Połącz się z nami

Pomocy – latem strasznie się pocę!

Zdrowie

Pomocy – latem strasznie się pocę!

„Pomóżcie, proszę. Mam ogromny problem związany z nadmiernym poceniem się. Zimą, wiosną, jesienią – jest ok. Ale kiedy tylko zaczyna być gorąco, moje ciało zaczyna wylewać z siebie litry potu. Nie mam już siły z tym walczyć! Próbowałem już nawet nie pić zbyt wiele, ale robiło mi się słabo. W dodatku wiem, że cuchnę, więc boję się nawet zbliżyć do dziewczyn…” Tomek, 16l.

Nadmierne pocenie się w gorących miesiącach roku nie należy do rzadkości. Chociaż większość z nas poci się „typowo”, czyli trochę, to jednak są i tacy, którzy dosłownie oblewają się potem. Co robić? Jak sobie pomóc?

Mocno się pocisz? Zbadaj się!

Przede wszystkim – musisz się zbadać. Nadmierna potliwość może być reakcją na ciepło, ale występuje także w stanach chorobowych (jak podczas zwykłej infekcji). Idź do lekarza i opowiedz mu o swoich problemach. Najpewniej dostaniesz skierowanie na badania tarczycy, cukrzycy oraz krwi. Dopiero, gdy zostaną wykluczone ewentualne stany chorobowe albo zapalenia, możesz przejść dalej.

Działaj czyli co zrobić gdy mocno się pocisz!

Załóżmy jednak, że już się zbadałeś/-łaś. Wyniki są w normie, jesteś okazem zdrowia. Jedyne, co ci dolega, to… wciąż to pocenie się! Co możesz zrobić?

  • Zmiana diety

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale dieta ma ogromne znaczenia pod względem pocenia się. Powinieneś lub powinnaś zatem unikać: czekolady, niezdrowych przekąsek (np. orzeszki z dużą ilością soli – zatrzymuje ona wodę w organizmie), napoi gazowanych, fast foodów, mięsa smażonego w głębokim tłuszczu… ogółem niezdrowego jedzenia. Zastąp je ciemnym pieczywem, owocami, warzywami, chudym mięsem i wodą, a szybko poczujesz różnicę.

Co także szczególnie ważne – staraj się nie jeść ciężkich i gorących potraw. Ok, podwójny obiad jest super, ale jeśli go zjesz, to naturalną reakcją organizmu będzie właśnie pocenie się. To samo dotyczy gorących napojów. Zatem lekka dieta i woda z miętą – to twój nowy plan odżywiania.

  • Antyperspiranty z apteki

Musisz zapomnieć o reklamowanych w telewizji antyperspirantach i kupić coś o specjalistycznym działaniu. Najlepiej udaj się w tym celu do apteki i opisz swój problem farmaceutce (tak, wiemy, to krępujące – ale też konieczne!). Wydasz więcej pieniędzy, ale produkty te mają znacznie silniejsze działanie.

  • Korzystaj z suplementów diety i kosmetyków

Czy wiesz, że istnieją żele pod prysznic, które zapobiegają poceniu się? Albo specjalne suplementy diety, które znacznie zmniejszą twój problem? W większości zawierają wyciągi z roślin, które zmniejszają wydzielanie potu. Nie czekaj na cud („samo przejdzie”), tylko leć do apteki.

  • Dbaj o właściwe ubranie

Nieodpowiedni strój to idealny sposób na wzmocnienie pocenia się. Czy w ogóle brałeś lub brałaś to pod uwagę?

Aby twoja skóra przestała się tak bardzo pocić, musi zacząć oddychać. A do tego potrzebuje lekkich, bawełnianych tkanin. Zapomnij o ortalionie, plastiku, skórze albo czymś skóropodobnych, jeansach. Lekka bawełna! Dziewczyny mają w tym przypadku łatwiej, ale jako chłopak też znajdziesz coś ciekawego.

  • Doraźna pomoc

W walce z poceniem się potrzebujesz także doraźnej pomocy. Szczególnie potrzebne będą np. chusteczki nawilżające o świeżym zapachu. Noś je zawsze przy sobie – w plecaku albo torebce. Kiedy tylko poczujesz, że zaczynasz się znowu pocić, udaj się do toalety i ich użyj. Poczujesz natychmiastową ulgę i nie będziesz czuł się aż tak skrępowany/-a.

O tym, że restrykcyjne przestrzeganie powyższych zasad naprawdę może skutkować sukcesem, mówi Krzysiek:

– Ja też miałem podobny problem, w zeszłym roku. Chyba musiało być bardzo źle, bo mama zapisała mnie do lekarza. Trafiłem na super babkę, która w punktach wypisała mi, co muszę zmienić w swoim codziennym życiu. Na początku było mega trudno, bo np. nie lubiłem nigdy wody. Ale stwierdziłem, że nie odpuszczę i po kilku miesiącach naprawdę zacząłem zauważać różnicę. W tym roku pocę się normalnie, jak wszyscy. Ale nadal stosuję się do wszystkich wskazówek, które wtedy dostałem. I cieszę się, bo czuję się zdrowszy i dodatkowo wystarcza mi zwykły antyperspirant – mówi Krzysiek.

Gdy duża potliwość nie ustępuje udaj się do lekarza!

Jeśli mimo zastosowania tych wszystkich wskazówek nic się nie zmienia, czas na ponowną wizytę u specjalisty. Tym razem poproś jednak o przepisanie specjalistycznych preparatów przeciwko poceniu. Zapewne przyniosą pożądany skutek w szybkim czasie.

Ograniczanie wody? To nie pomoże.

Na koniec mała, ale ważna uwaga. Osoby, które mają problem z nadmiernym poceniem się, bardzo często ograniczają przyjmowanie napojów i wody. Wszystko po to, aby pocić się mniej. Niestety, ta metoda jest nie tylko kompletnie nieskuteczna, ale i groźna. Zamiast mniej się pocić, wylądujesz w szpitalu w odwodnieniem. Nie polecamy!

Więcej w kategorii Zdrowie

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.