Połącz się z nami

Plamienia między miesiączkami – znamy 8 możliwych przyczyn!

Zdrowie

Plamienia między miesiączkami – znamy 8 możliwych przyczyn!

„Może wy mi pomożecie. Mam problem natury intymnej. Chodzi o to, że od jakiegoś czasu między miesiączkami plamię. Nie są to jakieś wielkie ilości, ale wydzieliny jest tyle, że mocno brudzi mi bieliznę. Nie wiem, czym to może być spowodowane. Czy świadczy to o czymś strasznym?” Zuza, 15l.

Chociaż pojawianie się plamień między miesiączkami jest zawstydzającą dolegliwością, to jednocześnie jest to sprawa dość… powszechna. Wiele dziewczyn skarży się na takie niemiłe „niespodzianki” występujące w środku cyklu – co może być ich przyczyną?

Miesiączkujesz od niedawna.

Jeżeli twój organizm dopiero „nabiera wprawy” w miesiączkowaniu, czyli miałaś dopiero dwa albo trzy okresy, to przede wszystkim… zachowaj spokój. Na początku to zupełnie naturalne. Organizm musi przyzwyczaić się do nowego zadania i wszystko wyregulować. Jeśli jednak miesiączkujesz już dłużej, niż rok, a plamienia wciąż się zdarzają – udaj się do ginekologa. Możesz do niego pójść także dla upewnienia się, że wszystko ok.

Zażywasz antykoncepcję hormonalną.

Nie ma znaczenia, czy chodzi o pigułki, plastry czy wkładkę domaciczną. Jeśli przyjmujesz antykoncepcję hormonalną, to właśnie może być przyczyna dodatkowych plamień. I teraz ważna uwaga – przez pierwsze trzy miesiące nowej antykoncepcji hormonalnej jest to zupełnie naturalne. Jeśli jednak problem trwa dłużej, zgłoś się do swojego lekarza – najwyraźniej akurat ta metoda albo wybrane pigułki nie są odpowiednie dla twojego organizmu. To się zdarza.

Zażywasz jakieś inne leki.

Oczywiście nie chodzi o paracetamol, ale poważniejsze środki. Jeśli bierzesz cokolwiek i zauważasz plamienia, to koniecznie musisz porozmawiać ze swoim lekarzem – zarówno z tym ogólnym, jak i ginekologiem.

Problemy hormonalne.

Czasem krwawienie między miesiączkami są objawem poważniejszych problemów. Może być np. tak, że twoje hormony nie są wytwarzane w odpowiednich ilościach – to jedna z głównych przyczyn krwawień między miesiączkami. Dodatkowo często mogą pojawiać się: zły nastrój, wypadanie włosów, sucha skóra. Znasz te objawy? Jeśli tak, to szybciutko biegnij do lekarza – musi skierować cię na badania hormonalne.

Jajeczkowanie.

To rzadkość, ale nie coś niemożliwego. Jeżeli bardzo, bardzo delikatne plamienie pojawia się gdzieś w środku cyklu, może mieć to związek z wypuszczaniem komórki jajowej z pęcherzyka. Jest to jednak zbyt rzadkie zjawisko, abyś mogła na nie „stawiać”. Musisz odwiedzić ginekologa i upewnić się, że wszystko jest w porządku.

Infekcja okolic intymnych.

Np. zarażenie chlamydią – to choroba przenoszona drogą płciową. Jeśli uprawiasz seks bez prezerwatywy, to niestety możesz się zarazić od swojego partnera. Dlatego też musisz to sprawdzić – z chlamydią nie ma żartów.

Uraz pochwy.

Jego powody mogą być bardzo różne. Czasem do urazu dochodzi na skutek zbyt intensywnego seksu, czasem jest to efekt używania nieodpowiedniego narzędzia do masturbacji. Możesz też uszkodzić cienki nabłonek wnętrza pochwy choćby tamponem! Jeśli problem jest jednorazowy, krwawienie niewielkie i domyślasz się, kiedy mogłaś uszkodzić błonę śluzową pochwy – poczekaj, aż wszystko się zagoi. A przez ten czas zwiększ higienę i nie uprawiaj seksu.

Ciąża.

