Połącz się z nami

Miesiączka na wakacyjnym wyjeździe – jak to przetrwać?

Zdrowie

Miesiączka na wakacyjnym wyjeździe – jak to przetrwać?

„Pomóżcie! Za tydzień wyjeżdżam ze znajomymi na obóz. Wszystko byłoby pięknie, gdyby nie fakt, że drugiego dnia pobytu mam dostać… okres. Jestem załamana. Co mam robić? Czy jest jakiś sposób na to, żeby odwlec to wydarzenie?” Kalina, 16l.

Miesiączka na wakacjach to chyba ostatnia rzecz, jaką możemy sobie zażyczyć. Niestety, czasem jest właśnie tak, że wszystko jakby się sprzysięgło przeciwko tobie… i okres wypada idealnie w twoje długo wyczekiwane wakacje. Co można z tym fantem zrobić?

Przesunąć miesiączkę – czy to możliwe?

Oczywiście pierwszym, logicznie nasuwającym się rozwiązaniem jest przesunięcie miesiączki. Już opóźnienie terminu o tylko kilka dni sprawiłaby, że wszystko zmieniłoby się na lepsze, prawda?

Niestety, jeśli nie zażywasz tabletek antykoncepcyjnych, to właściwie nie istnieje sposób na zmianę terminu miesiączki. Jeżeli jednak zabezpieczasz się w ten sposób, to sposób jest bardzo prostu. Mianowicie, wystarczy, że nie zrobisz sobie typowej przerwy między kolejnymi opakowaniami tabletek.

Według specjalistów, takie postępowanie nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Wszystko dlatego, że pojawiające się wówczas krwawienie jest krwawieniem z odstawienia tabletek, a nie rzeczywistą miesiączką.

Niemniej, aby podjąć taki krok, zawsze należy skonsultować się z lekarzem. Zapisz się zatem do ginekologa i porozmawiaj z nim o tej możliwości.

Gdy miesiączki nie można przesunąć ani opóźnić

Załóżmy jednak, ze nie przyjmujesz tabletek antykoncepcyjnych. Co możesz wówczas zrobić, skoro miesiączka wypadnie w samym środku wakacji?

Przede wszystkim nie załamuj się, zadbaj o swoje pozytywne nastawienie. Ok, okres wiele zmienia, ale nadal mogą być to genialne dni, najlepsze w całym roku. Dlatego głowa do góry, to tylko okres!

O czym musisz pamiętać, jeśli wychodzi na to, że w wakacje będziesz miała okres?

Tampony
O ile na co dzień lekarze zalecają podpaski (chodzi o swobodny wypływ krwi i skrzepów), o tyle już podczas wakacji zdecydowanie warto przestawić się na tampony. Dzięki nim nie będziesz się martwić, „czy coś widać”, będziesz też mogła swobodnie korzystać z plaży, kąpać się itd.

Najlepiej będzie, jeśli na wakacje kupisz sobie dwa opakowania tamponów – w różnej wielkości. Dzięki temu nie tylko ci ich nie zabraknie, ale też dobierzesz rozmiar w zależności od zmieniających się potrzeb.

Jeżeli do tej pory nie stosowałaś tamponów, poćwicz ich używanie w domu. Możesz zrobić to nawet „na sucho”, jednak nie zostawiaj ich w pochwie – tylko spróbuj je założyć.

Kubeczki menstruacyjne
Kubeczki menstruacyjne to nowość na polskim rynku. Gwarantują podobną do tamponów skuteczność i wygodę, ale jednocześnie są tańsze – jeśli wziąć pod uwagę regularne stosowanie.

Kubeczek menstruacyjny to… mały pojemniczek z silikonu. Po prawidłowym jego założeniu „rozkłada się” on w pochwie, opierając się on o ścianki pochwy. Nie nastawiaj się źle do tej metody – kubeczki są naprawdę wygodne i nie powodują żadnych skutków ubocznych. Nie ma też możliwości, by prawidłowo założony kubeczek powodował przeciekanie.

Chusteczki nawilżane
Najlepiej o odpowiednim pH i w małym opakowaniu – tak, abyś zawsze mogła je mieć w torebce. Niestety, nie w każdej publicznej toalecie znajduje się chociażby zwykły papier toaletowy – nie wspominając już o komforcie, jaki dają chusteczki nawilżane.

Higiena
Jeśli udajesz się gdzieś w ciepłe, zagraniczne miejsce albo po prostu wiesz, że w Polsce będzie piękna pogoda, to koniecznie musisz pamiętać o higienie. Podmywaj intymne części minimum dwa razy dziennie, regularnie też używaj wyżej wspomnianych chusteczek. W upale bowiem znacznie łatwiej o naprawdę nieprzyjemne zapachy.

Tabletki przeciwbólowe
O ile można jakoś przeżyć fakt, że przed kąpielą w jeziorze musisz wymienić tampon, o tyle już cieszenie się wakacjami z intensywnym bólem w podbrzuszu nie jest takie łatwe. Dlatego koniecznie zabierz ze sobą opakowanie tabletek. Najlepiej dwa rodzaje – jedne rozkurczowa, np. Nospa, drugie – przeciwbólowe, paracetamol lub ibuprofen. Z lekami nie ma co przesadzać, ale kiedy istnieje potrzeba, to warto mieć je przy sobie.

Unikaj słońca podczas miesiączki!

Pamiętaj, aby w pierwszym dniu miesiączki, gdy krwawienie jest najbardziej intensywne, raczej nie wylegiwać się długo na pełnym słońcu. Takie postępowanie sprawi, że będziesz wieczorem czuła się naprawdę o wiele gorzej.

Więcej w kategorii Zdrowie

 • Zdrowie

  Nieświeży oddech – krępujący problem

  Autor: Redakcja TeenZone

  Nieświeży oddech to ogromny problem - w wielu przypadkach potrafi dosłownie zrujnować życie towarzyskie. Jak zatem...

 • Aktywność fizyczna

  Jak być dobrą partnerką w tańcu?

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Pomóżcie proszę, bo chyba mam problem. Chodzi o taniec. Dwa tygodnie temu byłam na weselu. Nigdy...

 • Wygląd

  Wstydliwe nawyki pielęgnacyjne – czy ty też je masz?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Oburzamy się mocno, kiedy ktoś trzeci dłubie w nosie, puszcza bąka albo robi coś jeszcze bardziej...

 • Aktywność fizyczna

  Uzależnienie od ćwiczeń fizycznych

  Autor: Redakcja TeenZone

  Kiedy myślimy o uzależnieniach, to najczęściej w kontekście narkotyków, alkoholu albo papierosów. Coraz częściej mówi się...

 • Zdrowie

  Plamienie między miesiączkami

  Autor: Redakcja TeenZone

  Zupełnie prawidłowy cykl kobiecy to ten, w którym między miesiączkami „nic się nie dzieje”. Innymi słowy,...

Do góry