Połącz się z nami

Biustonosz dla nastolatki

Zdrowie

Biustonosz dla nastolatki

Zastanawiasz się, czy twoje piersi „nadają się” już, by umieścić je w staniku? A może wiesz, że tak, ale nie masz pojęcia, w jaki sposób dobrać tę wyjątkową część garderoby? Spieszymy z pomocą – dowiedz się, kiedy nadchodzi czas na zakładania stanika, po co on w ogóle służy i jak wybrać najlepszy model.

Wiele nastolatek zadaje sobie pytanie o odpowiedni moment na założenie biustonosza – i jest to zupełnie naturalne. Trudno bowiem uchwycić moment, w którym piersi wydają się odpowiednio duże. Na szczęście istnieje jedna, dobra odpowiedź na to pytanie – powinnaś zacząć nosić stanik w momencie, w którym jego brak jest przyczyną twojego niekomfortowego samopoczucia. W praktyce oznacza to, że przeżywasz każdego dnia różne „niewygodne” sytuacje. Czujesz się źle na WF-ie, bo podskakują ci piersi. Uważasz, że dopiero rosnące piersi, mające kształt stożka, wyglądają głupio i wstydzisz się ich albo przez materiał bluzki czasem odznaczają się sutki. Bądź – jeśli twoje piersi są już większe, zwyczajnie piecze cię skóra pod nimi. Każda z tych rzeczy wskazuje na to, że już czas na pójście do sklepu z bielizną tym bardziej, że istnieją już specjalne kolekcje staników dla nastolatek.

Jak wybrać biustonosz dla nastolatki?

Dla małego biustu – bez fiszbin
Fiszbiny to inaczej druciki u podstawy miseczek. Służą po to, by nadać biustonoszowi (i piersiom) odpowiedni kształt i skutecznie je podtrzymywać. Jednak stanik z fiszbinami to nie model dla ciebie, jeśli twoje piersi dopiero się rozwijają i są niewielkie. Co więc wybrać?

Najlepszy będzie miękki stanik z bawełny i na przykład z domieszką lycry. Dzięki niemu przyzwyczaisz się do tego, że w ogóle nosisz biustonosz, nie będziesz także miała uczucia dyskomfortu. Jest lekki, podtrzymuje piersi niewielkich rozmiarów i świetnie się do nich dopasowuje.

Większy biust – z fiszbinami
Jeśli jesteś posiadaczką większego biustu, warto już wybrać model z fiszbinami – bawełniany może nie utrzymać dużych piersi na swoim miejscu. Jeśli to twój pierwszy biustonosz tego typu, koniecznie udaj się do profesjonalnego sklepu z bielizną albo chociaż poczytaj w Internecie, jak odpowiednio sprawdzić swój rozmiar stanika. W przeciwnym razie możesz wybrać zły model, który sprawi, że fiszbiny nie będą pod piersiami, ale na przykład na nich. W tej sytuacji o komforcie możesz zapomnieć, biustonosz nie będzie też spełniał swojego zadania utrzymania biustu.

Wiele młodych dziewcząt, chcąc wyeksponować piersi (np. w sukience z dużym dekoltem), bardzo mocno skraca ramiączka stanika. W efekcie jego tylna część podnosi się, co razem daje mało estetyczny (i wygodny) efekt. Co zatem zrobić, jeśli masz małe piersi, a chciałabyś, by wyglądały na większe?

Stanik z zadaniem specjalnym
Zapomnij o skracaniu ramiączek. Prawidłowo dobrany biustonosz potrafi pięknie podkreślić biust, nie powodując dziwacznego efektu podniesienia części z tyłu (z zapięciem). By tak się stało, stanik musi mieć odpowiedni obwód pod biustem – często „odpowiedni” znaczy mniejszy, niż sądzimy. Miseczka powinna być dopasowana. Jeśli chcesz „unieść” piersi, do dyspozycji masz wkładki z bawełny (niektóre modele mają na nie specjalne kieszonki) albo z silikonu. Dzięki nim Twój biust będzie wyglądał na pełniejszy, a stanik dalej będzie pełnił swoją funkcję.

Kiedy zmiana biustonosza na większy?

Pamiętaj – jesteś młodą dziewczyną, co oznacza, że twój biust wciąż rośnie (to też pocieszenie dla tych dziewcząt, które uważają, że ich piersi są zdecydowanie za małe). W związku z tym regularnie powinnaś wymieć tę wyjątkową część garderoby. Kiedy zauważysz, że stanik robi się ciasny, piersi musisz „dociskać” do miseczek – to już znak, że najwyższa pora na kolejną wizytę w sklepie z bielizną. Powodzenia!

Więcej w kategorii Zdrowie

Do góry