Jeżeli krwawienie w środku cyklu było delikatne i jednorazowe (nie zdarza się np. co miesiąc), a w dodatku jesteś aktywną seksualnie, to przyczyną może być… ciąża. Nierzadko plamienie jest efektem zagnieżdżania się zarodka w błonie śluzowej macicy. To oczywiście nie musi się zdarzyć, ale jak najbardziej może. Jeśli wiec uprawiałaś seks – biegnij do apteki po test ciążowy. Wykonaj go nawet, jeśli zabezpieczaliście się przed ciążą – czasem nawet najlepsza metoda antykoncepcji zawodzi.

Regularne krwawienia między miesiączkami? Marsz do lekarza!

Pamiętaj, że jeśli krwawienia pojawiają się dość często i nie przypominasz sobie żadnych okoliczności, w których mogłoby dojść do uszkodzenia pochwy, to musisz iść do lekarza. Nie czytasz kolejnych artykułów, nie zgaduj, jakie mogą być przyczyny twojego problemu, tylko po prostu idź się zbadać. Nawet, jeśli okaże się, że to nic złego, to przy okazji zrobisz sobie cytologię i w końcu będziesz spokojniejsza.

Więcej w kategorii Zdrowie

 • Bolesne miesiączki Bolesne miesiączki

  Zdrowie

  Bolesne miesiączki

  Autor: Redakcja TeenZone

  Sylwia, 17 lat: Miesiączkuję regularnie już od ponad 3 lat. Wcześniejsze miesiączki były nieregularne. Jednak już...

 • Dr Google czyli samodzielne leczenie Dr Google czyli samodzielne leczenie

  Zdrowie

  Dr Google czyli samodzielne leczenie

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Chyba potrzebuję pomocy. Robiłem sobie ostatnio kontrolne badania krwi i okazało się, że mam podwyższoną ilość...

 • Dlaczego napoje energetyczne są szkodliwe? Sprawdź! Dlaczego napoje energetyczne są szkodliwe? Sprawdź!

  Nałogi

  Dlaczego napoje energetyczne są szkodliwe? Sprawdź!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Uwielbiamy napoje energetyczne – za smak i pobudzenie, jak dają. Jednak jeśli i ty jesteś miłośnikiem...

 • Cykl menstruacyjny bez tajemnic Cykl menstruacyjny bez tajemnic

  Zdrowie

  Cykl menstruacyjny bez tajemnic

  Autor: Redakcja TeenZone

  Nie wiesz, jakie są poszczególne fazy cyklu miesiączkowego, kiedy miewasz dni płodne i dlaczego twoja miesiączka...

 • Fast food – niepopularna prawda Fast food – niepopularna prawda

  Odżywianie

  Fast food – niepopularna prawda

  Autor: Redakcja TeenZone

  Lubimy jeść – to jest pewne. I chociaż każdy z nas ma własne preferencje co do...

 • Narkotyki na imprezach Narkotyki na imprezach

  Nałogi

  Narkotyki na imprezach

  Autor: Redakcja TeenZone

  Karolina, 15 lat: Czasem na imprezach moi znajomi biorą narkotyki, najczęściej ecstazy lub amfetaminę. Często namawiają...

 • Mój ojciec jest alkoholikiem Mój ojciec jest alkoholikiem

  Nałogi

  Mój ojciec jest alkoholikiem

  Autor: Redakcja TeenZone

  Problemy innych nastolatków? Pewnie uśmiechasz się z politowaniem na samą myśl. Bo zakochanie, oceny w szkole...

 • Gra na automatach – ryzykowna zabawa Gra na automatach – ryzykowna zabawa

  Nałogi

  Gra na automatach – ryzykowna zabawa

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Moi rodzice dają mi kieszonkowe, ale jednak ciągle mi na coś brakuje. Kumpel podpowiedział mi, żebym...

 • Moja mama jest w ciąży! Moja mama jest w ciąży!

  Ciąża

  Moja mama jest w ciąży!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Mam 14 lat. Parę dni temu przypadkiem znalazłam w łazience schowany za kosmetyczką test ciążowy... który...

 • Nerwica natręctw u nastolatków Nerwica natręctw u nastolatków

  Psychologia

  Nerwica natręctw u nastolatków

  Autor: Redakcja TeenZone

  Z nerwicą natręctw jest trochę jak z depresją – każdy wie, co to jest, ale już...

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.