Połącz się z nami

Kulka w piersi – czy to rak?

Zdrowie

Kulka w piersi – czy to rak?

„Potrzebuję pilnie pomocy! Chodzi o to, że wczoraj pod prysznicem znalazłam sobie guzek w piersi. Teraz nie mogę przestać o tym myśleć – przeraża mnie to, że mogę mieć raka. Boję się powiedzieć mamie, nie chcę, żeby się przeraziła. Ale nie wiem, co mam robić. Nie chce chemioterapii, wypadania włosów i boję się iść z tym do lekarza!” Ania, 16l.

Znalezienie sobie guzka w piersi zawsze przeraża – niezależnie od tego, czy mamy lat 14, czy 64. Czy jednak rzeczywiście powinien być to aż taki powód do paniki? Nie – istnieje bowiem duża szansa na to, że jest to tylko nieszkodliwy guzek.

Czy guzek w piersi to rak?

Zanim pożegnasz się ze swoimi znajomymi i zaczniesz wybierać sobie miejsce na cmentarzu – uspokój się i oddychaj spokojnie. Mamy dla ciebie dobrą wiadomość. Istnieje ogromna szansa na to, że twój guzek nie jest rakiem, ale tylko nieszkodliwą zmianą.

Lekarze podkreślają, że aż ponad 80% guzków, które wyczuwają sobie kobiety, to zmiany łagodne, czyli niezwiązane z nowotworem. W wieku kilkunastu lat ryzyko raka jest jeszcze mniejsze, zatem głowa do góry – zapewne będzie dobrze.

Rodzaje guzków w piersiach

Oczywiście możesz zastanawiać się nad tym, co właściwie znajduje się w twojej piersi, jeśli nie jest to rak. Już wyjaśniamy.

Mastopatia
Mastopatia to zgrubienie we fragmencie piersi lub na całym jej obszarze. Zwykle występuje ona u kobiet po trzydziestce, ale nie jest wykluczona u nastolatek. Przyczyną licznych grudek i guzków są zawirowania hormonalne. Lekarz, do którego się zwrócisz, możesz zatem skierować się na badanie poziomu hormonów.

Torbiel
Torbiel jest twardym, ale zwykle nieszkodliwym guzem. Jeśli lekarz po badaniu stwierdzi, że ma do czynienia właśnie z taką zmianą, będziesz musiała raz na jakiś czas udać się na kontrolę. Możesz też dostać leki, które będą powodować zanikanie torbieli. Czasem konieczne jest jej usunięcie chirurgiczne, jednak jest to rzadkość.

Gruczolakowłókniaki
Jeśli wyczułaś sobie zgrubienie w piersi, to jest duże prawdopodobieństwo, że jest to właśnie gruczolakowłókniak. Ten guzek powstaje bowiem najczęściej u młodziutkich kobiet, często właśnie u nastolatek. A wszystko z powodu etapu nadmiernego wzrostu twoich piersi. Takie guzki są twarde i gładkie.

Brodawczaki
To guzki, które powstają w przewodach mlecznych (ale nie ma to związku z karmieniem piersią). Najczęściej objawem ich istnienia jest wyciek z piersi – możesz zauważyć coś, co przypomina mleko albo ropę. Uwaga – jeśli palisz, ryzyko powstania brodawczaka rośnie!

Odkryłaś guzka w piersi – co dalej?

Po pierwsze, spokojnie. Wiesz już, że nie ma co panikować. Nie oznacza to jednak, że możesz zostawić sprawę samą sobie – absolutnie konieczna jest konsultacja lekarska. Tylko lekarz może potwierdzić to, że guz jest faktycznie niegroźny.

W gabinecie możesz spodziewać się badania palpacyjnego (ręcznego) oraz USG – jeśli lekarz nie posiada sprzętu w gabinecie, to zapewne skieruje cię na takie badanie. Warto podkreślić, że z guzkami w piersiach należy udać się do ginekologa, a nie do internisty.

W takiej sytuacji potrzebne będzie ci wsparcie. Warto porozmawiać z mamą albo starszą siostrą lub ciocią. Byłoby też dobrze, gdyby wybrana osoba towarzyszyła ci podczas wizyty u lekarza. Nie musi wchodzić z tobą do środka, już sama jej obecność na korytarzu sprawi, że będzie ci łatwiej.

Badaj swoje piersi już teraz!

Nastolatki bardzo rzadko myślą o tym, aby badać swoje piersi. Zwykle uważamy, że przecież jest jeszcze sporo czasu, że to „zadanie” starszych kobiet. Tymczasem warto się bada już od momentu, od którego po prostu pojawiają się piersi. Po pierwsze dlatego, że guzek naprawdę może się pojawić, a po drugie – warto kształtować dobre nawyki. Zacznij więc już nawet choćby dziś i raz na miesiąc sprawdzaj swój biust. Oto, jak to robić:

Po pierwsze, stań przed lustrem. Unieś obie ręce i sprawdź, czy nie dzieje się nic niepokojącego. Wciąganie się skóry na jednej z piersi, zmiana jej koloru lub napięcia – wszystko to powinien zobaczyć lekarz.

Następnie oprzyj ręce na biodrach i znowu poobserwuj piersi. Kolejny krok to ściśnięcie brodawek – nie powinien wydobywać się z nich żaden płyn.

Następnie udaj się pod prysznic, namydl obie piersi. Lewą ręką połóż z tyłu głowy, a prawą połóż na lewej piersi. Złącz trzy palce i masuj nimi piersi, zataczając małe kółeczka. „Szukaj” nierówności lub kulek. To samo zrób z drugą piersią.

Więcej w kategorii Zdrowie

Do góry

Nasza witryna używa ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika, aby zapewnić jej właściwie funkcjonowanie i rozwój poprzez tworzenie statystyk, publikowanie w serwisach społecznościowych jak i wyświetlanie reklam spersonalizowanych. Zobacz stronę polityka prywatności aby dowiedzieć się więcej lub przejdź dalej klikając „Zgadzam się”.

Ustawienia ciasteczek

Poniżej możesz wyrazić zgodę na użycie poszczególnych ciasteczek. Kliknij „Zatwierdź” aby zatwierdzić wprowadzone zmiany.

FunkcjonalneNasza strona używa ciasteczek zapewniających jej właściwe funkcjonowanie i szybkość działania.

AnalityczneUżywamy ciasteczek systemów analitycznych aby prowadzić statystyki odwiedzin, usprawniać witrynę, eliminować problemy oraz publikować trafniejsze artykuły.

Social mediaUżywamy dodatków zewnętrznych partnerów takich jak YouTube czy Facebook aby prezentować atrakcyjne treści oraz prowadzić analitykę i działania reklamowe.

ReklamoweNasza witryna korzysta z ciasteczek oraz identyfikatorów użytkownika w celu wyświetlania reklam spersonalizowanych jak i niespersonalizowanych oraz prowadzenia własnych kampanii reklamowych.

PozostałeKorzystamy także z innych ciasteczek w celu zapewnienia dodatkowych funkcjonalności.