nazywa się to pozycją boczną bezpieczną. To na wypadek, gdyby rozpoczęły się wymioty. Kolejny krok to już telefon – nie zważaj na nic, tylko po prostu zadzwoń najpierw po pogotowie, a potem do rodziców danej osoby. Nie myśl w tym momencie o tym, ze jesteś „konfidentem” albo „robisz siarę”. Być może właśnie ratujesz życie, to nie jest śmieszne.

Jak uniknąć zatrucia?

Dlaczego piszemy o tym, jak ratować siebie, ale tylko, jak ratować innych? To proste – osoba zatruta alkoholem nie jest w stanie sobie pomóc. Jedyne, co możesz zrobić, to zapobiegać takiej sytuacji. Szczególnie ważne jest, by:

 • Nie podejmować głupich wyzwań. Zabawa w „kto wypije więcej wódki” może skończyć się dla ciebie np. śpiączką. Nie byłbyś albo nie byłabyś pierwszy/-a!
 • Kontroluj swoje samopoczucie. Gdy czujesz, że robisz się pijany/-a, rób sobie przerwę albo skończ z alkoholem w dany wieczór.
 • Nie pij na pusty żołądek i jedz w trakcie picia.
 • Nie mieszaj alkoholi.
 • Jeśli pijesz czystą wódkę, to nie dopuszczaj do przerw krótszych, niż dwadzieścia minut. Ktoś podkręca tempo? Jego sprawa, nie daj się zmanipulować tekstami, że np. „wymiękasz”.

Pamiętaj, że klasa naprawdę nie przejawia się w tym, ile pijemy alkoholu, ale jak go pijemy. Jeśli doprowadzasz się do stanu, kiedy załatwiasz się w spodnie, to raczej daleko ci jeszcze do dojrzałości.

Więcej w kategorii Nałogi

 • Jeszcze lek czy już trucizna? Jeszcze lek czy już trucizna?

  Nałogi

  Jeszcze lek czy już trucizna?

  Autor: Redakcja TeenZone

  O jakich uzależnieniach mówi się najczęściej w kontekście nastolatków? Oczywiście o narkotykach, ewentualnie o papierosach. Tymczasem...

 • Mój ojciec jest alkoholikiem Mój ojciec jest alkoholikiem

  Nałogi

  Mój ojciec jest alkoholikiem

  Autor: Redakcja TeenZone

  Problemy innych nastolatków? Pewnie uśmiechasz się z politowaniem na samą myśl. Bo zakochanie, oceny w szkole...

 • Narkotyki na imprezach Narkotyki na imprezach

  Nałogi

  Narkotyki na imprezach

  Autor: Redakcja TeenZone

  Karolina, 15 lat: Czasem na imprezach moi znajomi biorą narkotyki, najczęściej ecstazy lub amfetaminę. Często namawiają...

 • Wciąganie… dezodorantu. Czy to bezpieczne? Wciąganie… dezodorantu. Czy to bezpieczne?

  Nałogi

  Wciąganie… dezodorantu. Czy to bezpieczne?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Ostatnio byłam na imprezie. Wszystko było jak zawsze, aż do czasu, kiedy kumpel… zaproponował wciąganie dezodorantu....

 • Marihuana – fakty i mity o paleniu „trawki” Marihuana – fakty i mity o paleniu „trawki”

  Nałogi

  Marihuana – fakty i mity o paleniu „trawki”

  Autor: Redakcja TeenZone

  Marihuana ma zarówno zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników. Jedni twierdzą, że jest zupełnie nieszkodliwa, a wręcz...

 • Gra na automatach – ryzykowna zabawa Gra na automatach – ryzykowna zabawa

  Nałogi

  Gra na automatach – ryzykowna zabawa

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Moi rodzice dają mi kieszonkowe, ale jednak ciągle mi na coś brakuje. Kumpel podpowiedział mi, żebym...

 • Dzieci alkoholików – co jest dla nich typowe? Dzieci alkoholików – co jest dla nich typowe?

  Nałogi

  Dzieci alkoholików – co jest dla nich typowe?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Ktoś z twoich rodziców pije bardzo dużo alkoholu? A może problem dotyczy twojego przyjaciela? Alkoholizm wpływa...

 • Cała prawda o dopalaczach Cała prawda o dopalaczach

  Nałogi

  Cała prawda o dopalaczach

  Autor: Redakcja TeenZone

  Na pewno o nich słyszałeś lub słyszałaś. Z dużym prawdopodobieństwem nawet miałeś/-łaś okazję je zobaczyć, ktoś...

 • Palenie wśród młodzieży Palenie wśród młodzieży

  Nałogi

  Palenie wśród młodzieży

  Autor: Redakcja TeenZone

  Zdecydowana większość osób palących to te, które weszły w nałóg w okresie dorastania. Czas ten sprzyja...

 • Uzależnienie od gier komputerowych Uzależnienie od gier komputerowych

  Nałogi

  Uzależnienie od gier komputerowych

  Autor: Redakcja TeenZone

  O uzależnieniu od gier komputerowych mówi się od dłuższego czasu – jednak specjaliści podkreślają, że skala...

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.