Połącz się z nami

Tampony i zespół wstrząsu toksycznego – co powinnaś wiedzieć?

Zdrowie

Tampony i zespół wstrząsu toksycznego – co powinnaś wiedzieć?

„Kiedy mam miesiączkę, prawie zawsze używam tamponów – są mi niezastąpione. Koleżanka jednak mnie nastraszyła, że mogę mieć jakiś zespół toksyczny czy coś takiego. Przyznaję, zawahałam się, czy dalej używać tamponów. Czy ona ma rację?” Karolina, 15l.

Jeśli używasz tamponów, to może także spotkałaś się z informacją, że są one niebezpieczne dla zdrowia. Rzeczywiście, czasem ich używanie może powodować kłopoty – uściślając, chodzi o zespół wstrząsu toksycznego. Co warto o nim wiedzieć?

TSS (zespół wstrząsu toksycznego) – czym jest?

Zespół wstrząsu toksycznego, czyli TSS, to choroba, która może dotknąć każdego, ale faktem jest, że najczęściej pojawia się u miesiączkujących kobiet stosujących tampony.

TSS to tak naprawdę zatrucie toksynami. Choroba występuje częściej u kobiet używających tampony, ponieważ zawierają one różnego typu substancje chemiczne oraz zapachowe. Ponadto – co nie jest bez znaczenia, zatrzymują one na jakiś czas krew, która z zasady powinna natychmiast opuścić drogi rodne. Dodatkowo, okolice intymne są bardziej wrażliwe, niż inne, co też przekłada się na większą możliwość wystąpienia zakażenia.

Trzeba jednak pamiętać, że zespół wstrząsu toksycznego nie jest powszechną chorobą – występuje u 1 na 100 tys. kobiet. Szanse na to, że będziesz nią właśnie ty, są zatem małe. Będą jeszcze mniejsze, jeżeli będziesz stosowała się do odpowiednich środków ostrożności.

Ważne zalecenia podczas stosowania tamponów

Na pewno już kiedyś czytałaś instrukcję tamponów – chociaż przed ich pierwszym zastosowaniem. Czy nadal pamiętasz, co ile trzeba je wymieniać i jakich wskazówek przestrzegać? Być może nie, ponieważ teoria sobie, a życie sobie, prawda?

Pamiętaj zatem, aby – dla własnego zdrowia:

 • zmieniać tampony co 3-6 godzin
 • raczej nie używać tamponów na noc (chyba, że w bardzo wyjątkowych sytuacjach)
 • zawsze myć ręce przed i po wymianie tamponu
 • używać różnych rozmiarów tamponów, w zależności od intensywności krwawienia
 • przed aplikacją nowego tamponu upewniać się, czy poprzedni tampon został usunięty (tak, zdarza się włożenie nowego bez usunięcia pierwszego!)
 • nie zapominać o wyjęciu tamponu po miesiączce (!)
 • nigdy nie używać tamponów przy braku krwawienia (np. „na zapas, bo dzisiaj mam dostać, a wychodzę z domu”)

Lekarze podkreślają, że w niektórych okolicznościach kobieta jest bardziej narażona na wystąpienie TSS. Nie używaj zatem tamponów, jeśli często masz infekcje intymne, stosujesz właśnie antybiotyk albo twoje krwawienia są bardzo obfite.

Objawy zespołu wstrząsu toksycznego

Załóżmy jednak, że robiłaś wszystko poprawnie, a jednak pewnego dnia zaczynasz czuć się źle – i to właśnie podczas miesiączki, gdy używasz tamponów. Które sygnały świadczą o tym, że mogłaś zachorować na zespół wstrząsu toksycznego?

 • wysoka gorączka (około 39 stopni)
 • plamy na skórze
 • biegunka lub wymioty
 • suchość albo bolesność jamy ustnej, gardła
 • zawroty głowy
 • niskie ciśnienie krwi

Przy tego typu objawach musisz reagować i co istotne – musisz reagować szybko. Zespół wstrząsu toksycznego jest bardzo niebezpieczny – jeżeli nie otrzymasz szybko właściwej pomocy, to możesz nawet stracić życie.

Pierwszym krokiem będzie poproszenie kogoś o pomoc (najlepiej rodziców) i udanie się na pogotowie. Poinformuj rodziców o swoich podejrzeniach – gdybyś straciła przytomność, mogliby przekazać te niezmiernie ważne informacje lekarzowi.

Pamiętaj, że tutaj nie ma się czego wstydzić. TSS jest bardzo groźną infekcją – jeśli zatem podejrzewasz, że czujesz się źle przez stosowanie tamponów, to mów o tym od razu. Lekarze zyskają cenny czas, a ty być może nawet życie.

Czytaj dalej

Więcej w kategorii Zdrowie

 • Zdrowie

  Jak dbać o okolice intymne u dziewczyny?

  Autor: Redakcja TeenZone

  Skoro jesteś nastolatką, to być może nie miewasz zbyt wielu dolegliwości związanych z okolicami intymnymi. I...

 • Intymność

  Krwawienie po masturbacji – tylko dla dziewczyn!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Pomocy, mam wielki problem! Chodzi o to, że po ostatnim razie, kiedy się onanizowałam, zaczęłam krwawić...

 • Nałogi

  Mój chłopak handluje narkotykami!

  Autor: Redakcja TeenZone

  „Od trzech miesięcy chodzę z Kamilem. Na początku nie znałam jego „sekretów”, wiedziałam tylko, że ma...

 • Aktywność fizyczna

  Uzależnienie od ćwiczeń fizycznych

  Autor: Redakcja TeenZone

  Kiedy myślimy o uzależnieniach, to najczęściej w kontekście narkotyków, alkoholu albo papierosów. Coraz częściej mówi się...

 • Skóra

  Ratunku, mam łupież!

  Autor: Redakcja TeenZone

  Nastolatkowie bardzo często mają problem z brakiem pewności siebie. To jest zrozumiałe, a już na pewno...

Do góry